Milijarderi, uključujući i Maska, oglašavaju se povodom tržišnog kolapsa i Trampovih carina

Milijarderi pristalice predsjednika Donalda Trampa (Donald Trump), uključujući Elona Maska (Elon Musk), oglasili su se u ponedjeljak ujutro i uputili upozorenja u vezi sa ekonomijom, dok su globalna berzanska tržišta nastavila pad zbog sve intenzivnijeg trgovinskog rata.
Ilon Mask: Novi Trampov čovjek od povjerenja nije se eksplicitno usprotivio carinama, ali nakon što je tokom vikenda kritikovao glavnog Trampovog trgovinskog savjetnika zbog odbrane carina, izvršni direktor Tesle je u ponedjeljak rano ujutro podijelio video u kojem ekonomista Milton Fridmen (Milton Friedman) zagovara slobodnu trgovinu i koristi od uvoza robe.
Džejmi Dajmon (Jamie Dimon): Izvršni direktor DžejPiMorgan Čejsa (JPMorgan Chase) jutros je objavio svoje godišnje pismo akcionarima, u kojem izražava zabrinutost povodom Trampovih carina. Iako priznaje da postoje neki „legitimni razlozi“ za njihovo uvođenje, navodi da će one „vjerovatno povećati inflaciju i mnoge natjerati da razmotre veću vjerovatnoću recesije“, te izražava zabrinutost zbog trajne neizvjesnosti oko Trampovih carina i njihovog uticaja na dugoročne ekonomske saveze Amerike.

Bil Ekmen (Bill Ackman): Menadžer hedž fonda i dugogodišnji Trampov pristalica, okrenuo se protiv predsjednikovih tarifa, žestoko kritikujući ministra trgovine Hauarda Latnika (Howard Lutnick) i način na koji je Trampova administracija izračunala carine. U nedjelju je pozvao Bijelu kuću da ih pauzira, napisavši: „Krećemo ka samoinfliktovanoj ekonomskoj nuklearnoj zimi i trebalo bi da se počnemo sklanjati u zaklon.“
Danijel Lob (Daniel Loeb): Iako je u februaru izjavio da misli kako Trampove inicijalne carine na Meksiko i Kanadu neće naštetiti tržištu, ovaj menadžer hedž fonda kasnije se usprotivio široj politici carina, podijelivši u ponedjeljak objavu u kojoj se navodi da je haos na berzi „sve u glavi jedne osobe. Koja u svakom trenutku može da promijeni mišljenje“, uz komentar: „Tačno tako.“
Leri Fink (Larry Fink): Direktor kompanije BlackRock izjavio je u Ekonomskom klubu Njujorka u ponedjeljak da „ekonomija slabi dok govorimo“ i da tržište može pasti još dodatnih 20% zbog Trampovih carina, prenosi CNBC. Fink je sugerisao da su SAD „vjerovatno već u recesiji“, ali je ipak izrazio određeni optimizam po pitanju dugoročnih izgleda ekonomije, rekavši: „Na duži rok, ovo je više prilika za kupovinu nego za prodaju“ i „vitalnost Sjedinjenih Država će opstati.“
Velika cifra
Više od 10 milijardi dolara. Toliko su izgubili desetorica najvećih Trampovih donatora milijardera samo u četvrtak, kada su akcije strmoglavo pale odmah nakon što je Tramp u srijedu najavio nove carine. To je samo djelić od ukupno 270 milijardi dolara koliko je izbrisano iz neto vrijednosti svjetskih milijardera tog dana, izračunao je Forbes, a među najteže pogođenima su bili izvršni direktor Mete Mark Zakerberg (Mark Zuckerberg), šef Amazona Džef Bezos (Jeff Bezos), osnivač Orakla (Oracle) Leri Elison (Larry Ellison) i Mask.
Šta su milijarderi ranije govorili o Trampovim carinama?
I drugi milijarderi su komentarisali Trampovu najavu carina prošle sedmice, iako se nijesu oglašavali nakon daljeg pada tržišta. Rej Dalio (Ray Dalio), koji vodi najveću svjetsku kompaniju za upravljanje hedž fondovima, Bridgewater Associates, prognozirao je u objavi u petak da će neposredne posljedice Trampovih carina biti „značajna stagflacija u SAD i izražena deflacija/recesija u pogođenim zemljama“, uz „mnoge velike iznenadne promjene koje dolaze“ u zavisnosti od toga kako se budu odvijali pregovori između SAD i drugih zemalja.
Dugogodišnji menadžer hedž fondova Stenli Drakenmiler (Stanley Druckenmiller) je u intervjuu za CNBC izrazio određeni optimizam povodom carina, nazivajući ih „manjim zlom“ u poređenju sa porezom na prihod – iako je jedan nepotvrđeni nalog na društvenim mrežama za koji se vjeruje da mu pripada, u nedjelju reagovao na snimak intervjua, navodeći da on „ne podržava tarife veće od 10%“.
Šta je Tramp rekao?

Tramp čvrsto stoji iza svojih carina i više puta ih je javno podržao, uprkos haosu koji izazivaju na tržištima. „Sjedinjene Države imaju priliku da urade nešto što je trebalo da bude urađeno decenijama unazad“, napisao je Tramp na mreži Truth Social u ponedjeljak ujutro, komentarišući carine. „Nemojte biti slabi! Nemojte biti glupi! Nemojte biti PANIKARI ( PANICAN – nova partija zasnovana na slabim i glupim ljudima!). Budite jaki, hrabri i strpljivi – i veličina će biti rezultat!“ Predsjednik je u nedjelju uveče, tokom razgovora sa novinarima u avionu Er Fors Van (Air Force One), dodatno branio svoje carine, rekavši da ne želi da globalna tržišta padaju, ali da „ponekad moraš da popiješ lijek da bi nešto popravio.“
Hoće li Tramp povući carine?
Tramp je nagovijestio da je otvoren za pregovore sa drugim zemljama o carinama, rekavši u ponedjeljak da će razgovori sa njima početi „odmah“, dok Evropska unija, Izrael, Japan, Indija i Vijetnam pokušavaju da postignu dogovore sa Bijelom kućom.
Međutim, Bijela kuća je u ponedjeljak demantovala izvještaje da administracija razmatra 90-dnevnu pauzu, nazvavši te tvrdnje „lažnim vijestima“. Kongres takođe može ukinuti Trampove tarife, a dvostranački zakon je predložen, prema kojem bi svaka carina koju predsjednik želi da uvede morala da bude odobrena od strane Kongresa.
Ipak, šanse da taj zakon bude usvojen su trenutno male, a predsjednik Predstavničkog doma Majk Džonson (Mike Johnson), republikanac iz Luizijane, navodno je pozvao republikance u Kongresu da podrže Trampovu politiku – iako neki republikanci već podržavaju zakon, a još ih se može pridružiti ako Trampove carine nastave da izazivaju ekonomski haos. Više tužbi je već podnijeto kako bi se osporilo Trampovo ovlašćenje za uvođenje carina, a ove sedmice se očekuje još jedan veliki pravni izazov od strane poslovnih udruženja, iako ostaje da se vidi kako će se sve to završiti.
Tramp je svoju sveobuhvatnu politiku tarifa najavio u srijedu tokom događaja povodom „Dana oslobođenja“, uvevši tarife od 10% i više na uvoz iz skoro svih stranih zemalja – čak i iz nenastanjenih teritorija. Time je ispunio svoje dugogodišnje obećanje da će uvesti široke carine kako bi obnovio proizvodnju u SAD i kaznio druge zemlje za navodno nepoštene trgovinske prakse.
Tramp je ovu politiku gurao uprkos upozorenjima ekonomista da će to dovesti do viših cijena za američke potrošače i naškoditi ekonomiji. Kritike milijardera povodom carina dolaze nakon što je desetine njih podržalo Trampa na novembarskim izborima. Više od 50 milijardera je izrazilo podršku Trampu, a mnogi su uložili milione u njegovu kampanju, iako je upravo politika carina bila jedan od glavnih stubova njegove platforme.
Alison Durkee, Forbes
Billionaires Including Elon Musk Speak Out Over Global Market Meltdown And Trump Tariffs