Boing ima novog direktora: Robert Ortberg za spas nakon burnih godina
Dugogodišnji direktor u sektoru vazduhoplovstva Robert „Keli“ Ortberg (Robert „Kelly“ Ortberg) izabran je da zamijeni Dejva Kalhuna (Dave Calhou) na mjestu izvršnog direktora (CEO) kompanije Boing (Boeing), saopštila je kompanija, nakon burnih nekoliko godina koje su uključivale intenzivnu kontrolu bezbjednosti njihovih aviona 737 Max, a kompanija se izjasnila krivom za prevaru Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA).
Ortberg će preuzeti mjesto Dejva Kalhuna od 8. avgusta i takođe će biti u Bordu direktora Boinga.
Kalhun je prvi put preuzeo ulogu izvršnog direktora Boinga u januaru 2020. godine – a kompanija je produžila obaveznu starosnu granicu za penzionisanje sa 65 na 70 godina kako bi mu omogućila da ostane na mjestu izvršnog direktora u aprilu 2021. godine – prije nego što je najavio povlačenje ranije ove godine.
U saopštenju kojim je najavljeno njegovo zapošljavanje, Ortberg je rekao da ima „mnogo posla koji treba obaviti“ u Boingu i da se „raduje što će početi“.
Ortberg, 64, počeo je svoju karijeru u Texas Instrumentsu prije nego što se pridružio kompaniji Rokvel Kolins (Rockwell Collins), firmi koja se bavi avio-tehnologijama, 1987. godine. Pridružio se Rokvelu kao menadžer programa i napredovao do pozicije izvršnog direktora 2013. godine. Pod Ortbergovim vođstvom, Rokvel je proglašen jednim od najboljih velikih poslodavaca u zemlji prema podacima Forbesa. Nadgledao je akviziciju Rokvela koju je realizovala United Technologies Corporation 2018. godine i penzionisao se 2021. godine. Ortberg trenutno služi u Bordu direktora Aptiv PLC, dobavljača automobilske tehnologije.
Zabrinutosti oko bezbjednosti Boingovih aviona 737 MAX pojavile su se nakon što su se dva aviona srušila 2018. i 2019. godine, pri čemu je poginulo svih 346 putnika. Svi avioni 737 Max su bili prizemljeni od marta 2019. do decembra 2020. godine dok je Boing rješavao problematičan sistem kontrole leta.
U 2021. godini, Boing je platio krivičnu kaznu od 243 miliona dolara povezanu sa nesrećama, ali nije bio krivično gonjen jer se složio da stvori i implementira program koji bi pronašao i spriječio bilo kakva kršenja saveznog zakona o prevari. Ranije ove godine, međutim, otkriveno je da kompanija nije ispunila zahtjeve za sprečavanje prevare, a Ministarstvo pravde je najavilo planove da optuži Boing za prevaru.
Kompanija je pristala da se izjasni krivom i plati dodatnih 243,6 miliona dolara kazne, što je značajno manje od 24,8 milijardi dolara koliko su porodice žrtava tražile na ime odštete.
U međuvremenu, Boing se suočio sa kritikama ranije ove godine nakon incidenta tokom leta na avionu Alaska Erlajnsa (Alaska Airlines): panel se odvojio sa aviona dok je bio u vazduhu 5. januara, a kasnije je utvrđeno da nedostaju četiri vijka.
Više od 170 Boing 737 Max 9 aviona je prizemljeno u januaru, a incident je pokrenuo niz istraga u vezi sa Boingom koje su otkrile proizvodne i kvalitativne nedostatke u kompaniji i njenom partneru Spirit AeroSystems.
U 2022. godini, Netflix je objavio dokumentarni film pod nazivom „Pad: Slučaj protiv Boinga“ koji je tvrdio da kompanija ima kulturu profita iznad sigurnosti, što je doprinijelo nesrećama 2018. i 2019. godine.
Mary Whitfill Roeloffs, Forbes
Boeing Hires Robert Ortberg As New CEO After Rough Year