Slovenački velemajstori šah pretvorili u milionski posao, ali dobit ne isplaćuju
Svake godine se održava šahovski turnir u selu Vajk an Ze na sjeveru Holandije. Tu je i 2004. godine učestvovao 13-godišnji dječak, koji je tada zapažen kao šahovska zvijezda u usponu. Predviđanja su se pokazala tačnim – Magnus Karlsen je osvojio turnir i danas je igrač broj jedan po svjetskom rangu. Prije 20 godina izvojevao je prvu pobjedu visokog profila, iste godine dobio je titulu velemajstora.
Karlsen je samo jednom izgubio u Holandiji. Porazio ga je Duško Pavasovič iz Ljubljane. „To je bilo davno, kada je Karlsen bio veoma mlad. Osvojio je turnir, ali je istina da je izgubio od mene. Ali i tu sam mnogo izgubio“, uz osmjeh objašnjava sagovornik.
Pavasovič se više ne takmiči u šahu. Posljednjih godina zajedno sa Lukom Leničem – obojica nosioci zvanja velemajstora, vodi kompaniju Kings of Games, koja je razvila mobilnu šahovsku igru Chess Universe. Pavasovič je direktor preduzeća, Lenič je prokurist.
Imaju 120.000 korisnika dnevno
On i tim od pet ljudi počeli su da razvijaju eksperimentalnu verziju pod imenom Chess Raiders još 2016. Objavili su je u prodavnicama aplikacija, ali samo sa ciljem da prikupe što više podataka o preferencijama korisnika.
„Kada smo prikupili podatke i dobili ostale važne korisničke metrike, kao što su podaci koliko dugo korisnici ostaju u igri i koliko su angažovani, povezali smo se sa ozbiljnim timom za igre. Na ovaj način smo spojili svijet šaha i igre. Rođena je aplikacija Chess Universe“, opisuje početke Pavasovič.
Osnovali su kompaniju 2019. godine, a godinu kasnije objavili su konačnu verziju igre. Poslije četiri godine dnevno broje 125.000 jedinstvenih aktivnih korisnika. Prosječan igrač provede 45 minuta dnevno na aplikaciji.
Aplikaciju je objavio i strani provajder
King of Games je prvobitno ponudio igru samostalno, a zatim preko britanskog provajdera igara. U protekle dvije godine sarađivali su i sa američkim programerom igara Tilting Point. „Kada ste mali programer, pretraživači vas ne rangiraju visoko u prodavnicama. Manje su i šanse da će ove prodavnice uključiti posebne ponude. U međuvremenu, imate velike provajdere igara u svijetu koji imaju mnogo aplikacija na svojim nalozima. Epl (Apple) i Gugl (Google) tretiraju takve provajdere drugačije od malih. Srednjoročno i iz perspektive stvaranja prihoda, bolje je da neko objavi vašu igru. Zato smo do prošle godine imali ugovor o saradnji sa jednim od najvećih američkih provajdera igara. Promjena se dogodila ove godine kada smo počeli da nudimo Chess Universe na našim računima”.
Iz kompanije ne navode razloge podjele, ali priznaju da su kao rezultat zabilježili pad broja dnevnih korisnika. Prije šest mjeseci, aplikacija Chess Universe imala je 160.000 jedinstvenih korisnika dnevno. Broj je sa novom godinom pao ispod 110.000 i do sada je porastao devet odsto.
Uprkos padu, oni tvrde da su zadovoljni što nastavljaju putovanje samostalno.
Cilj su početnici i povremeni korisnici
U Kings of Games napominju da Chess.com i aplikacija Lichess kontrolišu čak 95% globalnog tržišnog udjela među dobavljačima šaha. Drugi ne dostižu ni jedan odsto.
Kako uspjeti u okruženju u kojem tako snažno dominiraju samo dva provajdera? Pavasovič kaže da se klade na „igrafizaciju“ šaha, ciljajući tako na povremene igrače i početnike. Kažu da su brojniji od običnih šahista.
Prema riječima sagovornika, izgled aplikacije, koji odaje utisak stvarne igre, odvaja ih od konkurencije. Takođe, igrač može napredovati i dobijati nagrade igrajući.
„Korisnici više vole da igraju našu igru. Ako pogledate druge mobilne igre, one stalno dodaju nove skinove za glavne likove, što na primjer povećava njihovu moć. U međuvremenu, u normalnim šahovskim aplikacijama, jedini napredak je promjena u ukupnom plasmanu”.
U klasičnoj igri šaha, igrači obično igraju sa protivnikom koji je postavljen u sličnu poziciju. Ako pobijedite, dobijate određeni broj poena, a gubitnik gubi bodove.
„Ovo nije zabavno okruženje za loše šahiste, početnike i povremene igrače, jer oni nikada ne mogu da se takmiče u generalnom plasmanu. Oni takođe ne mogu da igraju protiv velemajstora. U osnovi, oni su veoma anonimni i njihov napredak je time ograničen. U našoj kompaniji učešće u igri je već nagrađeno. To znači da dok igrate šah i učite, dobijate i bonuse. Ovo je nagrada koja se može iskoristiti u okviru aplikacije, a možete je i pokazati tokom meča protiv protivnika“, kaže Pavasovič.
Strogi zahtjevi za šahovske aplikacije
Kings of Games su bili među prvima koji su ozbiljno shvatili šahovsku grafiku, ali sada se suočavaju sa konkurencijom.
Ključna prednost u odnosu na njih bilo je iskustvo na tržištu: „U prodavnici aplikacija imate mnogo aplikacija za igranje šaha. Od toga, 99 odsto ne uspije. Tehnički uslovi za pružanje onlajn šahovske igre su izuzetno strogi. Jer svaka poslata poruka mora biti i primljena. Nikada ne bi trebalo da se desi da jedan potez protivnika ne stigne preko servera do druge osobe. Ako se to dogodi, aplikacija je odmah završila svoje putovanje“.
Među razlozima svog uspjeha, Pavasovič navodi činjenicu da su osnivači kompanije iskusni šahisti.
„Francuska kompanija Immortal game, na primjer, prikupila je više od 15 miliona eura investicija. Odlučili su da naprave verziju šaha koja uključuje blokčejn tehnologiju. Ali tim su činili samo ekonomisti, u jezgru kompanije nije bilo nijednog šahiste. Kompanija je propala jer nisu razmišljali o samom šahu. Tehnologija je istaknuta kao ključni element. Izgradnja uspješne šahovske aplikacije nije tako jednostavna kao što se čini. Čak i šahovski stručnjaci moraju biti dopunjeni ljudima koji razumiju potrebe igrača, njihovo iskustvo i pripremaju ispravan izgled igre“.
Ove godine stiže verzija za veb pretraživače
U Kings of Games ključna prekretnica u društvu je trenutak kada su u svoje redove privukli Mateja Jenka. Ovaj drugi nije bio šahista, ali je bio među vodećim dizajnerima igara i menadžerima proizvoda u Outfit7. „To nam je sve promijenilo. On je jedan od najboljih dizajnera igrica u svijetu. Kada se pridružio našem projektu, više nije bilo teško sastaviti tim“.
Danas aplikaciju kreira između 15 i 20 zaposlenih. Pored većine programera, kompanija ima i manji marketing i kreativno odjeljenje, a rade i sa advokatima.
Krajem avgusta kompanija će objaviti Chess University u verziji za web pretraživače. „Igru ćemo ponuditi i u prodavnicama kompjuterskih igara. Počećemo sa programom Start.gg, zatim želimo da dođemo do najvećih prodavnica, kao što su Steam i Epic Games Launcher“, kaže Pavasovič.
Da li se planira izdavanje novih igara? Razmišljaju o tome, ali neće biti objavljena barem ove godine. „Možda ćemo sljedeće godine objaviti nešto novo. Sve zavisi od toga kako će se verzija šahovske igre za web pretraživače primiti. Kada ovo objavimo, bićemo jedan od samo tri relevantna šahovska provajdera koji imaju igru na više platformi“.
Aljoša Črnko, Forbes Slovenija