Zabrana TikToka: Tramp produžava rok za još 75 dana

AKTUELNO Forbes 5. apr 2025. 07:30
featured image

5. apr 2025. 07:30

Predsjednik SAD-a Donald Tramp (Donald Trump) najavio je da će potpisati izvršnu naredbu kojom će omogućiti da TikTok i dalje funkcioniše u Sjedinjenim Američkim Državama još 75 dana, objavivši to dan prije nego što je zabrana popularne društvene mreže trebalo da stupi na snagu – osim ako se ne proda nekoj američkoj kompaniji.

Tramp je na svojoj mreži Truth Social u petak objavio da će uskoro potpisati izvršnu naredbu kojom će TikTok ostati dostupan do 19. juna, kada će morati da rasproda ili proda svoju imovinu nekoj američkoj firmi, ili će se suočiti sa zabranom u SAD-u.

„Nadamo se da ćemo nastaviti da radimo u dobroj vjeri sa Kinom“, rekao je Tramp, tvrdeći da je njegova administracija ostvarila napredak u dogovoru kojim bi TikTok trajno ostao u SAD-u.

Prvobitni rok za dogovor isticao je danas.

Predsjednikova objava dolazi nakon što je rekao novinarima da njegova administracija razgovara sa četiri potencijalna kupca TikToka (Amazon, Majkrosoft (Microsoft) i Orakl (Oracle) su se izdvojili kao glavni kandidati za kupovinu aplikacije).

U srijedu je  postojao dogovor da se „operacije aplikacije prebace u novu kompaniju sa sjedištem u SAD-u“, ali je Kina promijenila kurs nakon što je Tramp najavio carine povodom „Dana oslobođenja“ (Liberation Day), prenosi Asošijetid pres (Associated Press), pozivajući se na anonimni izvor upoznat sa pregovorima – carine su tada povećane na 54% na kineski uvoz, što je Kinu učinilo najpogođenijom zemljom.

Ako je Trampova administracija zaista blizu dogovora oko TikToka, ovo produženje bi moglo poslužiti za finalizaciju detalja i strukture sporazuma, s obzirom naa to da je potpredsjednik Džej Di Vens (JD Vance) izrazio zabrinutost zbog količine papirologije i pregovora potrebnih da se TikTok osigura.

Ko će kupiti TikTok?

Foto: Reuters/Florion Goga

Nije jasno ko će tačno predvoditi kupovinu TikToka. Tramp je posebno pomenuo Majkrosoft kao mogućeg kupca i rekao da se nada „licitaciji“ za ovu društvenu mrežu. Mnogi izvještaji identifikovali su Amazon, Orakl i ApLavin (AppLovin) kao druge potencijalne kupce. Prema navodima Politika (Politico), Bijela kuća je kontaktirala Orakl da eventualno nadgleda TikTok-ove podatke u SAD-u ako dođe do dogovora.

Takođe, Frenk Mekort (Frank McCourt), milijarder i osnivač organizacije Project Liberty, zatim Perplexity AI, kao i jutjuber Džimi Donaldson (Jimmy Donaldson), poznatiji kao MrBeast, izrazili su interesovanje za kupovinu TikToka.

Zakon kojim se nalaže da TikTok bude prodat američkoj kompaniji ili će biti zabranjen u SAD-u, prvobitno je trebalo da stupi na snagu u januaru, nakon što ga je potpisao bivši predsjednik Džo Bajden (Joe Biden). Tramp je odmah po stupanju na dužnost izdao izvršnu naredbu kojom se taj rok pomjera na 5. april, nakon što je aplikacija na kratko bila nedostupna korisnicima u SAD-u.

Nepunih dvadesetak dana prije najnovijeg planiranog roka, Vens je rekao novinarima da će „gotovo sigurno doći do dogovora na visokom nivou“ kojim će se spriječiti zabrana TikToka ovog mjeseca, navodeći da vjeruje da će biti postignut dogovor koji „zadovoljava naše bezbjednosne interese“.

Zakon iz perioda Bajdenove administracije, kojim se TikToku nameće obaveza prodaje, usvojen je nakon što su se demokrate i republikanci udružili protiv aplikacije zbog prakse digitalne privatnosti, optužujući TikTok da omogućava Kini da špijunira Amerikance – što je TikTok više puta negirao. Međutim, Forbes je prošle godine otkrio da je aplikaciju koristila njena matična kompanija iz Pekinga, BajtDens (ByteDance), kako bi špijunirala novinare. Forbs je takođe izvijestio da je TikTok nepravilno upravljao podacima oglašivača i otkrivao kontakte poznatih ličnosti i političara.

Antonio Pequeño IV, Forbes

TikTok Ban: Trump Extending Deadline By 75 Days (Live Updates)