Željeznička stanica imala dozvolu za probni rad: Kakve to veze ima s vlasnicima Milenijum tima
Željezničkoj stanici u Novom Sadu u aprilu ove godine bio je odobren probni rad u trajanju od godinu dana.
To se vidi iz dokumenta u koji je Forbes Srbija ekskluzivno imao uvid.
Da li je to bilo dovoljno da stanica bude otvorena za građane ostaje da se utvrdi u eventualnom sudskom postupku ukoliko neko od dosad privedenih bude i optužen nakon istrage.
Dokument do kojeg smo došli nosi naziv „Izvještaj o izvršenom tehničkom pregledu objekta“. Iza njega stoje tri kompanije koje su bile odabrane za ovaj posao – Trioprojekt, Beogradčvor i KBV Datacom.
Komisija je formirana 12. decembra 2023. godine, a kako se može vidjeti, na osnovu ugovora između preduzeća Infrastruktura željeznice Srbije i konzorcijuma, sklopljenog samo dan ranije.
Kako se još može vidjeti, tehnički pregled odnosi se na objekat – Stanična zgrada u Željezničkoj stanici Novi Sad. Na željezničkoj stanici je 1. novembra pala betonska nadstrešnica i tom prilikom je stradalo 13 osoba.
Nosi datum 4. april 2024. a njegov dio je i Zapisnik o tehničkom pregledu koji je sačinjen dan kasnije, kao i Predlog komisije za puštanje objekta u probni rad. Ispred Trioprojekta dokument je potpisao direktor i građevinski inženjer Milutin Savović, kao ovlašćeni predstavnik konzorcijuma.
Šta je ocjenjivano
U dokumentu se vidi da su predmet tehničkog pregleda bile četiri oblasti. To su Arhitektura i konstrukcija, Energetika, Telekomunikacione i signalne instalacije, kao i Mašinstvo.
Kada je riječ o arhitekturi i konstrukciji, navodi se da je predmet tehničkog pregleda rekonstrukcija, dogradnja i adaptacija stanične zgrade u željezničkoj stanici Novi Sad. Dodat je opis izgleda zgrade koja se sastoji iz više cjelina odnosno četiri krila (A, B, C i D). Podsjetimo, nadstrešnica koja se obrušila bila je sastavni dio krila B.
Uz ovo, pregledane su elektroenergetske instalacije, zgrade u kojima je predviđena ugradnja signalno-sigurnosne i telekomunikacione opreme, termotehničke instalacije u staničnoj zgradi, liftovi i sistem za gašenje požara.
Nalazi komisije
U dokumentu je izlistana cjelokupna projektna dokumentacija koju su imali na raspolaganju, gradilišna dokumentacija i građevinski dnevnik. Tu je i drugačka lista atesta i sertifikata za materijale koji su ugrađivani, hidroizolaciju i termoizolaciju, keramičke pločice, prozore, mermer, boje, energetsku opremu, telekomunikacionu opremu i signalizaciju i dr.
Kako se može vidjeti iz dokumenta, tehnički pregled je sproveden od 25. marta do 5. aprila 2024.
„Kontrolom investiciono-tehničke i gradilišne dokumentacije, stavljene komisiji na uvid, kao i pregledom objekta na licu mjesta, nisu utvrđeni uslovni nedostaci i nepravilnosti“, navodi komisija.
Oni konstatuju da su radovi izvedeni u skladu s građevinskom dozvolom, da su izvedeni prema važećoj tehničkoj dokumentaciji (projektima), da su redovno vođeni građevinski dnevnici i potpisani od nadzornog organa. Kao i da su korišćeni materijal i oprema zahtijevanog kvaliteta sa pratećom atestnom dokumentacijom i potvrdama o kvalitetu.
Primjedbe
Komisija je stavila i primjedbe na nezavršene radove, ali konstatuje da oni ne utiču na stabilnost i funkcionalnost objekta. Ipak, naloženo je da se nedostaci otklone.
Među nedostacima u arhitekturi navodi se da nisu završeni građevinski radovi na objektima za signalo-sigurnosnu i telekomunikacionu opremu, da na većini objekata nisu postavljena projektovana već privremena stara ili drvena vrata i da nedostaju prozori. Takođe, fasade i oluci nisu završeni i nisu urađeni dupli podovi.
Primjedbe su izrečene i na radove na hidrotehničkim instalacijama gdje uglavnom nedostaje dokumentacija (građevinski dnevnik, geodetski elaborat za upis u katastar podzemnih instalacija, kao i brojni zapisnici i atesti o ugrađenom materijalu i opremi), kao i na mašinskim instalacijama.
Zaključak komisije
Nakon pregleda radova i dokumentacije, zaključak komisije kojim je odobren probni rad željezničke stanice praktično je stao u jednu rečenicu.
„Komisija, na osnovu izvršenog tehničkog pregleda o kome je sačinjen ovaj zapisnik, utvrđuje da je radi utvrđivanja podobnosti objekta za upotrebu odobren probni rad, u trajanju od najviše godinu dana“.
Kao Prilog 1 ovog dokumenta navedena je i Potvrda komisije za tehnički pregled o puštanju u probni rad. Komisija za tehnički pregled potvrđuje dve stvari. Da je objekat izveden u skladu sa projektom za građevinsku dozvolu i projektom za izvođenje, kao i da je radi utvrđivanja podobnosti objekta za upotrebu odobren probni rad.
Tako je investitor, Infrastruktura željeznice Srbije, dobio zeleno svjetlo da koristi stanicu.
Da li je ovo dovoljno da direktorka preduzeća Jelena Tanasković ne bude optužena nakon sprovođenja istrage koju je naložio tužilac, ostaje da se vidi tokom daljeg postupka. Ono što se može vidjeti iz naredbe o sprovođenju istrage jeste da je tužilac stavio na teret Tanasković da je, između ostalog, kao predstavnik investitora pustila u rad zgradu stanice, a da „nije izvršen tehnički pregled“ radi utvrđivanja podobnosti objekta za upotrebu i garantovanje bezbjednosti putnika.
Probni rad
Zakon o planiranju i izgradnji omogućava da objekat godinu dana bude pušten u probni rad kako bi se provjerila ispravnost ugrađenih instalacija, uređaja, postrojenja, ali i stabilnost i bezbjednost objekta. Komisija za tehnički pregled može da odobri puštanje u probni rad, ako su ispunjeni uslovi.
Ono što propisuje pravilnik o tehničkom pregledu jeste da probni rad može trajati najduže godinu dana. Investitor (Infrastruktura željeznice Srbije) prati rezultate probnog rada, a komisija za tehnički pregled u toku probnog rada objekta provjerava ispunjenost uslova za izdavanje upotrebne dozvole.
Da li je to odgovor na pitanje zašto stanica nikad nije dobila upotrebnu dozvolu?
Kako pravilnik propisuje, da je stanica „položila ispit“ do aprila 2025. uslijedio bi predlog komisije za tehnički pregled nadležnom organu da izda upotrebnu dozvolu. U tom predlogu komisija bi konstatovala da je objekat podoban za upotrebu. Ali, do tog posljednjeg koraka, nažalost, nije došlo.
Ćutanje
Kompaniji Trioprojekt, kao nosiocu konzorcijuma zaduženog za tehnički pregled uputili smo pitanja radi pojašnjenja izvještaja, ali nam nije odgovoreno.
Pored potvrde da su izradili ovaj dokument, tražili smo i pojašnjenje kako je izgledao tehnički pregled stanice i šta je provjeravano, da li su provjeravali i radove na testerastom krovu za koji su bile zakačene zatege. Zanimalo nas je i njihovo viđenje odnosno objašnjenje uzroka pada nadstrešnice imajući u vidu da su odobrili probni rad stanice.
Ko stoji iza konzorcijuma
Na Portalu javnih nabavki nismo pronašli podatke o tenderu za ovaj posao. Vidi se samo da je ovaj konzorcijum radio tehnički pregled na željezničkoj stanici Novi Beograd, kao i tehnički pregled izvedenih radova na dionici pruge od Beograda do Novog Sada (prvi posao dobili su u otvorenom postupku, a drugi putem pregovaračkog postupka bez objavljivanja javnog poziva).
Trioprojekt je beogradska firma osnovana još 1992. i njen vlasnik je Milutin Savović. Registrovana je za inženjerske djelatnosti i tehničko savjetovanje. Prošle godine imala je 20 zaposlenih i prihode od oko 2,14 miliona eura dok je dobit bila samo 530.000 dinara ili oko 4.500 eura. Godinu prije profit je bio neznatno veći (5.700 eura) dok su ukupni prihodi iznosili 1,67 miliona eura.
Beogradčvor je državna kompanija i u vlasništvu je Željeznica Srbije. Osnovana je još 1975. i obavlja konsultantske aktivnosti, a zapošljava 16 ljudi. Primarni razlog osnivanja bio je razvoj beogradskog željezničkog čvora. Prošle godine, imali su ukupne prihode nešto manje od 500.000 eura i profitom od 5.300 eura. Godina prije bila je bolja jer su i dobit i prihodi bili oko tri puta veći.
Vlasnici Milenijum tima
Treći član konzorcijuma je KBV Datacom. Kako se može vidjeti iz podataka APR-a, vlasnici 60% ove kompanije su Stojan Vujko i Ivan Bošnjak (po 30%). Oni su poznati kao vlasnici kompanije Milenijum tim koja je angažovana na brojnim projektima koje finansira država.
Preostali udio kompanije KBV drže Dragan Kilibarda, Miloš Janjić i Rade Sekulić. Osnovana je 2011. kao društvo za IT i telekomunikacije u Beogradu.
Ova članica konzorcijuma značajno je veća od preostale dvije. Ima čak 152 zaposlena. Ukupni prihodi prošle godine iznosili su 3,7 milijardi dinara ili 31,7 miliona eura i nešto su bolji nego godinu prije (3,01 milijardi dinara). Ostvarili su i dobit od 3,5 miliona eura (2,9 miliona u 2022.).
Ko je činio komisiju
U sastavu komisije koja je obavila tehnički pregled izvedenih radova pored Savovića bilo je još pet inženjera. Navode i da posjeduju odgovarajuće licence Inženjerske komore Srbije i drugih nadležnih organa, kao i profesionalno iskustvo za obavljanje ovih poslova.
Među odabranim inženjerima je i nosilac licence 317 – odgovorni projektant građevinskih konstrukcija. Tu je i inženjer sa licencom 411 – odgovorni izvođač radova građevinskih konstrukcija i građevinsko-zanatskih radova na objektima visokogradnje.
Takođe, tu su i inženjeri za uskostručne poslove sa licencama 353 – odgovorni projektant telekomunikacionih mreža i sistema, 314 – odgovorni projektant hidrotehničkih objekata i instalacija vodovoda i kanalizacije, 330 – odgovorni projektant termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike i 350 – odgovorni projektant elektroenergetskih instalacija niskog i srednjeg napona.
Kako se može vidjeti iz dokumenta, svi oni stavili su svoje potpise na izvještaj i zaključak.
Ivan Radak, urednik Forbesa Srbija