Kineski Temu pod lupom u EU, propituje se prodaja ilegalnih proizvoda i zaštita potrošača

BIZNIS Forbes Hrvatska 12. okt 2024. 23:33
featured image

12. okt 2024. 23:33

Kineska internet platforma Temu treba da, prema najnovijem zahtjevu Evropske komisije (EK), pruži više informacija o mjerama koje preduzima protiv trgovaca koji preko nje prodaju ilegalne proizvode. Rok u kojem se odgovori očekuju je 21. oktobar.  

Do tada će morati dati i podatke o mjerama koje preduzima za ublažavanje rizika od širenja ilegalnih proizvoda, kao i rizika vezanih za zaštitu potrošača, javno zdravlje i dobrobit korisnika, piše u saopštenju EK.

Temu, koji je osnovao PDD Holdings u vlasništvu Kolina Huanga (Colin Huang) 2022. godine, moraće pružiti i informacije o sistemima preporuka i riziku za zaštitu ličnih podataka korisnika.

Komisija je u maju ove godine Temu označila kao vrlo veliku internet platformu prema evropskom Zakonu o digitalnim uslugama (Digital Services Act,DSA), budući da premašuje prag od 45 miliona prosječnih mjesečnih korisnika u EU.  Potom je platforma imala rok do kraja septembra da se uskladi sa strogim pravilima DSA-a, uključujući ublažavanje sistemskih rizika svojih usluga i sprečavanje prodaje krivotvorene robe.

Ovo je već druga grupa pitanja Komisije poslatih platformi: u junu je to bilo o mjerama preduzetim za usklađivanje s DSA obavezama koje se odnose na „mehanizam obavještenja i radnji” za obavještavanje, između ostalog, o ilegalnim proizvodima, kao i za zaštitu maloljetnika.

Portparol Temua rekao je da kompanija “u potpunosti sarađuje”.

Euronews podsjeća da je prije mjesec dana mreža Evropske potrošačke organizacije (BEUC) podnijela pritužbe nacionalnim regulatorima i Komisiji na osnovu DSA-a protiv Temua zbog neuspjeha u zaštiti potrošača i korišćenja manipulativnih praksi. Potpisnici – koji predstavljaju 17 država članica EU – tvrde da Temu krši propise EU online platforme ne pružajući ključne informacije potrošačima o prodavačima, što onemogućava provjeru ispunjavaju li proizvodi bezbjednosne zahtjeve EU.

DSA se počeo primjenjivati ​​na sve online platforme u februaru, piše Euronews, a Komisija je pokrenula nekoliko istraga o neusklađenosti, uključujući Metu, AliExpress i TikTok.