Radionica ALCG: Biti liderka znači pomjerati granice i rušiti stereotipe

BIZNIS Forbes Crna Gora 7. mar 2025. 19:20
featured image

7. mar 2025. 19:20

Biti liderka danas znači pomjerati granice, rušiti stereotipe i praviti put za generacije koje dolaze, a u svijetu u kojem su moć i uticaj još neravnomjerno raspoređeni, hrabre žene mijenjaju pravila igre i kreiraju novu realnost.

To je danas poručeno sa radionice na temu „Liderke u organizacijama – različit pristup kao mjera uspjeha“, koju je, u susret 8. martu – Danu žena, u Podgorici organizovala Asocijacija liderki Crne Gore (ALCG).

Radionica je okupila veliki broj uspješnih i uticajnih žena, kako članica Asocijacije liderki, tako i predstavnica Vlade i drugih značajnih crnogorskih institucija.

Predsjednica ALCG i izvršna direktorica TV Vijesti i Daily Press-a Marijana Kadić Bojanić istakla je u pozdravnom govoru pravu važnost obilježavanja Osmog marta i da to nije praznik potrošačkog društva.

Foto: ALCG

„Osmi mart slavimo da bi se sjećali svih onih hrabrih žena koje su žrtvovale čak i svoje živote da bismo mi danas imale nešto što nam se čini kao banalnost, a to je da izađemo na izbore. Ako su žene u njujorškoj fabrici, njih preko 100, žrtvovale svoje živote, ako je to uradila Roza Luksemburg, ako su to radile sufražetkinje da bismo mi danas imale pravo na jednakost i slobodu izbora, mislim da najmanje što mi možemo da uradimo jeste da žrtvujemo malo svog slobodnog vremena, malo svoje dobre volje i malo svojih dobrih ideja za koje vjerujem da ih svi imamo,“ kazala je Kadić Bojanić.

Svega deset posto žena na pozicijama izvršnih direktorki

Predavač na današnjoj radionici bio je istaknuti profesor Miloš Bešić koji je, između ostalog, predstavio podatke o regionalnoj i globalnoj zastupljenosti žena na rukovodećim pozicijama.

Podsjetio je da prema podacima Fortune 500 ima samo oko deset posto žena na pozicijama izvršnih direktorki (CEO) u zapadnom svijetu. Svjetski ekonomski forum predviđa da će se možda 2154. godine postići rodna ravnopravnost u liderstvu.

„Za Srbiju sam dobio podatak da oko 30 posto menadžerskih pozicija drže žene, ali ih je samo deset na visokim CEO pozicijama. U Crnoj Gori u strukturi privatnog vlasništva nemate mali broj žena, ali istraživanja pokazuju da se iza tog vlasništva često kriju muškarci, koji registruju firmu na sestru ili ženu zbog nekih lukrativnih poslova. Pitanje je kada imate podatak o kompanijama u ženskom vlasništvu koliko je taj podatak autentičan,“ naveo je Bešić.

Sa druge strane kao prvake u ženskim pravima ističe Švedsku, Finsku, Norvešku, ali navodi značaj primjene kvota u tim zemljama.

„U tim zemljama je bila velika debata oko kvota. Ja uvijek podržavam kvote, zato što prosto u situacijama u kojima imate dominantne maskulinosti kao obrazac muške autoritarnosti koji definiše odnose moći, vi bez kvota ne možete brzo da riješite problem. One su jedini način i koliko god se bunili protiv istih, u Skandinaviji su pokazale dobre rezultate. Već druga generacija kvota proizvodi dobre rezultate,“ dodao je Bešić.

Tokom predavanja je predstavio različite karakteristike koje čine dobru liderku, a među njima je naveo samopouzdanje, odlučnost, empatiju, asertivnost, prilagodljivost… Napravio je i razliku između pojmova menadžerka i liderka.

„Liderka kreira budućnost, menadžerka osigurava da sistem funkcioniše danas. Bez dobrih menadžerki nema realizacije vizije,“ istakao je profesor.

Posebno se osvrnuo na barijere koje orgraničavaju žene u poslovnom napredovanju, te predstavljaju takozvani „stakleni plafon“ i „ljepljivi pod“. Na prvom mjestu navodi rodne predrasude.

Prezentovao je stavove iz posljednjeg evropskog istraživanja vrijednosti tokom kojeg su o stereotipima ispitani državljani skoro svih država Evrope. Fokus je stavio na podatke koji se odnose samo na Crnu Goru.

„Sa stavom ‘kada majka radi plaćen posao, djeca trpe’, saglasno je 54 posto ispitanih građana Crne Gore. Sa stavom da je ‘u redu imati posao, ali da većina žena želi da brine o kući i djeci’ saglasno je 40 posto ispitanika. Sve u svemu, ‘porodični život trpi kada žena ima posao sa punim radnim vremenom’ – smatra 30 posto. ‘U cjelini, muškarci su bolji poslovni rukovodioci od žena’, smatra svaki četvrti ispitanik. ‘Posao muškarca je da zarađuje, a posao žene da se brine o kući i porodici’ smatra 20 posto ispitanika u Crnoj Gori,“ naveo je Bešić i dodao da je istraživanje rađeno na reprezentativnom uzorku od 1.500 građana Crne Gore.

Osnaživanje desničarskih pokreta i religioznosti nove barijere

Kao ključne barijere današnjice, a koje ne idu u prilog liderkama, Bešić navodi osnaživanje desničarskih političkih pokreta i politika.

„Desničarski politički pokreti ojačavaju stereotipe. Takođe, tu je i snaženje religioznosti, a religija po definiciji postavlja ženu u poziciju koja je inferiorna u odnosu na muškarce. Imamo jačanje maskulinih autoritarnih političkih lidera širom svijeta. Digitalne tehnologije jačaju rodne stereotipije, a u tom tehnološkom sektoru koji produkuje digitalno doba mnogo manje je žena,“ kazao je Bešić.

Marijana Kadić Bojanić najavila je da će Asocijacija liderderki i u narednom periodu nastaviti da pokreće različite inicijative i organizuje događaje posvećene osnaživanju žena.

„Već sad mogu da najavim da je naša naredna predavačica gospođa Nina Redžepagić koja će održati inspirativno predavanje vezano za protokol. Protokol je nešto što nam treba i u našim organizacijama, a svima nama je potrebna ta obuka i na ličnom nivou jer kako rastemo u karijernom smislu, tako su društveni prohtjevi sve veći i veći,“ navela je Kadić Bojanić.