Kina uzvraća udarac: Prijeti povećanjem carina za automobile uvezene iz EU

BIZNIS Forbes Hrvatska 21. jun 2024. 08:52
featured image

21. jun 2024. 08:52

Brisel i Peking igraju ping-pong. Nakon najave carina na svinjsko meso i mliječne proizvode uvezene iz Evropske unije, Kina ponovno prijeti. Ovoga puta da bi mogla povećati i carine za uvoz evropskih automobila. Sve to u znak protesta što je Evropska komisija zaprijetila uvesti dodatne carine na uvoz kineskih električnih automobila.

Kineski proizvođači automobila zahtijevaju od vlasti da nametne konkurentima iz Evropske unije (EU) uvozni porez do 25 posto ako Brisel uvede carine na vozila iz Kine, izvijestili su državni mediji iz te zemlje.

Predložene mjere odnosile bi se na automobile s 2,5 litarskim benzinskim motorima uvezene iz Evropske unije.

Proizvođači su navodno svoje zahtjeve iznijeli na zatvorenom sastanku kineskog ministarstva trgovine kojem su prisustvovali i predstavnici evropskih automobilskih kompanije, piše BBC.

Prema objavi državne televizijom CCTV na društvenim mrežama, na sastanku u Pekingu učestvovale su četiri kineske i šest evropskih automobilskih kompanija. Između ostalih prisutni su bili predstavnici njemačkog Folksvagena (Volkswagen), ali iz te kompanije odbili su da komentarišu slučaj. Na medijske upite nisu reagirali ni iz BMW-a i Poršea (Porsche) koji su takođe prisustvovali sastanku.

“Carine bi obuhvatile luksuzna ili ultraluksuzna vozila, što znači da dodatni porez vjerovatno neće puno uticati na količine”, za BBC je komentarisao Bill Russo iz savjetodavne kompanije Automobility.

Eu je prošle sedmice zaprijetila kineskim proizvođačima električnih vozila (EV) carinama do 38 posto od 4. jula. Ne dovedu li razgovori s kineskim vlastima do djelotvornog rješenja, objavili su iz Komisije, kineski proizvođači električnih vozila suočiće se s carinama.

Kompanije koje su sarađivale u istrazi koja je pokrenuta u oktobru plaćale bi, prema toj privremenoj odluci Brisela, carinu od 21 posto, a one koje nisu sarađivale 38,1 posto. Trenutno se već za sve električne automobile proizvedene u Kini plaća naknada od deset posto. Prošlog je mjeseca SAD preduzeo puno radikalniji potez. Američka vlada podigla je carine na uvoz kineskih električnih automobila s 25 na 100 posto.

Foto: Shutterstock

Carine na svinjetinu i istraga diskriminacije europskih proizvođača

Početkom sedmice iz Pekinga je stigla vijest i kako su pokrenuli antidampinšku istragu svinjetine i mliječnih proizvoda uvezenih iz EU. Iz Ministarstva trgovine objavili su da bi istraga trebalo da bude završena do 17. june ove godine. Dodatni nameti bili bi veliki udarac za evropske proizvođače svinjetine i mliječnih proizvoda.

Joris Coenen, menadžer u belgijskoj Kancelariji za meso, tijelu za koordinaciju izvoza u razgovoru za Politico istakao je da je kinesko tržište ključno za evropski sektor svinjskog mesa. Ne samo zbog velikog obima tržišta, već i stoga što se tamo za dobre svote prodaju iznutrice i nusproizvodi kao što su repovi, uši i njuške koji se na evropskom tržištu smatraju otpadom.

Trenutno carine iznose 12 posto. Porastu li na 20 posto, evropski poljoprivrednici-izvoznici biće u problemu, objasnio je. Budući da se radi o velikim količinama, neće ih biti lako preusmjeriti na druga tržišta poput Vijetnama i Filipina. Zelena Hrvatska navodi da je izvoz evropske svinjetine i mliječnih proizvoda u Kinu lani iznosio gotovo pet milijardi eura. Nekonkurentne cijene evropske svinjetine mogle bi uticati na dalji pad trgovinske razmjene s Kinom.

Krajem aprila, Komisija je pokrenula i istragu zbog diskriminacije evropskih proizvođača na tržištu javne nabavke medicinskih proizvoda u Kini. Na tim se tenderima, smatraju u EU, favorizuju lokalne kompanije i njihovi medicinski proizvodi. Komisija je odlučila riješiti to pitanje Uredbom o Instrumentu za međunarodnu nabavu.