Nova Bijela knjiga investitora: Sporo rješavanje privrednih i sudskih predmeta najveća barijera
Sporo rješavanje privrednih i sudskih predmeta najveća je barijera u razvoju i jačanju principa vladavine prava, što značajno utiče na investicioni ambijent.
To je navedeno u Bijeloj knjizi Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori (SSICG) koja je juče objavljena. Bijela knjiga – Investiciona klima u Crnoj Gori 2024, je godišnja publikacija u kojoj kompanije članice Savjeta ocjenjuju lakoću poslovanja, kao i poslovni i investicioni ambijent u zemlji.
Savjet stranih investitora više od deset godina objavljuje Bijelu knjigu, koja pruža pregled percepcije investicione klime kroz standardizovan upitnik o lakoći poslovanja u zemlji. Rezultati pokazuju trendove poslovne klime, ali i identifikuju ključne izazove u zakonodavstvu, procedurama, infrastrukturi i drugim važnim aspektima poslovnog okruženja. Upitnici, koje popunjavaju članovi Savjeta, sadrže ocjene investitora o njihovim iskustvima i percepciji investicione klime. Ove godine, izvještaj uključuje dodatni
indikator – ocjenu napretka u zelenoj tranziciji.
Indeks lakoće poslovanja za ovu godinu zabilježio je, nakon dvije godine pada, blagi rast i iznosi 6,5. Rezultati sektorskih indeksa pokazuju mješovite trendove: dok su sektori proizvodnje/energetike i transporta/logistike zabilježili rast, sektori turizma i trgovine su pali. Telekomunikacije su zadržale najbolju ocjenu od 7,2, dok su proizvodnja/energetika i transport/logistika zabilježili najveći rast u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče vladavine prava, ocjena ovog indeksa je ostala nepromijenjena i iznosi 5.
Najgora ocjena u ovoj oblasti od 3,3 dodijeljena je dužini trajanja privrednih i sudskih predmeta, „što jasno ukazuje da ovo predstavlja najveću barijeru u razvoju i jačanju principa vladavine prava“.
„Nakon trajanja postupaka, sa 4,7 ocijenjena je neselektivna implementacija zakona i ostalih rješenja, što ukazuje na značajno nepovjerenje koje ispitanici, na osnovu neposrednog iskustva, imaju u ovom dijelu. Proces, dužina i transparentnost dobijanja dozvola i licenci ocijenjeni su sa nešto većom ocjenom od 4,8. Faktor nediskriminacije u sudskim procesima dobio je ocjenu 5,2, dok su postupci i administracija dobijanja privremenog boravka i radne dozvole ocijenjeni sa 5,9“, navodi se u Bijeloj knjizi.
Ozbiljni izazovi u pronalaženju radne snage
Ocjena za ljudski kapital pala je na 4,4, što, kako se dodaje, ukazuje na ozbiljne izazove u pronalaženju i zadržavanju kvalifikovane radne snage.
„Ispitanici su prepoznali nedovoljnu povezanost obrazovnog sistema i tržišta rada, kao i manjak investicija u obrazovnom sektoru. Treba napomenuti da je pojedinačni indikator za talente i ljudski kapital u 2024. godini ocijenjen sa 5,5“, piše u Bijeloj knjizi.
Kao ključni problemi ističu se: nedostatak kvalifikovane radne snage, migracija talenata ka tržištima koja nude bolje uslove i nesklad između potrebnih i dostupnih vještina. Ovi izazovi zahtijevaju hitnu pažnju donosilaca odluka i bolju saradnju između obrazovnih institucija i sektora privrede
Poreski sistem bilježi blagi napredak
Poreski sistem u Crnoj Gori bilježi blagi napredak u 2024. godini, s ocjenom 5,8, što predstavlja rast od 0,2 poena u odnosu na prethodnu godinu.
„Ipak, administrativni problemi i netransparentnost promjena poreskih stopa i dalje predstavljaju ozbiljnu prepreku za poslovanje. Ispitanici su posebno ukazali na neefikasnu implementaciju zakonskih rješenja i problematičan rad poreskih inspektora, što dodatno otežava poslovanje“, navodi se u Bijeloj knjizi.
Ekonomski i infrastrukturni razvoj ostaju, kako se dodaje, ključni faktori koji utiču na dugoročni napredak Crne Gore.
U 2024. godini zabilježen je rast od 0,9 poena u ocjeni usklađenosti razvoja sa međunarodnim standardima, što je, kako je ocijenjeno, ohrabrujući znak.
Investitori naglašavaju važnost nastavka reformi u oblasti putne i avio povezanosti, kao i veću uključenost poslovne zajednice u donošenje strateških odluka o ekonomskom razvoju
Zelena tranzicija prepoznata je kao jedan od strateških prioriteta u svim politikama Crne Gore.
„Ipak, implementacija mjera za razvoj zelene ekonomije još nije dovoljno vidljiva, te je neophodno dodatno raditi na jačanju kapaciteta svih aktera uključenih u ovaj proces“, piše u Bijeloj knjizi.
Prepoznajući značaj ove teme, kako se dodaje, ovogodišnje izdanje Bijele knjige uvodi novi indeks – indeks zelene tranzicije.
Indeks obuhvata nekoliko ključnih faktora: regulatorni okvir za sprovođenje zelene tranzicije, postojanje subvencija za kompanije koje se bave zelenom tranzicijom, implementaciju međunarodnih standarda i praksi, te stepen znanja iz ove oblasti.
U 2024. godini, vrijednost indeksa usklađenosti sa međunarodnim standardima iznosi 4.2.
Istraživanje je, takođe, ukazalo na glavne prepreke koje usporavaju zelenu tranziciju. Među njima su nedostatak olakšica za sprovođenje zelene tranzicije, nizak nivo znanja nadležnih organa i privrednih subjekata o ovom procesu, te neadekvatan regulatorni okvir i sporija implementacija međunarodnih standarda i praksi.
„Uprkos izazovima, pozitivan trend rasta indeksa zelene tranzicije ohrabruje, ali i pokazuje da je pred Crnom Gorom dug put ka održivom razvoju u skladu sa evropskim i svjetskim standardima“, ocijenili su investitori.