Zašto je Pariz pravi olimpijski pobjednik
Pored sportskih uspjeha, veliki pobjednik ovih Olimpijskih igara je grad Pariz, koji je poslužio kao zadivljujuća pozadina za sve događaje. Do sada je zabilježen i rast broja turista, iako su mnogi strahovali da se to neće dogoditi.
I dok su gledaoci zadivljeni odbojkom na pijesku kod Ajfelovog tornja, dvorcem Versaj koji je bio domaćin konjičkih događaja, trgom Konkord za skejtbording i vožnjom talasa na „Zidu lobanja“ u Tahitiju, rani izvještaji pokazuju da su prvi dani Olimpijskih igara bili komercijalno uspješni. Nekoliko izvora sugeriše da je grad zabilježio rast broja turista od oko 20%, dok je popunjenost hotela veća od 80%.
Kako su se Olimpijske igre približavale, mnogi su predviđali astronomski rast cijena smještaja zbog očekivanog priliva turista u grad. Međutim, tokom godine su se pojavili brojni izvještaji da turisti ne rezervišu u velikom broju. Hoteli su snižavali cijene, a Air France-KLM je prijavio ozbiljan gubitak u poslovanju jer su ljudi planirali da izbjegnu Pariz.
Prije početka Igara, Blumberg je izvijestio da će 87% gledalaca na Olimpijadi vjerovatno biti Francuzi, a zbog toga što se postojeća gradska infrastruktura koristi za organizaciju događaja, neki su se lokalci plašili da će Pariz postati previše pretrpan. Mnogi Parižani su odlučili da napuste grad ako mogu, bježeći od prepunih ulica i previsokih cijena, a dodatno su bili motivisani i idejom da iznajme svoje nekretnine onima koji stižu u grad.
Međutim, Omio, platforma za putovanja koja omogućava korisnicima da na jednom mjestu rezervišu karte za trajekte, autobuse, vozove i letove, primijetila je da građani Francuske izvan Pariza nisu izbjegavali igre i da su rezervisali vozove i letove za Pariz po većoj stopi nego inače. Francuski putnici su treći po broju korisnika Omia koji stižu u Grad svjetlosti, nakon Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva.
Les Echos izvještava da je između 24. i 27. jula broj posjetilaca u pariskom regionu porastao 20% u odnosu na isti period prošle godine. Ove statistike dolaze iz agencije Choose Paris Region, koja se bavi međunarodnim poslovanjem u regionu Île-de-France (pariski region).
Ove brojke slažu se sa drugim izvještajima – Pariska turistička kancelarija izvještava da je u gradu između 24. i 27. jula bilo 650.000 turista, što predstavlja rast od 17,3% kod domaćih posjetilaca i 14,8% kod stranaca.
A s obzirom na to da ima manje Parižana, uobičajena mjesta koja posjećuju lokalci nisu pretrpana.
Rasprava se vodi o tome gdje turisti troše svoj novac. Diznilend bilježi niže od uobičajenog vrijeme čekanja na vožnje za ovo doba godine, ali se to ne može pripisati samo Olimpijskim igrama. Taksisti i vozači automobila se žale na manjak očekivanog posla.
Umjesto toga, Blumberg izvještava da turisti ulažu novac u oblasti gdje se održavaju događaji. Mnoge od tih oblasti su među najugroženijim djelovima Francuske – što je značajan podsticaj za radnje u predgrađima i upravo ono što su organizatori Olimpijade željeli, da raspodijele bogatstvo u distriktima koje turisti obično ne posjećuju.
Agencija je takođe primijetila rast od osam odsto u dolascima vazdušnim putem, dostigavši 450.600 putnika. Štaviše, ovi turisti su oni s većom kupovnom moći, posebno iz SAD, koji čine 29% međunarodnih dolazaka na aerodrome (ukupno 132.000 Amerikanaca). Iza njih su Kanađani, Japanci, Njemci i Španci koji dolaze vazdušnim putem. Takođe, postoji velika potražnja od strane kineskih turista (rast od 109%) i japanskih turista (rast od 42%).
Mnogo se pričalo o tome da Pariz neće moći da popuni svoje hotele i da su cijene u početku bile previsoke, ali hoteli bilježe popunjenost od preko 80% za period između 24. jula i 8. avgusta, a prijavljeno je da naplaćuju 24% više nego prošlog ljeta, s prosječnom cijenom od 324 eura po noći. Za prvi vikend u avgustu, očekuje se da popunjenost hotela poraste na skoro 90%, prema podacima Unije zanata i industrija ugostiteljstva.
U istom periodu, prosječna cijena po noćenju za namještene i nenamještene stanove iznosi 234 eura, što je 40% više nego prošlog ljeta. To dokazuje da su mnogi vlasnici koji iznajmljuju na platformama poput Airbnb-a ostvarili određeni neočekivani prihod.
Na ceremoniji otvaranja duž Sene, prisustvovalo je oko 358.500 ljudi. Od toga, 62% su bili međunarodni turisti, a od preostalih 38%, dvije trećine su došli iz pariskog regiona.
Izgleda da je Pariz pobijedio dva puta. Prvo, kroz rast broja turista koji stižu tokom Igara. Drugo, pored sportskih postignuća do sada, glavni hitovi ove Olimpijade su TikTok snimci sportista i zadivljujući prizori na svakom događaju, koji će ostati u sjećanju svima koji budu razmišljali o sljedećoj destinaciji za odmor. Grad svjetlosti je pravi pobjednik.
Alex Ledsom, saradnica Forbesa
Paris Is Real Olympic Winner With Tourists Up 20% And Hotels 80% Full