Istraga pokazala da su BMW i Jaguar uvozili auta s djelovima iz Kine nastalima prisilnim radom
BMW, Jaguar Land Rover i Volkswagen su kupovali djelove od zabranjenog kineskog dobavljača, a neki od tih djelova nalaze se u vozilima uvezenim u SAD, otkrila je istraga američkog Senata objavljena u ponedjeljak uslijed napora političara da zaustave dotok dobara koji se u Kini proizvode prisilnim radom.
Tri proizvođača su kupila LAN transformere – koji omogućavaju elektronskim djelovima automobila da “komuniciraju” jedan s drugim – koje proizvodi kineska kompanija Sichuan Jingweida Technology Group (JWD). Tu kompaniju je SAD uvrstio na popis onih koje se oslanjaju na prisilni rad, piše u izvještaju senatskog odbora za finansije.
Sporni dio prodala im je korporacija Lear koja dobavlja automobilsku elektroniku, a koja je u januaru obavijestila proizvođače da im je bez znanja prodala elektronsku jedinicu koja sadrži zabranjenu komponentu, piše u izvještaju.
Volkswagen je američke carinike odmah obavijestio da neki automobili na putu prema SAD-u sadrže taj dio i naknadno ga zamijenio prije nego su automobili ušli u zemlju. Jaguar Land Rover je odboru rekao da njihova podružnica u Sjevernoj Americi nije dobila obavještenje Leara o spornom dijelu prije aprila, naglasivši da su ti djelovi upotrijebljeni u starijim automobilima koji se više ne prodaju. Odbor kaže da je BMW nakon primanja obavijesti uvezao najmanje 8.000 vozila MINI koja su sadržavala sporni dio, iako iz kompanije kažu da su zaustavili uvoz komponente i da će zamijeniti djelove u vozilima gdje se ona trenutno nalazi.
Iz BMW-a za Forbes kažu da kompanija pregledava izvještaj, dodavši da imaju “stroge standarde i pravila po pitanju praksi zapošljavanja, ljudskih prava i radnih uslov” koje moraju poštovati i njihovi dobavljači. Ni iz Jaguar Land Rovera ni iz Jaguara nisu odgovorili na Forbesov upit za komentar.
“Proizvođači automobila guraju glavu u pijesak, a potom se zaklinju da ne vide nikakav prisilni rad u svom lancu snabdijevanja,” rekao je za Njujork tajms (New York Times) Ron Vajmen (Ron Wyman), predsjednik senatskog odbora za finansije.
Iz Volkswagena je još u februaru rečeno da se kompanija suočava s kašnjenjima u isporuci hiljada automobila marki Porsche, Bentley i Audi zbog toga što kineske komponente krše zakone o zabrani prisilnog rada u SAD-u, izvijestio je Fajnenšel tajms (Financial Times). Vozila su zaplijenili carinici na lukama u SAD-u nakon što je dio otkriven u januaru.
Senatski odbor je pokrenuo istragu velikih proizvođača automobila još 2022. godine, s ciljem da sprovede zakon kojim se zabranjuje uvoz dobara proizvedenih prisilnim radom u Kini. Zakon o prevenciji prisilnog rada Ujgura (Uyghur Labor Prevention Act) brani uvoz svih dobara iz kineske regije Xinjiang osim ako uvoznik ne dokaže da nisu proizvedena prisilnim radom. Američko ministarstvo domovinske bezbjednosti identifikovalo je nekoliko proizvođača iz te kineske regije koji su posljednjih godina koristili prisilni rad. Među njima se nalazi i JWD, koji je na popis uvršten u prosincu.
Kineski zvaničnici odbacuju optužbe da se zemlja oslanja na prisilni rad u Xinjiangu, iako izvještaji međunarodnih organizacija – uključujući i UN – kažu drugačije.
Ty Roush, Forbes
BMW, Jaguar Imported Cars With Parts Linked To Forced Chinese Labor, Senate Probe Says
(Prevela: Nataša Belančić)