Prodaja automobila u Evropi slabi, ali carine neće ugroziti kineska električna vozila

BIZNIS Forbes 30. jul 2024. 08:47
featured image

30. jul 2024. 08:47

Kupci automobila u Evropi povlače se sa tržišta, zabrinuti zbog visokih cijena i pogoršanja finansijske situacije. Kako prodaja slabi, proizvođači, predvođeni Folksvagenom (Volkswagen), možda će morati da zatvaraju fabrike kako bi održali profitabilnost.

Prodaja električnih vozila je stagnirala, baš u trenutku kada bi trebalo da ubrza kako bi se ispunili propisi Evropske unije o smanjenju emisije ugljen-dioksida. Sljedeće godine pravila se pooštravaju, što će vjerovatno izazvati krizu. Proizvođači automobila će morati da odustanu od prodaje profitabilnih vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem u korist električnih vozila koja su trenutno preskupa za prosječne evropske potrošače.

Evropska unija je mogla da ublaži dio ovog samonametnutog pritiska razvodnjavanjem strogih propisa koji zahtijevaju da se od 2035. godine mogu kupovati samo nova električna vozila. Evropska industrija ne proizvodi dovoljno električnih vozila, ali Kina ima višak. EU je, u cilju zaštite svoje industrije, povećala carine na kineska električna vozila, ali to sabotira njenu sopstvenu kampanju protiv vozila sa unutrašnjim sagorijevanjem.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) izjavila je nakon ponovnog izbora za drugi petogodišnji mandat da cilj da se do 2035. godine ukine prodaja novih automobila koji emituju CO2 ostaje. Ipak, nagovijestila je mogućnost dozvole za prodaju nekih vozila sa unutrašnjim sagorijevanjem koja koriste takozvana e-goriva i nakon tog datuma.

U međuvremenu, očekuje se da će prodaja limuzina i SUV vozila u Evropi usporiti na 4,6% u 2024. godini i iznositi 19,3 miliona, prema izvještaju BMI, kompanije koja se predstavlja kao dio Fitch Solutions. U 2023. godini, prodaja je porasla za robusnih 19,2%, jer su poremećaji u lancu snabdijevanja normalizovani, što je omogućilo proizvođačima automobila da nadoknade zaostatak.

„Umjeren rast će takođe biti pod uticajem povećanih troškova zaduživanja, koji počinju da utiču šire na ekonomiju. Iako su inflatorni pritisci pali, očekujemo da će se potražnja smanjiti u 2024. godini“, navodi se u izveštaju BMI.

BMI ne vjeruje da će carine na kineske električne automobile imati značajan uticaj na njihovu prodaju.

„Nedavne carine koje je EU uvela na kineske električne automobile neće mnogo spriječiti ulazak ovih vozila na evropsko tržište. Ustvari, očekuje se da će ulazak kineskih električnih vozila ponuditi potrošačima pristupačnije opcije, što bi moglo podstaći potražnju za njima“, navodi BMI.

BMI je naveo da je prodaja električnih vozila stagnirala, povećavši se „tek“ dva odsto u prvih pet mjeseci 2024. godine. Potencijalne kupce odvratilo je stalno snižavanje cijena, koje je umanjilo sposobnost električnih vozila da zadrže svoju vrijednost na sekundarnom tržištu.

U prvoj polovini 2024. godine prodaja novih automobila i SUV vozila u EU porasla je 4,5%, na nešto manje od 5,7 miliona, prema podacima Evropskog udruženja proizvođača automobila (ACEA). U junu je prodaja električnih vozila pala 1%, na 156.400, sa tržišnim udjelom od 14,4%, što je pad u odnosu na 15,1% prethodne godine.

GlobalData je neprekidno smanjivala svoju prognozu prodaje za Zapadnu Evropu. Prije nekoliko mjeseci predviđali su rast od 4,9%. Njihova najnovija prognoza očekuje rast od 1,6% u prodaji u 2024. godini, do 11,74 miliona. Prošle godine prodaja je porasla 13,9%.

„Postajemo sve oprezniji u vezi sa cjelokupnim godišnjim rezultatima, jer cijene vozila ostaju visoke, a smanjenja kamatnih stopa će biti skromna, iako je ublažavanje monetarne politike ECB-a već počelo. Međutim, i dalje pretpostavljamo rast za 2024. godinu, s obzirom na širenje tržišta u prvoj polovini godine“, navodi se u izveštaju GlobalData.

Zapadna Evropa uključuje pet najvećih tržišta: Njemačku, Francusku, Veliku Britaniju, Italiju i Španiju.

Njemačka je najveće tržište automobila u Evropi, a prema IFO poslovnim anketama, poslovna klima se blago pogoršala u junu.

„Poput njemačke ekonomije u cjelini, njemačka automobilska industrija ne izgleda kao da može stvarno da dobije zamah“, rekla je IFO analitičarka Anita Velfl (Anita Woelfl) u izjavi.

Auto industrija suočava se s velikim izazovima, prema Velfl, uključujući digitalizaciju, autonomnu vožnju i elektromobilnost.

„Transformacija njemačke automobilske industrije je ogroman zadatak za proizvođače, posebno za dobavljače“, rekla je Velfl.

Slabljenje evropske industrije staviće proizvođače pred teške odluke. VW razmišlja o zatvaranju fabrike u Briselu, što bi bilo prvo zatvaranje postrojenja u Evropi, prema kolumni Lex u Fajnenšel tajmsu. Dugoročno, to možda neće biti negativan potez.

„Strahovi da bi proizvođači automobila mogli krenuti u novu akciju za povratak volumena prodaje objašnjavaju zašto sektor trguje po mizernoj vrijednosti. Zatvaranje fabrika, iako bolno, može biti znak da se sektor suočava sa surovim realnostima svoje situacije“, navodi Lex.

Neil Winton, saradnica Forbesa

Europe’s Auto Sales Weakening While EV, CO2, China Problems Fester