Evropski dan jednake plate – Žene u EU i dalje zarađuju manje od muškaraca

BIZNIS Forbes Crna Gora 15. nov 2024. 23:44
featured image

15. nov 2024. 23:44

Žene u Evropskoj uniji i dalje zarađuju manje od muškaraca, pri čemu prosječna razlika u platama između polova iznosi oko 13% već treću godinu uzastopno, saopštila je Evropska komisija.

„To znači da na svakih 1 euro koji muškarac zaradi, žena zaradi 0,87 eura. Ova razlika u platama odgovara otprilike plati za mjesec i po dana godišnje“, navedeno je u saopštenju EK povodom Evropskog dana jednake plate, koji se ove godine obilježava 15. novembra.

Evropski dan jednake plate, kako je objašnjeno, simbolično označava dan od kojeg žene u EU „rade besplatno“ do kraja godine.

„Ovo je simboličan dan posvećen podizanju svijesti o razlici u platama između polova“, navela je EK.

Potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnost Vera Jurova (Vera Jourová), komesar za zapošljavanje i socijalna prava Nikolas Šmit (Nicolas Schmit) i komesarka za ravnopravnost Helena Dalli, kazali su da na Evropski dan jednake plate 2024. godine, ponovo potvrđuju posvećenost izgradnji Evrope u kojoj žene i djevojke mogu napredovati i gdje se njihov doprinos tržištu rada u potpunosti cijeni.

„Vođeni Strategijom EU za rodnu ravnopravnost, postigli smo napredak u smanjenju rodnih razlika. Naime, u posljednjih pet godina, zaposlenost žena porasla je 2,9 procentnih poena, dok se razlika u platama smanjila 1,5 procentnih poena“, navedeno je u zajedničkoj izjavi Jurove, Šmita i Dalli.

Ipak, kako se dodaje, značajne prepreke i dalje postoje u pogledu dostupnosti opcija i struktura za usklađivanje profesionalnih i ličnih obaveza.

Sa 90% formalne radne snage u sektoru njege koju čine žene i 7,7 miliona žena koje nisu zaposlene zbog nedovoljnih usluga njege, Komisija poziva države članice da ulažu u visokokvalitetne, pristupačne i dostupne usluge njege, kako je navedeno u Evropskoj strategiji za njegu.

„Povećanje podrške u ovom sektoru ne samo da će poboljšati učešće žena na tržištu rada, već će i ojačati ekonomsku otpornost Evrope. Naše tržište rada ostaje rodno segregirano, sa ženama koje su uglavnom zastupljene u niže plaćenim sektorima kao što je njega, gdje dominiraju poslovi sa skraćenim radnim vremenom. Ovo nije samo stvar izbora, već rezultat društvenih pritisaka i nejednakosti. Prekidi u karijeri i smanjeno radno vrieme, posebno nakon majčinstva, i dalje ugrožavaju dugoročnu finansijsku situaciju žena. Od početka ovog mandata, borimo se protiv ovih duboko ukorijenjenih nejednakosti u zapošljavanju, njezi, platama i penzijama“, rekli su Jurova, Šmit i Dalli.

Oni pozivaju države članice EU da obezbijede punu primjenu Direktive o transparentnosti plata, koja će unaprijediti transparentnost plata za tražioce posla, omogućiti zaposlenima pravo na informacije o platama, zahtijevati izvještavanje o rodnoj razlici u platama i uvesti zajedničke procjene plata.

„Kroz Direktivu EU o adekvatnim minimalnim platama, podržavamo rodnu ravnopravnost s ciljem smanjenja razlike u platama i izvlačenja žena iz siromaštva, jer žene neproporcionalno često zarađuju minimalne plate u Evropi“, kazali su.

Podsjećaju da je predsjednica EK Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) najavila da će sljedeće godine Komisija predstaviti Plan za prava žena, postavljajući dugoročnu viziju za potpuno ostvarenje prava žena i ključnih principa rodne ravnopravnosti u EU.

„Ovo se takođe potvrđuje našom posvećenošću integraciji rodne perspektive u sve politike“, poručili su rekli su Jurova, Šmit i Dalli.