Hoće li odzvoniti jeftinoj kupovini preko onlajn trgovaca van EU?

BIZNIS Forbes Slovenija 25. maj 2024. 22:36
featured image

25. maj 2024. 22:36

Evropska komisija predlaže, a sada i njemački trgovci pozivaju da se iz zakona ukloni odredba koja dopušta prodaju proizvoda vrijednosti do 150 eura bez plaćanja carine. Na meti će se, između ostalih, naći kineski online trgovci Temu i Shein, kao i Amazon.

Prije godinu dana je Evropska komisija predložila reformu carinske unije. To uključuje i ukidanje izuzetka uz pomoć kojeg, na primjer, kineski onlajn trgovci Temu i Shein izvoze jeftine proizvode u EU. Predlog je podržao Evropski parlament u prvom čitanju u martu ove godine, dok je njemačka vlada dala podršku nakon lobiranja domaćih trgovaca.

Prema važećem zakonodavstvu, svaki paket izvan EU čija se vrijednost procjenjuje na ispod 150 eura oslobođen je carine. Pravilo je omogućilo onlajn trgovcima iz Kine da preplave evropsko tržište haljinama za manje od 10 eura ili pametnim satovima za 25 eura, piše Reuters.

Izbjegavanje carinske kontrole

Paketima niže vrijednosti te dvije kompanije izbjegavaju carinsku kontrolu, a istovremeno potiskuju domaće konkurente s tržišta, smatraju u najvećem udruženju njemačkih trgovaca Handelsverband Deutschland (HDE). Udruženje navodi da je njemački ministar finansija Kristijan Lindner (Christian Lindner) naznačio da će Njemačka podržati ukidanje ograničenja od 150 eura na evropskom nivou.

Ministarstvo finansija pozdravilo je predlog reforme Komisije iz maja prošle godine, kojom se pokušava odgovoriti na rast internet trgovine posljednjih godina. Evropski parlament prvi je put razmatrao predlog 13. marta. Sljedeće čitanje čeka novi sastav parlamenta nakon evropskih izbora u maju.

Komisija u prošlogodišnjem predlogu navodi da je 65 posto paketa koji ulaze u EU “namjerno potcijenjeno” u carinskoj dokumentaciji. Time strane kompanije “iskorišćavaju izuzetak nauštrb malih i srednjih kompanija u EU”, kojima je teško konkurisati tako niskim prodajnim cijenama. Prošle godine je u EU stiglo dvije milijarde paketa čija je vrijednost manja od 150 eura, u poređenju s nešto manje od jedne milijarde godinu prije, pokazuju podaci Komisije.

Ukidanje izuzetka od 150 eura

“Trenutno izuzeće podstiče prodavače da veće pošiljke dijele na manje pakete. To dodatno doprinosi nejednakim tržišnim uslovima za kompanije u EU te povećava količinu ambalaže i štetnih emisija”, napisala je Komisija.

Između ostalog, predlog predviđa ukidanje izuzetka za pakete jeftinije od 150 eura. Prema novom modelu, svaki proizvod koji se prodaje putem interneta u EU morao bi platiti carinu. Prema Komisiji, to će spriječiti prevare zbog potcjenjivanja robe i obeshrabriti prodavače da dijele veće pošiljke u niz manjih. Istovremeno, Komisija je predložila pojednostavljenje obračuna carine, kako ta mjera ne bi dodatno opterećivala službenike.

Onlajn platforme će podatke o robi koja će biti poslata u EU morati dostaviti carinskim vlastima EU u roku od jednog dana. To bi trebalo da poboljša transparentnost ulaznih pošiljaka i omogući vlastima da usmjere svoje provjere na onu robu i trgovce koji možda krše pravila.

EU carinama godišnje prikupi 80 milijardi eura. Novi režim mogao bi donijeti dodatnih milijardu eura, procjenjuje Komisija.

Šta kažu kineski trgovci

Kineski divovi brze mode, koji su proteklih godina prestigli evropske konkurente Zaru i H&M, kažu da rade u skladu sa zakonom. Negirali su da je oslobođenje od carine uticalo na njihov rast.

“Suprotno nekim uobičajenim zabludama, održavamo pristupačne cijene s našim poslovnim modelom proizvoda na zahtjev koji se temelji na tehnologiji i fleksibilnim lancem snabdijevanja”, poručili su predstanici trgovca Shein za Reuters.

“Glavni faktori iza našeg brzog širenja i prihvatanja tržišta su efikasnost lanca snabdijevanja i operativne vještine koje smo kultivisali tokom godina”, bio je odgovor Temu koji je u vlasništvu kineske kompanije Pinduoduo Holdings.

Oba trgovca takođe su negirala da smanjuju cijenu pošiljki ili ih dijele na manje pakete. U Sheinu kažu da na narudžbe iz Evrope podnose odgovarajuće carinske deklaracije i plaćaju potrebne poreze. U Temu kažu da ne dijele svoje pakete niti daju lažne deklaracije.

Amazon i Ebay protiv

Foto: Shutterstock

Udruženje Ecommerce industrije, čiji su članovi američki onlajn trgovci Amazon i Ebay, protivi se predlogu. Upozoravaju da bi uklanjanje gornje granice izuzeća od carina moglo dovesti do trgovinskih sporova i odmazde ključnih trgovinskih partnera poput Sjedinjenih Država.

Inače, u SAD-u vrijedi pravilo da su paketi jeftiniji od 800 dolara oslobođeni carine. Nadležni odbor Zastupničkog doma američkog Kongresa utvrdio je prošlog juna da Temu i Shein najvjerovatnije čine oko 30 posto takvih pošiljki.