Tri načina za prelazak na pozicije srednjeg menadžmenta
Uspon na profesionalnoj ljestvici od početnih do C-level pozicija je put ispunjen iskustvima, prilikama i izazovima. Jedna ključna tranzicija na ovom putu je prelazak na pozicije srednjeg menadžmenta. One služe kao most između višeg rukovodstva, čije su funkcije usmjerene na strateške vizije i zaposlenih na prvoj liniji, koji se fokusiraju na održavanje operativnosti kompanije.
Podaci Američkog centra za produktivnost i kvalitet pokazuju da među zaposlenima u poslovnim subjektima, 16,1% ima ulogu srednjeg menadžmenta. Dakle, zaista postoje prilike da se pređe na ove vrste pozicija. Evo tri različita načina kako možete postići ovo:
Ostati na svojoj trenutnoj poziciji
Neki ljudi kažu da morate otići da biste napredovali. Međutim, to nije uvijek slučaj. Ostajući na svojoj trenutnoj poziciji, možete pokazati svoj potencijal za veće uloge.
Dosljedno obavljanje posla na visokom nivou pokazuje pouzdanost i posvećenost, što gradi povjerenje kod vaših nadređenih. Imajući duboko razumijevanje procesa, kulture i unutrašnje dinamike kompanije može vas učiniti efikasnijim menadžerom i omogućiti vam da donosite bolje odluke za tim koji ćete voditi.
Ako se i odlučite da ostanete, pokažite inicijativu da ste spremni da preuzmete sljedeći korak ka napredovanju u karijeri. Prosječna stopa internih napredovanja iznosi 6%, prema prilagođenom izvještaju SHRM-a o ljudskom kapitalu, tako da je potrebno imati solidan dosije kako biste dobili unapređenje na poslu.
Možete to postići tako što ćete aktivno tražiti povratne informacije od svojih menadžera i uključiti ih u svoj rad kako biste pokazali posvećenost rastu i napretku. Takođe, možete početi razgovore o svojim karijernim aspiracijama sa svojim menadžerom, koji vam može pomoći da osmislite jasan put ka srednjem menadžmentu unutar kompanije.
Prelazak u novi tim
Takođe možete zatražiti premještaj u drugi tim unutar kompanije i biti postavljeni na poziciju koja vam pruža više prilika za vođenje. Rad u drugom dijelu kompanije omogućava vam uvid u različite funkcije i procese i omogućava vam da steknete uticaj u više oblasti kompanije. Dobijanje podrške i preporuka od drugih lidera u kompaniji jača vašu reputaciju i kandidaturu za srednji menadžment.
To vas takođe izlaže novim izazovima koji vam pomažu da rastete i prilagođavate se, te donosite svježe ideje za strateško rješavanje konflikata i problema sa kojima se možete susresti. Pokazivanje sposobnosti prilagođavanja novom okruženju i efikasnog vođenja u različitim okolnostima ukazuje na vašu spremnost za veće odgovornosti.
Odabir spoljašnjih prilika
Istraživanje sprovedeno među 1.000 radnika sa velikim šansama za napredovanje ili onih sa potencijalom za vođenje, pokazalo je da se 86% osjeća iscrpljeno na poslu, što znači da se suočavaju sa još većim stresom. Zbog toga neki odlučuju da napuste svoju trenutnu kompaniju i potraže spoljašnje prilike.
Ovdje vam se može pružiti niz različitih iskustava koja zahtijevaju nove vještine i znanje kako biste proširili svoj profesionalni alat. Ova iskustva će vas takođe izložiti različitim stilovima upravljanja, procesima i najboljim praksama, čineći vas svestranijim i efikasnijim menadžerom.
Zapamtite, napredovanje unutar kompanije nije uvek dostupno i možda nije najbolja opcija za vas. Držite svoje opcije otvorenim i obratite se poznanicima kako biste pronašli prikladnije poslove i put koji želite da slijedite kako biste unaprijedili svoju karijeru.
Ako znate da ste spremni za taj skok, sada je pravo vrijeme da unaprijedite svoj CV i propratno pismo. Imajte na umu da tranzicije neće uvijek biti brze i glatke, ali je potrebno vrijeme, trud i malo sreće da bi prelaz bio uspješan.
Sho Dewan, saradnik Forbesa
3 Ways To Jump To Middle Management Roles