Svjetska trgovinska organizacija očekuje stagnaciju globalne robne razmjene u 2025.

Svjetska robna razmjena stagniraće tokom ove godine, usljed znatno slabijeg rasta azijskog izvoza i oštrog pada u Sjevernoj Americi, pod uticajem američkih carina, izračunala je u srijedu Svjetska trgovinska organizacija (WTO).
Obim svjetske robne razmjene smanjiće se ove godine 0,2 odsto, procijenili su u WTO, na osnovu mjera koje su bile na snazi 14. aprila, uključujući i američku suspenziju tzv. „recipročnih carina“.
Neutralni scenario sa „niskim nivoom“ carina pokazuje, ipak, troprocentni rast razmjene, zahvaljujući poboljšanim makroekonomskim uslovima.
Ako Sjedinjene Američke Države uvedu nove trenutno suspendovane carine u narednih 90 dana, svjetska robna razmjena mogla bi da se smanji čak 1,5 odsto – što bi bio najizraženiji pad još od pandemijske 2020. godine, navodi WTO.
U 2024. godini, vrijednost svjetskog izvoza robe izražena u američkim dolarima porasla je dva odsto, dostigavši 24,43 biliona dolara, uključujući i trgovinu unutar Evropske unije.
Kina je bila najveći izvoznik, sa vrijednošću isporučene robe od 3,58 biliona dolara, pokazuje izvještaj WTO.
Najveći uvoznik bile su Sjedinjene Američke Države, sa uvozom vrijednim 3,36 biliona dolara.
EU je zauzela drugo mjesto na listi globalnih trgovinskih aktera, sa izvozom vrijednim 2,8 biliona dolara i uvozom od 2,63 biliona dolara, navela je WTO.
U tekućoj godini, prema scenariju zasnovanom na postojećim trgovinskim mjerama, Sjeverna Amerika zabilježiće naročito izražen pad robne razmjene – sa očekivanim padom izvoza od čak 12,6 odsto.
Uvoz robe u Sjevernu Ameriku trebalo bi da se smanji 9,6 odsto.
Izvoz i uvoz u Aziji porašće svega 1,6 odsto – gotovo upola slabije u odnosu na prognozu iz oktobra koju je iznio WTO.
Evropski izvoz bi trebalo da poraste jedan odsto, dok se uvoz predviđa na nivou od 1,9 odsto – što je za 0,3 procentna poena slabije nego prema prošlogodišnjim jesenjim prognozama.
Uticaj Azije i Evrope na svjetsku trgovinsku razmjenu i ove godine biće pozitivan, ali nešto slabiji u odnosu na neutralni scenario sa nižim carinama, istakao je WTO.
Poremećaji u trgovini između SAD-a i Kine preusmjeriće robne tokove i izazvati zabrinutost u drugim državama zbog moguće pojačane konkurencije iz Kine, upozorava WTO.
Kineski izvoz robe u ostale svjetske regione – izuzev Sjeverne Amerike – mogao bi da poraste u tim uslovima za četiri do devet odsto.
Američki uvoz tekstila, odjeće i električne opreme iz Kine naglo bi pao, što bi otvorilo prostor drugim dobavljačima da popune nastalu ‘rupu’ na tržištu.