Slovenija prošle godine izdala 318 radnih dozvola građanima Crne Gore
Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije prošle godine je izdalo ili produžilo 318 radnih dozvola crnogorskim građanima.
„Od 1. januara 2023. do 31. decembra 2023. godine, izdato je ili produženo 318 jednoobraznih dozvola građanima Crne Gore. U prva dva mjeseca 2024. godine, odnosno u periodu od 1. januara 2024. do 29. februara 2024. godine, izdate su ili produžene 53 jednoobrazne dozvole crnogorskim državljanima“, kazali su iz MUP-a Slovenije za Forbes Crna Gora.
Navedeni podaci, kako su objasnili, obuhvataju sve jedinstvene dozvole izdate strancima, državljanima trećih zemalja, na osnovu jedinstvene dozvole za boravak i rad u svrhu zapošljavanja ili rada, za obavljanje poslova samostalne djelatnosti, za obavljanje poslova kao upućeni radnik, zbog obavljanja sezonskih poslova dužih od 90 dana, zbog visokokvalifikovanog zaposlenja (plava karta EU), zbog traženja posla ili samozapošljavanja, zbog obavljanja pripravničkog staža, obavljanja prenijetih poslova u okviru kompanije i jedinstvene boravišne i radne dozvole za dnevne radnike migrante i rezidente na duži period druge države članice Evropske unije.
Prema informacijama Forbesa Crna Gora, značajan broj crnogorskih građana u Sloveniji radi u sektoru građevinarstva.
Forbes Crna Gora je nedavno objavio da je u Hrvatskoj je prošle godine radilo skoro 1,5 hiljada crnogorskih državljana.
„U 2023. godini izdato je 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole“, rekli su iz MUP-a Hrvatske za Forbes Crna Gora.
Kako su kazali, najveći broj dozvola za boravak i rad u 2023. i 2024. godini izdat je u djelatnostima turizma i ugostiteljstva, građevinarstva, saobraćaja i veza te industrije.
Na hrvatsko primorje, osim građana Crne Gore, odlaze i radnici iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Sjeverne Makedonije, ali i sa udaljenijih destinacija kao što su Nepal, Indija, Filipini…
U Crnoj Gori je na kraju prošlog mjeseca bilo 38 hiljada nezaposlenih, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje. I pored toga, crnogorskim građanima nijesu dovoljno atraktivni sezonski poslovi, iako su uslovi znatno poboljšani posljednjih godina, čemu je doprinio sve veći odlazak sezonske radne snage iz Crne Gore u susjednu Hrvatsku, uglavnom zbog značajno većih zarada.
Jedan od razloga odlaska sezonaca u Hrvatsku je i to što tamo sezona duže traje, pa oni mogu biti angažovani već od aprila, pa sve do decembra.
Zbog nedostatka radnika i crnogorski poslodavci moraju da angažuju strance.
Tako je, kako je Forbes Crna Gora nedavno objavio, u prošloj godini izdato 38.943 dozvole za privremeni boravak i rad stranaca (23.822 u kvoti i 15.121 van kvote) što je za 9.642 ili 32,83 odsto više u odnosu na 2022. godinu (29.319 dozvola, u kvoti 18.729 i van kvote 10.590).
Prema podacima MUP-a Crne Gore od ukupno izdatih dozvola za strance u kvoti (23.822), posmatrano prema vrstama dozvola, 90,41 odsto je izdato za zapošljavanje stranaca (21.537), a 9,59 odsto za sezonsko zapošljavanje stranaca (2.285).
„Kao i prethodnih godina, najveći broj dozvola se izdaje za strane radnike koji dolaze sa prostora bivše SFRJ (Srbija, BIH, Makedonije, Kosovo), zatim Albanije, Turske i Rusije“, rekli su iz MUP-a za Forbes Crna Gora.