Razvojna banka najavila snažniju podršku crnogorskoj privredi

Razvojna banka u ovoj godini planira snažnije da podrži crnogorsku privredu, sa iznosom od 200 miliona eura, što je 33 odsto više od plana za 2024, najavio je predsjednik Upravnog odbora te institucije Nikola Tripković.
On je rekao da će plan biti realizovan u okviru 16 programa finansijske podrške za privredu, sa fokusom na prioritete razvoja u skladu sa ekonomskom politikom Vlade.
„Godinu smo počeli veoma ambiciozno, za prvi kvartal ostvarili smo plasman u ukupnom iznosu od preko 46,5 miliona eura, što je 35 odsto više u odnosu na isti kvartal prethodne godine. U ponudi imamo nove programe podrške, namijenjene preduzetnicima, mikro, malim, srednjim i srednje kapitalizovanim preduzećima, sa najpovoljnijim uslovima finansiranja, kad su u pitanju duži rokovi otplate i mogućnost korišćenja grejs perioda, uz fiksnu kamatnu stopu“, naveo je Tripković, saopšteno je iz Razvojne banke.
Razvojna banka, kao državna finansijska institucija, počela je zvanično da radi od 1. januara, nakon transformacije državnog Investiciono-razvojnog fonda (IRF).
Tripković je rekao da je Razvojna banka obezbijedila i posebne povoljnosti u vidu stimulacija, tj. smanjenja kamatnih stopa za privredne subjekte koji projekte realizuju u opštinama sjevernog regiona i opštinama koje su ispod prosjeka razvijenosti na nivou Crne Gore.
On je saopštio da je Razvojna banka već obezbijedila niže kamatne stope za 0,5 procentnih poena za investicije, u odnosu na prethodnu godinu, te da će se uslovi kreditiranja kontinuirano unaprjeđivati.
„Naglasio bih da će fokus biti na investicionim ulaganjima, jer upravo povećanjem opsega investicija doprinosimo poboljšanju životnog standarda građana i smanjenju stope nezaposlenosti u državi. Naša uloga neće biti samo kreditna, već ćemo postati i edukatori tržišta, prepoznajući i stvarajući prilike za napredak i inovacije. Razvojna banka nema za primari cilj sticanje profita, već razvojnu komponentu. Želimo da doprinesemo stvaranju novih vrijednosti, dajući doprinos razvoju crnogorske privrede, finansiranjem održivih kvalitetnih biznis ideja“, istakao je Tripković.
Kazao je da Razvojna banka u periodu transformacije niti jedan jedini dan nije stala sa radom, već su u ovoj instituciji predano radili na tome da se svi poslovi početi u IRF-u nesmetano nastave i završe u ovoj godini, u okvirima novoosnovane Razvojne banke.
„Od nove godine smo zvanično počeli sa radom, bez zastoja u pružanju usluga klijentima, iako smo uspješno završili jedan jako kompleksan proces vezan za poslove registracije institucije, kao i promjene organizacione strukture. Ponosan sam na činjenicu da smo kao tim uspješno iznijeli ovu fazu transformacije i uz to uspjeli da zabilježimo jako veliki rast plasmana u ovom prvom kvartalu“, rekao je Tripković.
Kako kaže, marljivo rade na tome da se ispune sve obaveze iz Zakona o Razvojnoj banci u skladu sa definisanim rokovima.
„Cilj nam je da promijenimo nastup na tržištu i gradimo banku koja će biti orijentisana na klijente, proaktivna, dinamična i fleksibilna. Takođe radimo na unapređenju odnosa sa klijentima, proaktivnim pristupom, u cilju poboljšanja njihovog sveobuhvatnog iskustva, kroz edukaciju i savjete za lakši pristup sredstvima. Fokusiraćemo se da budemo podrška u poslovnom razvoju kilijenata, na način da naši kreditni referenti postanu mali biznis partneri klijentima, kako bi im pomogli u boljem donošenju odluka u vezi sa njihovim finansijskim potrebama“, saopštio je Tripković.
Tripković je istakao da će Razvojna banka, kao državna finansijska institucija, nastaviti sa podrškom ženama u biznisu, mladima, individualnim poljoprivrednim proizvođačima i ostalim ranjivim grupama koje se suočavaju sa izazovima u pristupu finanansijskim resursima.
„Težićemo da budemo predvodnik investicionog ciklusa i razvoja, kako bi ojačali lokalnu proizvodnju, koja treba da doprinese smanjenju uvoza, a jačanju izvoza. U tom cilju, razvijamo i kredinu liniju za podršku proizvodnji. U narednom periodu akcenat će biti na jačanju konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća. Prioritet je očuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta kroz kontinuiranu saradnju sa relevantnim ministarstvima, privredom i lokalnim samoupravama“, poručio je Tripković.
U fokusu aktivnosti Razvojne banke je finansiranje prioritetnih sektora (turizma, poljoprivrede, proizvodnje, energetike), zatim, podrška razvoju preduzetništva kroz finansiranje posebnih ciljnih grupa (mladi, početnici u biznisu, žene, individualni poljoprivredni proizvođači), podrška održivom razvoju kroz zelenu i digitalnu tranziciju i podrška ravnomjernom regionalnom razvoju u cilju unaprjeđenja kvaliteta života.