Vlada će formirati komisiju koja će se baviti sporom u vezi sa naftnim skladištima

featured image

4. okt 2024. 08:06

Ministarstvo rudarstva nafte i gasa predložilo je formiranje međuresorne komisije kako bi utvrdila činjenično stanje u vezi sa naftnim skladištima koja su predmet spora i pronalaženje održivog rješenja.

To se navodi u Informaciji o potrebi regulisanja imovinsko-pravnog statusa naftnih skladišta u državnom posjedu i pripadajuće infastrukture u djelimičnom vlasništvu Crne Gore.

U dokumentu se podsjeća da je za zatvaranje poglavlja 15 – Energetika, u pregovorima sa EU, važna sigurnost snabdijevanja naftnim derivatima u skladu sa evropskom Direktivom (2009/119/EZ) o održavanju minimalnih zaliha naftnih derivata i uspostavljanju potrebnih proceduralnih uslova za rješavanje ozbiljnih nestašica ili poremećaja u snabdijevanju.

„S tim u vezi aktuelizuje se pitanje naftnih skladišta, ključne infrastrukturne komponentne za sigurnost snabdijevanja naftnim derivatima“, piše u Informaciji.

Dodaje se da su skladišna postrojenja za naftne derivate u Crnoj Gori, koja su u ranijem periodu bila u potpunosti u državnom vlasništvu, odnosno u vlasništvu nekadašnje Savezne direkcije za robne rezerve, predmet dugotrajnih pravnih sporova između energetskih subjekata „koji raspolažu infrastrukturom i onih koji njom upravljaju i raspolažu“.

Radi se o kompanijama Jugopetrol (u većinskom vlasništvu grčkog Hellenic Petroleuma) i Montenegro Bonus čiji je vlasnik država Crna Gora.

Nakon prodaje državnog Jugopetrola Grcima 2002. godine, ova kompanija nastavlja da koristi naftna skladišta i prateće instalacije, iako su ona, odlukom Vlade, date na korišćenje Montenegro Bonusu ugovorom iz jula 2003. godine. Iz Jugopetrola tvrde da ima ona pripadaju po privatizacionom ugovoru.

Montenegro Bonus je 2003. godine pokrenuo sudski postupak, a zatim je i država podnijela tužbu.

Privredni sud je 2004. godine izdao privremenu mjeru kojom se Montenegro Bonusu daje pravo da koristi naftna skladišta (u Lipcima, Luci Bar i Bijelom Polju), ali Jugopetrol nastavlja da ih koristi.

Iz Montenegro Bonusa „Vijestima“ su u avgustu rekli da je Osnovni sud u Kotoru donio rješenje da je naftna kompanija Jugopetrol dužna da u roku od osam dana „državi Crnoj Gori preda u sudržavinu naftna postrojenja u Lipcima“.

U Vladinoj informaciji se podsjeća da su revizijske presude Vrhovnog suda iz 2016. godine potvrdile da skladišni kapaciteti u Baru od 17.600 metara kvadratnih, sa 21 odsto pripadajućih instalacija, u Lipcima od 10.200 kvadrata sa 79,59 odsto pripadajućih instalacija, te u Bijelom Polju od 27.700 kvadrata sa 94 odsto pripadajućih instalacija, pripadaju državi Crnoj Gori.

„Međutim, pitanje korišćenja skladišnih kapaciteta i dalje su aktuelna“, navodi Vlada u dokumentu.

Dodaje da je Montenegro Bonus resornom Ministarstvu 3. aprila ove godine uputio predlog aneksa ugovora od 11. jula 2003. kako bi se u skladu sa procjenom imovine, evidentiralo stvarno stanje imovine koju je Vlada prenijela na ovo preduzeće 2003.

„Predloženi aneks ima za cilj usklađivanje ugovora iz 2003. s promjenama u obimu imovine koja je nekad pripadala Saveznoj direkciji za robne rezerve, a koja je smanjena od strane Vlade“, piše u informaciji.

Iz Montenegro Bonusa su, kako se dodaje, ukazali i na potrebu potpisivanja aneksa zbog potrebe formiranja obaveznih rezervi naftnih derivata, koje se shodno Zakonu o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima, povjeravaju Upravi za ugljovodonike, „što dalje podrazumijeva prenos prava korišćenja, upravljanja i raspolaganja naftnim skladištima u određenom obimu na Upravu za ugljovodonike“.

Jugopetrol je, s druge strane uputio dopis Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa 29. februara ove godine kojom inicira rješavanje situacije, predlažući razgraničenje pripadajućih cijevnih instalacija u okviru skladišnih kapaciteta sa državom.

„Dodatno nameće se potreba za preispitivanjem imovinskog spora između države i kompanije Energogas, nad skladišnim kapacitetom u Dajbabama“, navodi se.

Montenegro Bonus je u martu 2021. godine Upravi za imovinu podnio zahtjev za upis stvarnih prava susvojine, prava korišćenja i upravljanja tim skladišnim kapacitetom. Uprava je u aprilu 2023. donijela rješenje kojim se prekida ovaj postupak do okončanja postupka po zahtjevu zaštitnika imovinsko-pravnih interesa za promjenu upisa na istim nepokretnostima.