Šta je potrebno za veću prodaju električnih automobila

BIZNIS Forbes 15. nov 2024. 14:43
featured image

15. nov 2024. 14:43

Poznavaoci prilika užurbano smanjuju dugoročne prognoze prodaje za električna vozila u Evropi, postavljajući pitanje o ostvarivosti vladinih ciljeva.

Njemačka industrija zatražila je ublažavanje EU regulative za emisiju CO2, navodeći da predstavlja egzistencijalnu prijetnju evropskoj industriji.

Prodaja električnih vozila u Evropi trenutno stagnira na oko dva miliona godišnje, dok je za dostizanje kvota Evropske unije i britanske vlade za 2030. potrebno povećanje od oko pet puta.

Potražnja je usporila kako je tržište ranih korisnika zasićeno, a interesovanje korporativnog sektora palo.

EU i Ujedinjeno Kraljevstvo propisali su da prodaja električnih vozila treba da dosegne oko 80% svih novih prodaja sedana i terenaca do 2030. godine, te 100% do 2035.

Kazne za one koji ne ispune ciljeve

Ovi ciljevi nisu samo simbolični – postavljene su visoke kazne za proizvođače koji ih ne ispune.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, kazna iznosi 15.000 funti (18.000 eura) za svako vozilo s motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem prodato iznad dozvoljene kvote.

Niko ne sumnja da će prodaja električnih vozila ponovo zabilježiti snažan rast.

Ipak, da bi ciljevi bili ostvareni, cijene automobila moraju biti bliže 10.000 eura nego 20.000 eura.

Prosječna cijena električnih vozila u Evropi trenutno iznosi nešto više od 40.000 eura, prema briselskoj ekološkoj grupi Transport and Environment.

Potrebna su vozila s manjim baterijama, dizajnirana za gradske, ruralne i prigradske uslove. Takva vozila jedva da postoje u Evropi, iako ih u Kini ima, poput BYD Seagull-a, Wuling Bingo-a i manjeg Leapmotor-a.

Ovo predstavlja dilemu za EU. Mogla bi da dozvoli uvoz ovih malih kineskih vozila i tako podstakne rast potreban za ispunjenje ciljeva u vezi sa emisijom CO2 i klimatskim promjenama.

Time bi ugrozila domaću industriju. Ili bi mogla da odustane od ciljeva za CO2 i sačuva milione radnih mjesta.

Carine za električna vozila

EU je uvela carine koje će vjerovatno usporiti prodaju kineskih vozila.

Na sajmu automobila u Parizu izvršni direktor BMW-a Oliver Zipse izjavio je da EU mora odustati od plana zabrane prodaje novih vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem do 2035.

Umjesto toga, trebalo bi da otvori tržište za alternativna goriva poput e-goriva, biogoriva i gorivnih ćelija na vodonik.

Njegovo insistiranje na „strogo tehnološki neutralnom putu“ takođe sugeriše da bi EU trebalo da dozvoli hibride i plug-in hibride. Ostali njemački proizvođači automobila pridružili su se ovom zahtjevu.

Foto: Shutterstock

Loša prodaja električnih vozila

Slabost u prodaji električnih vozila prisutna je tokom cijele godine.

U aprilu je investiciona banka UBS predvidjela da će Evropljani kupiti skoro devet miliona manje električnih vozila između 2024. i 2030. nego što se očekivalo.

To se dešava zbog visokih cijena, ograničenog dometa i komplikovanog punjenja, što odbija potencijalne kupce.

UBS je smanjio prognozu za prodaju EV u Evropi na 8,3 miliona za 2030. u odnosu na prethodnih 9,6 miliona.

U junu je istraživačka firma Jefferies smanjila svoju prognozu prodaje EV na 6,8 miliona za 2030. dok je prognoza iz prošle godine bila 8,9 miliona.

Izazov profitabilnosti

Proizvođači tvrde da je na Pariskom auto sajmu bilo puno povoljnih električnih automobila. Lansiran je Reno 4 ((Renault), koji cilja niži nivo tržišta, ali će vjerovatno koštati više od 30.000 eura. Za većinu novih EV početna cijena bila je iznad te brojke, što je teško priuštivo za Evropljane s prosječnom platom. Reno je najavio da će ponudi Tvinga u 2026. za manje od 20.000 eura. Električni Lipmotor C10 kreće od 16.400 eura, dok će restilizovana Dačija Spring (Dacia Spring) vjerovatno koštati blizu 15.000 eura.

Hening Dransfeld (Henning Dransfeld), direktor za strategiju u softverskoj kompaniji Infor, saglasan je da je cijena problem i da će se Evropljani teško nositi s konkurencijom Kineza.

„Međutim, pravi izazov leži u postizanju profitabilnosti. Kineski proizvođači EV vozila i njihovi dobavljači uživaju ogromne državne subvencije, povoljne kredite i jeftino zemljište”, rekao je Dransfeld.

„Nasuprot tome, evropski proizvođači automobila suočavaju se sa višim operativnim i radnim troškovima. A nemaju istu vrstu podrške. Mogu se naći u destruktivnom cjenovnom ratu sa Kinezima, koji ne mogu da dobiju”, dodao je.

Povoljnije cene do 2027

Tehnološka istraživačka i konsultantska firma Gartner navodi da će cijene EV vozila na masovnom tržištu padati, podstaknute ulaskom novih učesnika i kineskih proizvođača.

„Vjerujemo da će do 2027. prosječna cijena EV dostići paritet sa vozilima sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem slične veličine i karakteristika. Kako EV i plug-in hibridi postaju sve popularniji na masovnom tržištu, prosječna cijena će opadati“.

To je rekao Džonatan Davenport (Jonathan Davenport), viši analitičar u kompaniji Gartner, u mejl prepisci.

„Konkurencija novih učesnika na tržištu – startapova u EV i PHEV sektoru, kao i kineskih proizvođača automobila – pomoći će u snižavanju cijena“, dodao je Davenport.

Napredak u EV sektoru je očigledan. Cijene padaju, a izbor se širi.

Ali da bi se povećala prodaja u mjeri koja bi omogućila makar približavanje zacrtanim kvotama izgleda nemoguće bez radikalnog preuređenja ponude vozila.

Za sada nema naznaka da se to događa.

Nil Vinton, saradnik Forbesa

European EV Sales Forecasts Cut, While Germans Seek CO2 Relief