Crna Gora postala dio Jedinstvenog područja plaćanja u eurima – SEPA

BIZNIS Forbes Crna Gora 21. nov 2024. 13:44
featured image

21. nov 2024. 13:44

Crna Gora je danas zvanično postala dio Jedinstvenog područja plaćanja u eurima – SEPA, saopšteno je iz Centralne banke (CBCG) i Evropskog savjeta za plaćanja.

To će donijeti pogodnosti za crnogorske građane i privredu, uključujući višestruko smanjenje troškova, skraćenje vremena transakcija i pojednostavljenje prekograničnih plaćanja na evropskom tržištu.

„Svi učesnici platnih šema Evropskog savjeta za plaćanja (European Payment Council – EPC) moći će da šalju i primaju SEPA kreditne transfere (SCT), SEPA instant kreditne transfere (SCT Inst) i SEPA direktna zaduženja (SDD) ka i od učesnika SCT, SCT Inst i SDD šema iz Crne Gore nakon što se crnogorske finansijske institucije priključe ovim šemama“, kazali su iz CBCG i EPC.

Shodno kalendaru EPC-a, početak pristupanja crnogorskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama biće omogućen od aprila 2025. godine, dok će EPC naknadno informisati o datumu operativnog početka pružanja usluga za pružaoce platnih usluga iz Crne Gore.

„Pod vođstvom Centralne banke Crne Gore, Crna Gora je uložila značajne napore na usklađivanju nacionalnog platnog prometa i važeće regulative sa standardima Evropske unije (EU), zahvaljujući čemu je postala prva država Zapadnog Balkana koja je pristupila SEPA geografskom ppodručju, ispunjavajući jedan od ključnih ciljeva na svom putu ka članstvu u EU“, navedeno je u saopštenju.

Guvernerka Centralne banke Irena Radović kazala je da je pristupanje Crne Gore SEPA značajnu prekretnicu u procesu finansijske integracije države u Evropsku uniju.

„Ovaj korak otvara ekonomske mogućnosti, i donosi vidljive benefite za crnogorsko stanovništvo i privredu na ubrzanom putu Crne Gore ka članstvu u EU“, rekla je Radović.

Đorđo Andreoli (Giorgio Andreoli), generalni direktor EPC-a, kazao je da je „uključivanje finansijskih institucija iz Crne Gore prirodan korak naprijed u okviru procesa pristupanja SEPA, koji pokazuje opredjeljenje Evrope za usklađivanje elektronskih plaćanja na prostoru koji se prostire van granica EU ”.

SEPA je inicijativa pokrenuta 2008. godine uz podršku Evropske komisije i Evropske centralne banke sa ciljem standardizacije platnih sistema unutar Evrope, povećanja efikasnosti plaćanja i smanjenja troškova transakcija između zemalja članica. SEPA područje trenutno čini 36 zemalja: sve države članice EU, kao i Velika Britanija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Švajcarska, Monako, San Marino, Andora i Vatikan.

Kako su ranije objasnili iz CBCG, članstvom u SEPA eliminišu se razlike u brzini, troškovima i procesima između nacionalnih i međunarodnih plaćanja. Sistem plaćanja koji primjenjuju članice SEPA omogućiće građanima i kompanijama da plaćanja unutar SEPA područja realizuju u znatno kraćem roku i do šest puta jeftinije u odnosu na trenutne troškove.