Njemački izbori vjerovatno neće donijeti neophodne promjene u auto-industriji

Investitori u njemačku automobilsku industriju mogu da odahnu. Savezni izbori donijeli su rezultat koji neće uzdrmati tržište.
Problem je, međutim, što će svi koji su očekivali brza rješenja za dugoročne probleme industrije, ostati razočarani.
Ima i neriješenih pitanja. Među njima su: hronična slabost na kineskom tržištu, prijetnja uvoza kineskih vozila u Evropu i obećani Trampov trgovinski rat carinama. Slaba prodaja električnih vozila zahtijeva subvencije vlade koja se već bori s nedostatkom sredstava. Ukupno tržište sedana i SUV vozila takođe bi moglo da dobije podsticaj. Ali ga ne treba očekivati.
Mogla bi da se desi i jedna pozitivna stvar. Ustupak Evropske unije koja bi mogla da ublaži pravila o emisiji CO2. Prema tom ustupku prodaja novih benzinskih i dizel vozila bi bila zabranjena od 2035. godine.
Na šta ukazuju rezultati izbora
Rezultati izbora ukazuju na mogućnost koalicije između konzervativne stranke CDU/CSU, koja je pobijedila sa 33 odsto mandata u Bundestagu, i ljevičarskog SDP-a sa 19 odsto, prema izvještaju Rojtersa.
Desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) osvojila je drugo mjesto sa 24,1 odsto. Ta se stranka smatra previše ekstremnom za koaliciju.
AfD je desničarska libertarijanska partija koja se zalaže za niže poreze i manju ulogu države. Njeni zahtjevi za okončanjem i preokretanjem masovne imigracije previše su oštri. Druge političke partije smatraju ih previše ekstremnim. Neki analitičari ističu da bi AfD, koja je na ovim izborima udvostručila broj glasova, mogla da ostvari pobjedu na narednim izborima.
Prema Politiku, lider CDU-a i vjerovatni budući kancelar Njemačke, Fridrih Merc (Friedrich Merz), nasljeđuje ekonomiju u recesiji. Dodatno opterećenu krizom u automobilskoj industriji.
„On prepoznaje probleme: visoke troškove energije i rada, kao i oštru konkurenciju u tranziciji ka električnim vozilima. Međutim, nije bio konkretan u vezi sa tim kako namjerava da pomogne proizvođačima automobila“, navodi Politiko.

Pitanje regulativa o emisiji CO2
Investiciona banka UBS ističe da ni CDU/CSU ni SPD nisu predložili konkretne mjere za podsticanje potražnje za automobilima. SPD se založio za ponovno uvođenje subvencija za električna vozila, koje su ukinute prije nešto više od godinu dana, što je dovelo do naglog pada njemačkog tržišta električnih vozila. Međutim, konzervativni manifest CDU-a ne pominje ovu temu, a UBS smatra da su nove subvencije za električna vozila malo vjerovatne.
CDU/CSU je glasno kritikovao zabranu prodaje automobila sa SUS motorima od 2035. godine, koju je uvela EU, navodi UBS.
„Kao vjerovatni sljedeći kancelar, Merc je pozicionirao sebe i svoju stranku kao pro-biznis i protiv birokratije. Stoga bi investitori mogli da postanu nešto optimističniji u pogledu konkurentnosti njemačkih proizvođača na srednji rok. Međutim, ne bismo previše insistirali na tom argumentu, jer su izazovi industrije globalne prirode. Ključni problemi njemačkih proizvođača – gubitak tržišnog udjela u Kini, dolazak kineskih brendova u Evropu, rizik od američkih carina – van su kontrole sljedeće nemačke vlade“, navodi se u izveštaju UBS-a.
Glasniji zahtjevi za ublažavanje ciljeva smanjenja CO2
Osnivač Schmidt Automotive Research-a, Met Šmit (Matt Schmidt) smatra da su male šanse da vlada izdvoji finansijska sredstva za auto-industriju. Sektor će i dalje tražiti stabilnost cijena energije i konkurentnije cijene za energetski intenzivne industrije.
„Što se tiče CO2 regulativa, očekujemo još glasnije zahtjeve za ublažavanje ciljeva smanjenja emisija, s obzirom na to da se CSU, koji tradicionalno glasno lobira za auto-industriju, sada vraća u centar odlučivanja, dok Zeleni ispadaju iz jednačine“, rekao je Šmit.
„Ako se u naredne četiri godine održe vanredni izbori, rast AfD-a bi mogao dodatno da se poveća, što bi ga stavilo na put ka tome da potencijalno postane najveća stranka“, dodao je Šmit.
Udruženje njemačkih proizvođača automobila apelovalo je na brzo formiranje vlade.
„Njemačkoj je sada potrebna stabilna vlada što je prije moguće… Snažan i jedinstven njemački glas u Evropi je od ključne važnosti, kao i reforme unutar zemlje“, navodi se u saopštenju VDA.
Ovakav stav vjerovatno dijele i investitori, koji su svjesni da proces formiranja vlade može biti veoma komplikovan i trajati mjesecima, a ne danima.
Nil Vinton, saradnik Forbesa
German Election Unlikely To Provide Required Auto Industry Shakeup