Plan Honde i Nisana i problemi Stelantisa, mogu izazvati nova “mega” spajanja u autoindustriji

Moguće spajanje Honde i Nisana (Nissan), kao i promjena rukovodstva u Stelantisu (Stellantis), sugerišu da se autoindustrija mora pripremiti za period nestabilnosti. Veličina će biti nužnost za opstanak. Ovo će povećati zabrinutost evropskih investitora za 2025. godinu dok se pripremaju za ekonomske slabosti i političke nestabilnosti, mogući trgovinski rat koji bi pokrenuo predsjednik SAD-a Donald Trump (Donald Trump), ekspanziju Kine, autonomna vozila, neizvjesnu budućnost električnih vozila, kao i rastuću kontroverzu oko pravila EU o emisiji CO2.
Neki analitičari očekuju da bi mega-spajanje između zdrave Honde i problematičnih Nisana i Micubišija (Mitsubishi) moglo pokrenuti akvizicijske aktivnosti konkurencije. Drugi to ne očekuju – ali investiciona banka Morgan Stenli (Morgan Stanley) nije uopšte u dilemi.
Izvjesna spajanja
“Snage industrijskih faktora prisiljavaju (tradicionalne proizvođače) da čuvaju obim (poslovanja), dijele troškove i optimizuju povrat na dodatni uloženi kapital jer moćni rivali i disruptivne tehnologije dobijaju svojih pet minuta. Konsolidacija možda nije samo trend. Ona je strategija”, navodi se u izvještaju Morgan Stenlija.
U međuvremenu, bilo kakve promjene u Stelantisu natjeraće tu kompaniju da razmotri je li zaista potrebno imati 14 brendova.
“Problemi Stelantisa su i specifični za kompaniju, ali i najnovija faza problema globalnog modela auto konglomerata. Vjerujemo da će novi izvršni direktor imati zadatak ne samo da popravi zaradu, već i da ‘preispita’ strategiju, s mandatom koji bi mogao varirati od raskida do većih saveza u proizvodnji ili tehnologiji,” navodi se u izvještaju Džefrisa (Jefferies).
Karlos Tavares (Carlos Tavares), izvršni direktor Stelantisa, napustio je kompaniju u decembru. Tavares je orkestrirao ogromno spajanje Fiat Krajslera (Fiat Chrysler) i francuske grupe PSA 2021. godine. Mnogi od brendova takmiče se na istom tržištu. Uključujući Citroën, Pežo (Peugeot), Voksol (Vauxhall) i Opel na masovnom tržištu. Lancia, DS i Alfa Romeo u sektoru koji teži premium segmentu. Dodž (Dodge), Rem (Ram), Džip (Jeep) i Krajsler u SAD-u.

Akvizicije manjih odavno na snazi
Drugi analitičari ukazuju na nedostatak uspjeha mega-spajanja kao što su Dajmler-Krajsler (Daimler-Chrysler) i BMW-Rover, koji su kasnije poništeni. Problemi Stelantisa doveli su do predloga da se spoji s Renoom (Renault) iz Francuske. Američka kompanija Auto Forecast Solutions (AFS) ne očekuje talas spajanja.
“Kao i u prošlosti, trenutni razgovori između Honde i Nisana neće dovesti do talasa spajanja velikih proizvođača automobila u mega-igrače. Velike transakcije poput ovih su rijetke i nikada nisu dovele do drugih gigantskih konsolidacija,” navodi se u najnovijem izvještaju AFS-a.
Akvizicije manjih proizvođača automobila događaju se stalno i vjerovatno će se nastaviti dok preostali igrači osiguravaju svoje mjesto među globalnim liderima, dodaje AFS.
Prošlog mjeseca, Honda i Nisan su saopštili da će istražiti mogućnost spajanja jer se obje kompanije suočavaju s izazovima prelaska na električna vozila.
Udruživanje Nisana i Honde
To bi stvorilo kompaniju s godišnjom prodajom od gotovo 7,5 miliona vozila, što bi je učinilo trećim najvećim proizvođačem automobila u svijetu, iza Tojote (Toyota) i Folksvagena (Volkswagen) na drugom mjestu. Takođe se pominjalo da je tajvanski Foxconn zainteresovan za kupovinu kontrolnog udjela u Nisanu. Reno i Nisan imaju velike udjele jedan u drugome.
Francuska konsultantska kompanija Inovev navodi u izvještaju da se ovo čini kao potez za spašavanje Nisana od strane zdrave Honde. Inovev navodi da se opsezi vozila i tržišta ove dvije kompanije preklapaju.
“Oba proizvođača gube tržište u Kini, kao i na evropskom tržištu. Stoga je vrijeme da udruže snage kako bi pregovarali prelazak na električna vozila, područje u kojem su oboje gotovo odsutni, a kojim danas dominiraju Tesla i BYD,” kaže Inovev.

Izvršni analitičar iSeeCars-a, Karl Brauer, smatra da predloženo spajanje odražava globalnu industriju koja pokušava da se suoči s egzistencijalnim izazovima.
Kina stvara probleme
On se slaže da je Nisan slabiji zbog rasta duga i slabih prodaja, dok Honda treba postati veća da bi se suprotstavila velikim konkurentima kao što su Tojota, Folksvagen i Dženeral Motors (General Motors).
“Rastući troškovi proizvodnje, razvoj električnih vozila i sve veći udio Kine na globalnom tržištu automobila predstavljaju univerzalne izazove,” kaže Brauer.
Velika spajanja su teška za sprovođenje, a neuspjeh bi bio opasan. Iako automobilska spajanja uvijek izgledaju dobro na papiru, njihovo ostvarenje u praksi nikada nije lako. Efektivno vodstvo je ključno u procesu identifikacije snaga svakog brenda i konsolidovanja platformi vozila i pogonskih sistema, dok se razvija plan budućih proizvoda koji u potpunosti koristi novu saradnju.
“Proći će godine prije nego što saznamo je li ovo spajanje bilo uspješno. A ako spajanje ne uspije, vjerovatno će ostaviti oba brenda slabija nego prije nego što su započeli,” rekao je Brauer u izjavi.
Stiv Jang (Steve Young, izvršni direktor britanske konsultantske kompanije za savjetovanje na području maloprodaje automobila ICDP, rekao je da je u prošlosti niz faktora pokretao spajanja, ali da je trenutni talas fokusiran na Kinu.
Promjene u obimu nužne
“Trenutni talas razgovora čini se dosljedno pokrenut izazovima u razvoju proizvoda, kako u pogledu troškova, tako i vremenskih okvira. Proizvođači vide brzinu kojom su njihovi kineski rivali osvojili tržište u Kini i boje se da će se isto dogoditi na drugim tržištima – uprkos određenom otporu potrošača prema kupovini od novih brendova,” naveo je Jang u svom sedmičnom blogu.
“Ne sumnjam u tehničku sposobnost etabliranih (proizvođača) da se takmiče u inženjeringu, ali se bojim da će tempo biti prespor, pod uticajem tradicionalnog razmišljanja zasnovanog na četvorogodišnjim razvojnim procesima i osmogodišnjim životnim ciklusima,” dodao je Jang.
Morgan Stanli ukazuje da više faktora koji remete industriju čine nova spajanja nužnima.
“Tradicionalni auto-proizvođači koji ne nađu nove partnere moraće se suočiti s mogućnošću da postanu manja preduzeća s višim kapitalnim izdacima, troškovima istraživanja i razvoja po jedinici. Ulazimo u novu fazu autoindustrije u kojoj strategije za veličinu i vođstvo u troškovima stavljaju fokus na saradnju i potencijalne promjene u obujmu,” navodi se u izvještaju Morgan Stenlija.
Neil Winton, saradnik Forbesa
Honda-Nissan Plan, Stellantis Problems May Prompt More Mega-Mergers