Više od hiljadu Ukrajinaca ove godine tražilo privremenu zaštitu u Crnoj Gori
Građani Ukrajine su u prvoj polovini ove godine podnijeli 1.228 zahtjeva za odobrenje privremene zaštite u Crnoj Gori, od čega je odobreno 946.
To je navedeno u Vladinom II prilogu Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori 2024. za period od 1. aprila do 1. septembra 2024. godine, u dijelu koji se odnosi na Poglavlje 24 – pravda, sloboda i bezbjednost. Crna Gora, u skladu s utvrđenom praksom, u okviru praćenja i analize stanja u procesu evropske integracije, najmanje dva puta godišnje formalno informiše EK o ukupnim aktivnostima koje se realizuje na ovom planu.
U izvještaju se navodi da nadležni organi postupaju po 282 zahtjeva za odobrenje privremene zaštite.
“Takođe, u navedenom periodu obezbijeđen je smještaj za ukupno 106 lica iz Ukrajine koja imaju status stranca pod privremenom zaštitom, u skladu s članom 98 Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca“, piše u Vladinom izvještaju.
Kako se dodaje, u prvoj polovini godine je privremena zaštita produžena za 4.268 osoba iz Ukrajine koje su prethodno imala status stranca pod privremenom zaštitom.
Nakon početka ruske agresije na Ukrajinu Vlada Crne Gore je u martu 2022. godine donijela Odluku o odobravanju privremene zaštite licima iz Ukrajine u trajanju od godinu. Usvajanjem izmjena Odluke, privremena zaštita je produžena za još godinu, odnosno do 11. marta 2024. godine.
Skupština je 31. juna 2024. usvojila izmjenama Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca, jer je jedan broj raseljenih iz Ukrajine, koje imaju status stranca pod privremenom zaštitom u Crnoj Gori, iscrpio zakonske mogućnosti produženja privremene zaštite u trajanju od dvije godine.
“Izmjena Zakona je usklađena s odlukama Savjeta Evropske unije, a sve u cilju postizanja standarda EU u oblasti međunarodne zaštite“, piše u Vladinom dokumentu.