Marke poput Birkinsa i Birkenstoksa koje se nude preko TikToka vjerovatno nijesu originali

U jednom videu sa više od 6,1 miliona pregleda, koji je u međuvremenu uklonjen, TikTok korisnik Vang Sen (Wang Sen) tvrdi da je više od 80% luksuznih torbi zapravo proizvedeno u Kini, te da je jeftinije kupovati direktno iz njegove fabrike.
„Predugo ste bili zavedeni i zatrovani marketinškom kampanjom tih luksuznih marki“, rekao je Sen.
Drugi video-snimci prikazuju kineske veletrgovce kako reklamiraju Birkenstok (Birkenstock) obuću, Lululemon helanke i Šanel (Chanel) proizvode.
Originalni proizvođači ne smiju direktno prodavati robu
Postoje fabrike koje su originalni proizvođači opreme (OEM), koje proizvode robu za velike robne marke, ali one ne smiju direktno prodavati potrošačima, objasnio je Daniel Langer, profesor strategije luksuza na Univerzitetu Peperdajn (Pepperdine).
„Viralna tvrdnja da su originalni proizvodi na Zapadu identični onima koje je moguće kupiti u kineskim fabrikama za djelić cijene je u velikoj mjeri obmanjujuća ili lažna“, rekao je Langer, koji je takođe izvršni direktor i osnivač konsultantske firme za luksuzne strategije Équité.
U desetinama video-snimaka, međunarodni proizvođači predstavljaju koncept „direktne kupovine“ kao način da se zaobiđu Trampove sveobuhvatne carine.
Rast nezadovoljstva kupaca
Pored carina, Flur Roberts (Fflur Roberts), šefica sektora za luksuznu robu u kompaniji Euromonitor International, izjavila je za Forbes da povećanje broja ovih snimaka takođe odražava nezadovoljstvo kupaca rastom cijena luksuzne robe još od pandemije.
Da li Lululemon, Luj Viton i Erme proizvode robu u Kini?

Kineski korisnici TikToka ismijavali su američku carinsku politiku, uključujući i viralan video koji je kreirala vještačka inteligencija pod naslovom „Učinimo Ameriku ponovo velikom“, prikazujući gojazne Amerikance kako rade u fabrikama.
„Lululemon ne sarađuje s proizvođačima pomenutim u video-snimcima, i pozivamo potrošače da budu svjesni potencijalno falsifikovanih proizvoda i dezinformacija“, rekao je portparol kompanije za američki Forbes i priložio listu dobavljača koji uključuju firme iz kontinentalne Kine.
Erme nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar, ali njihova web stranica navodi da se njihovi proizvodi „pretežno“ prave u Francuskoj, gdje živi 60% njihove radne snage. Takođe sarađuju sa proizvođačima u Švajcarskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, SAD-u, Portugalu i Australiji. Kina nije među njima.
Kompletna Birkenstok obuća proizvodi se unutar Evropske unije, uglavnom u Njemačkoj, naveo je direktor za komunikacije Johen Guci (Jochen Gutzy) za Forbes.
Druge kompanije pomenute u snimcima uključuju Dior, Luj Viton (Louis Vuitton), Šanel (Chanel) i Ander Armor (Under Armour) – nijedna od njih nije odmah odgovorila na zahtjeve za komentar.
Većina dobavljača za LVMH, matičnu kompaniju Luj Viton i Dior, nalazi se u Evropi, dok se preostalih 20% ravnomjerno raspodjeljuje između Sjeverne Amerike i Azije (nije jasno da li je Kina uključena u tih 10%).
Šanel proizvodi u Francuskoj, Španiji, Italiji i Škotskoj, dok Ander Armor navodi da se njihova roba proizvodi širom svijeta, a zemlja porijekla je označena na etiketi.
Da li TikTok uklanja video-snimke kineskih proizvođača?
Izgleda da su neki snimci, uključujući Senovu promociju veleprodajnih luksuznih torbi, uklonjeni sa TikToka.
Birkenstok je u ponedjeljak kontaktirao TikTok zbog videa koji je pominjao AliExpress, kinesku firmu u vlasništvu Alibaba grupe, za koju je Guci rekao da je povezana sa „centrom za falsifikate u Žeđijangu i koja je tvrdila da prodaje cipele te marke po veleprodajnim cijenama. Video i korisnički nalog uklonjeni su do utorka ujutro.
„Video u pitanju NE prikazuje skladište Birkenstok dobavljača. Umjesto toga, prikazani proizvodi su lažne kopije, a prikazana fabrika očigledno NIJE naša, što znači da su tvrdnje iz videa lažne“, rekao je Guci putem mejla. TikTok nije odmah dao komentar.
Niska cijena ne garantuje luksuz
Iako ideja da se torba, koja inače košta desetine hiljada dolara, kupi za svega 2.400 dolara direktno od proizvođača može zvučati primamljivo, modni stručnjaci upozoravaju da kvalitet može biti gori, čak i ako su materijali isti.
Derek Gaj (Derek Guy), pisac o muškoj modi poznat na mreži X kao „momak za mušku odjeću“, objašnjava da su detalji poput uredno ručno šivenih šavova i završne obrade kože ono što luksuznim proizvodima daje dugotrajnu vrijednost.
Nasljeđe i povjerenje presudni
Uz rastuće tenzije u međunarodnoj trgovini, Roberts naglašava da će nasljeđe i lanac snabdijevanja luksuznih marki igrati sve važniju ulogu kod potrošača:
„Ljudi vjeruju da, ako kupe Erme torbu, većina te torbe i kože potiče iz Francuske.“
Kopije, poznate kao „varalice“, nijesu novost. Njihova popularnost raste u vrijeme ekonomske krize jer potrošači žele smanjiti troškove.
„Potrošači često rado kupuju te proizvode jer nijesu falsifikati, već replike slične originalima“, rekla je Roberts. Ipak, dodala je, njihova cijena može biti viša za američkog potrošača zbog carina na robu proizvedenu u inostranstvu.
„U originalnom TikTok videu, proizvođač tvrdi da su njegove torbe iste kao Erme jer koriste iste materijale“, objavio je Gaj na mreži X.
„To je kao kad bih ja rekao da su moji špageti jednaki onima koje pravi kuvar sa Mišlenovom (Michelin) zvjezdicom samo zato što oboje koristimo paradajz i brašno. U stvarnosti, vještina je važnija od samih materijala.“
Genna Contino, saradnica Forbesa
Those TikTok Wholesale Finds From China—From Birkins To Birkenstocks—Are Probably Fake. Here’s Why.