IRF traži smjenu uprave Plantaža, Vuksanović: Ponosni smo na ostvarene rezultate
Na redovnoj Skupštini akcionara državne kompanije “13. jul – Plantaže“, koja je zakazana za petak, planirano je razrješenje Odbora direktora i izbor novih članova, iako to inicijalnim dnevnim redom nije bilo predviđeno. Time, kako kažu u Plantažama, državni Investiciono-razvojni fond (IRF) traži da Skupština prije isteka mandata smijeni bord direktora na čelu sa Nebojšom Vuksanovićem koji je Vlada izabrala aprila 2021. na četiri godine.
Aktuelni Odbor direktora, kako za Forbes magazin kaže Vuksanović, završio je reprocjenu i povećao vrijednost imovine kompanije sa oko 75 na preko 400 miliona eura, kompanija bilježi godišnji rast prihoda od preko 20%, a posebno su ponosni na značajan rast prihoda iz ugostiteljstva. Upravo kako bi zaštitili imovinu kompanije ovo rukovodstvo u prethodne tri godine procesuiralo je nekoliko štetnih odluka bivšeg menadžmenta, a na njihov pravosudni epilog još se čeka.
„Uradili smo mnoge važne stvari koje predstavljaju osnov i fundament za dalju finansijsku stabilizaciju. Ukupan dug je smanjen, urađeni su reprogrami sa svim kreditorima kao i sa svim dobavljačima, uspostavljena je redovnost u poštovanju plana tog reprograma, takođe uspostavljena je redovnost u isplati plata zaposlenima, ukupan budžet za zarade je smanjen u odnosnu na ukupne troškove. Kompanije je 10 godina zaredom dobijala negativno mišljenje eksternog revizora, imala je dvostruko negativno mišljenje Državne revozorske institucije (DRI). Od 2021. odnosno od kad je ovaj menadžment , sva mišljenja su pozitivna, bez rezervi, što znači da smo objektivno počeli da prikazujemo stanje u firmi. Možemo reći da smo finansijski stabilizovali firmu“, rekao je Vuksanović.
Plantaže su u 2023. prvi put nakon četiri godine ostvarile pozitivan rezultat (EBITDA), pa je razlika između prihoda i rashoda u koje ne ulaze troškovi amortizacije, poreza i kamata iznosila oko 800 hiljada eura, čime su, prema riječima Vuksanovića, pokazali da kompanija može da bude samoodrživa. Ovom dinamikom plan je da EBITDA bude preko 3,5 miliona eura, a da ukupan poslovni rezultat bude pozitivan.
U međuvremenu, rukovodstvo Plantaža ušlo je u izradu poslovne strategije kompanije do 2030. Ovaj krucijalno važan dokument, koji će biti predstavljen na Skupštini akcionara, kako kaže Vuksanović, za cilj ima transformaciju kompanije koja će obezbijediti njenu dugoročnu održivost.
„Mi smo ovom problamtikom počeli da se bavimo prije godinu dana, pola godine nam je trebalo da izaberemo najbolje konsultante i ponuđače, u pitanju su PWC (Pricewaterhouse Coopers ) i BlueRock iz Zagreba, lider u transformaciji javnih preduzeća“.
“Ono što je bitan aspekt strategije jeste razvoj maslinarstva i prije svega vinskog turizma. Tu mogu da izdvojim jedan mega projekat koji ćemo predstaviti Vladi, a tiče se razvoja vinskog turizma na lokaciji Šipčanik, neki vid vinskog sela i ta investicija je procijenjena između 150 i 200 miliona eura i to je nešto što bi definitivno trebalo da zavrijedi pažnju vlasnika i akcionara“.
Kroz nekoliko faza stategija, kaže Vuksanović, Plantaže vidi kao nosioca poljoprivredne i vinogradarske proizvodnje, čuvara autohtonih vrsta kao i proizvođača prije svega kvalitetnih vina, koja bi se prodavala po optimalnim cijenama. Da bi to postigli, naglašava, neophodno je unaprijediti sve aspekte poslovanja, od proizvodnje i prerade pa do marketinga i prodaje.
“Neka procijenjena vrijednost investicija u oporavak kompanije iznosi između 65 i 70 miliona eura, i to ne uzimajući u obzir projekat Šipčanik koji sam pomenuo. Mi ta sredstva planiramo da akumuliramo kroz prodaju imovine koja se neće koristiti kao poljoprivredno zemljište. Obnavljanje vinograda, to su investicije koje su godinama izostajale zbog čega je kompanija i došla u ove probleme, treba obnavljati vinograde sortama koje su najtraženije na tržištu. Tu su investicije u poljoprivrednu mehanizaciju, sistem za prečišćavanje voda…Kada je u pitanju prodaja strateški cilj je taj da imamo visokokvalitetne proizvode koji se prodaju po optimalnim cijenama.
„Ako danas nešto ne uradimo Plantaže će ostati na vjetrometini“
Plantaže u prethodne tri godine bilježe značajno veće prihode od prodaje flaširanih proizvoda, a samo po tom osnovu u prva tri mjeseca ove, u odnosu na prošlu godinu, veći su oko 40 odsto. Kako kažu dominantno na crnogorskom, ali rast ostvaruju i na ino tržištima. No, upravo kada je u pitanju prodaja, za Plantaže dolaze izazovni dani.
“Tu prije svega mislim da ulazak velikih kompanija koje će donijeti mnoge druge proizvođače i etikete, a mi moramo ostati konkurentni, a pošto se radi o Strategiji do 2030. mi mislimo i o članstvu Crne Gore u EU kada ćemo bi ti izloženi jako velikoj konkurenciji. Ako danas nešto ne uradimo Plantaže će ostati na vjetrometini i neće biti spremne da se suoče sa tim izazovima. “
Osim nužnih investicija koje bi od višegodišnjeg gubitaša napravile zdravu i održivu kompaniju, u poslovnoj strategiji kompanije je i pitanje rješavanja poreskog duga koji iznosi oko 15 miliona eura. Od ove godine Plantaže redovno uplaćuju mjesečne obaveze prema Poreskoj upravi, a pitanje nagomilanog duga kako kaže Vuksanović trebalo bi da dogovore menadžment i Vlada.
“Jednostavno Vlada, odnosno država, mora da se ponaša kao vlasnik. To znači da mora da bude podrška implementaciji ove strategije. Mi smo Vladi dali rješenje, suštinski rješenje se odnosilo na deinvestiranje odnosno prodaju imovine koja neće biti privedena poljoprivrednoj namjeni. To znači da bi mi prodajom gradsko-građevinskog zemljišta vratili taj dug. Međutim, strategija akcenat stavlja na investicije i ulaganja a tek onda na rješavanje poreskog duga. Lično podržavam stav konsultanata zato što investicije jesu kritične, vrijeme je jako bitan faktor, Plantaže što prije treba da budu održive kada će moći same da izmiruju sve svoje obaveze.”
Plantaže su danas kompanija sa potencijalom koji nije do kraja valorizivan, sa anahronim modelom poslovanja koji je dugoročno neodrživ, ali i nakon višegodišnjeg nedomaćinsog upravljanja stabilizovano poslovanje i viziju. Zbog toga, Vukasanović očekuje da Vlada usvoji njihovu poslovnu strategiju kojom će Plantaže do 2030. biti zamajac privrednog rasta, moderna kompanija i generator prihoda od vinskog turizma, od koga će benefite imati Glavni grad, opštine Tuzi i Bar, ali i cijela država.
Aleksandra Mudreša, saradnica Forbes magazina