Zbog nove regulative Kinezi se povlače sa tendera u EU
Otkada je stupila na snagu Uredba o stranim subvencijama ili FSR – Foreign Subsidies Regulation, na osnovu koje Evropska komisija može pokrenuti istragu protiv kompanija za koje smatra da narušavaju tržišnu utakmicu, kineski ponuđači počeli su se povlačiti s tendera.
Kako ta regulativa funkcioniše, u razgovoru za Forbes Hrvatska, pojašnjava dr.sc. Marko Turudić, vanredni profesor na Katedri za upravno pravo Pravnog fakulteta Univerziteta u Zagrebu.
“FSR je stupila na snagu u decembru 2022. i glavni joj je cilj da obezbijedi stvarnu tržišnu utakmicu u postupcima javne nabavke širom EU. Naime, sve smo više svjesni kako ekonomski subjekti iz trećih zemalja podnose značajno konkurentnije ponude upravo zbog netransparentnih subvencija svojih matičnih država, koje ih čine značajno konkurentnijim nezavisno od njihove tržišne uspješnosti”, kaže Turudić.
Ciljaju se tenderi vrijedniji od 250 miliona eura
Posebno poglavlje Uredbe posvećeno je javnoj nabavci te su definisani kriterijumi prema kojima ponuđač na tenderu mora prijaviti subvenciju. Prvi kriterijum je da je javna nabavka vrijednija od 250 miliona eura. Drugi kriterijum jeste da je iznos subvencija tokom prethodne tri godine jednak ili veći od četiri miliona eura.
“Ukoliko su navedeni uslovi kumulativno ispunjeni, ekonomski subjekt iz treće zemlje koji učestvuje u postupku javne nabavke unutar EU dužan je da prijavi naručiocu postojanje subvencije, a naručilac je takvu prijavu dužan bez odlaganja da proslijedi Evropskoj komisiji (EK). Nakon toga EK sprovodi preliminarno istraživanje u roku od maksimalno 30 radnih dana na osnovu kojeg će odlučiti hoće li pokrenuti postupak. Osnovni ispitni postupak mora se završiti u roku od maksimalno 130 dana od primanja potpune prijave”, pojašnjava Turudić.
Nakon što se postupak sprovede i utvrdi postojanje narušavanja tržišne utakmice, kompanija koja se prijavila može preuzeti obveze kojima će ukloniti narušavanje unutrašnjeg tržišta i tako ostati u postupku nabavke. U slučaju da kompanija te obaveze ne prihvati, EK donosi akt kojim se zabranjuje dodjela ugovora i time se izbacuje iz igre.
Kinezi se u Bugarskoj povukli s tendera za vozove
Turudić daje i konkretne primjere konkursa na kojima su se kineski ponuđači povukli nakon što je pokrenuta istraga.
“Prvi postupak na osnovu FSR-a pokrenut je u februaru ove godine. Riječ je o bugarskom postupku javne nabavke vozova vrijednosti 610 miliona eura, a predmet postupka je kineski ponuđač CRRC Qingdao Sifang Locomotive Co. Ltd. Preliminarno istraživanje pokazalo je potrebu za otvaranjem postupka, koji je onda pokrenut 16. februara 2024.
Već nakon mjesec dana, EK objavljuje da se kineski ponuđač – povukao iz postupka, te je na taj način istraga završena. Odustanak od postupka javne nabavke vrijednosti 610 miliona eura kako bi se istraga zatvorila – puno govori”, kaže Turudić.
Još dvije istrage pokrenute su početkom aprila ove godine. Radi se o, takođe, kineskim kompanijama.
“Riječ je o rumunskom postupku javne nabavke, a predmet nabavke je projektovanje, gradnja i upravljanje fotonaponskim parkom. Prije nekoliko dana Komisija je takođe objavila da su kineski ponuđači – odustali i od ovog postupka javne nabavke i na taj način je zatvorena istraga o nedopuštenim stranim subvencijama”, kaže.
Ipak, Turudić ne očekuje veliki broj ovakvih postupaka, prije svega zbog visokog praga, od 250 miliona eura i smatra da će oni u najvećoj mjeri biti usmjereni protiv kineskih ponuđača, koji će se, najvjerovatnije, nastaviti povlačiti s tendera, kako bi izbjegli dublje istrage subvencija.
“Kineska ekonomska komora pri EU nekoliko puta je objavila nediplomatske izjave o postupcima vođenim na osnovu FSR-a, optužujući EU za protekcionizam i protivtržišno postupanje. Ipak, važno je napomenuti da je kinesko pravo javne nabavke (dva temeljna zakona) puno odredbi kojima se kineski naručioci obavezuju da kupuju od kineskih ponuđača ili da kupuju isključivo robu proizvedenu u Kini”, kaže Turudić.
“Teško je vjerovati da bi danas kineski ponuđač dobio ugovor za Pelješki most”
Kineske kompanije dobijaju poslove i u Hrvatskoj. Turudić podsjeća na tender za izgradnju Pelješkog mosta, koji je dobila China Road and Bridge Corporation (CRBC).
“Vrijednost radova izgradnje Pelješkog mosta bila preko 250 miliona eura, i da je u vrijeme sprovođenja tog postupka javne nabavke FSR bila na snazi – teško je vjerovati da bi kineski ponuđač dobio ugovor”, smatra.
Kaže i da se pred Sudom Evropske unije trenutno vode dva postupka o dopustivosti potpunog isključivanja ekonomskih subjekata iz trećih zemalja iz svih javnonabavnih postupaka unutar EU nezavisno o njihovoj vrijednosti.
“Presuda još nema, ali objavljena su mišljenja nezavisnih advokata. Oba nezavisna advokata smatraju da su takva isključenja dopuštena i nužna. Kako SEU u najvećoj mjeri u presudama prati mišljenja nezavisnih zastupnika, za očekivati je da će svim ekonomskim subjektima iz trećih zemalja biti zabranjen pristup svim javnonabavnim postupcima unutar EU – nezavisno od vrijednosti postupka. Naravno, dovoljno je da treća zemlja poput Kine potpiše trgovinski sporazum sa EU da bi sva ta ograničenja – prestala”, zaključuje Turudić.
Marko Repecki, Forbes Hrvatska