Ustavni sud odbio žalbu Ivice Todorića

AKTUELNO Forbes Crna Gora 13. nov 2024. 14:16
featured image

13. nov 2024. 14:16

Hrvatski Ustavni sud odbio je tužbu bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića kojom je tražio da se postupak prinudne uprave proglasi neustavnim jer mu nije omogućio pravo na pristup sudu, a povrijeđeno mu je, tvrdio je, i pravo vlasništva.

Todorić je tužbu Ustavnom sudu podnio 2018. godine.

U odluci Ustavnog suda Hrvatske navodi se da je, bez ulaženja u dublju analizu Vijeće suda odlučilo da odbije Todorićevu ustavnu tužbu pozivajući se na raniju odluku Ustavnog suda kojom je potvrđena ustavnost Zakona o postupku prinudne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku.

Podsjetili su da je upravo Todorićeva uprava 7. aprila 2017. donijela odluku o pokretanju postupka prinudne uprave nad Agrokorom, prenio je N1.

“Postupak prinudne uprave ne bi ni bio pokrenut da tadašnja uprava društva Agrokor d.d. nije tako odlučila i time pristala na zakonske posljedice koje će za koncern Agrokor nastupiti zbog otvaranja postupka prinudne uprave”, poručio je Ustavni sud.

Todorić je u tužbi tvrdio da je u cijelom procesu vanredne uprave bio “strana bez procesnih prava”, jer nije imao nikakvu ulogu u postupku pred najvišim specijalizovanim trgovačkim sudom.

Ukazivao je i da postizanje i sprovođenje nagodbe direktno utiče na vrijednost kapitala obuhvaćenih kompanija, pa posljedično i na ulagačka prava dioničara.

“Disponiranje pravima od strane dužnika i njegovih povjerilaca ograničeno je razmjernim uvažavanjem interesa drugih učesnika, to jest, onih koji nisu ovlašćeni da učestvuju u izradi i donošenju nagodbe budući da ona, na direktan ili indirektan način, utiče i na njihove interese. U tom smislu, potrebno je tumačiti i moje pravo na pristup sudu i pravo na djelotvorno pravno sredstvo. Sud se nije izjasnio o mojim podnescima i prigovorima koje sam upućivao na osnovu Stečajnog zakona, kao ni na izjašnjavanje i drugih dioničara i Udruženja manjinskih dioničara čime je sud ignorisao zakonito podnesene prigovore”, naveo je u tužbi Todorić.

Nekadašnja uptavna zgrada Agrokora, Foto: Wikipedia/Marko Maras

Uprava prezaduženog Agrokora na čelu sa Ivicom Todorićem podnijela je 7. aprila 2017. godine, Trgovačkom sudu u Zagrebu zahtjev za aktiviranje Lex Agrokora, odnosno Zakona o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu.

Sabor Hrvatske ranije je po hitnom postupku izglasao taj zakon koji omogućava postupak prinudne (vanredne) uprave u kompanijama koje imaju više od milijardu eura duga i 5.000 zaposlenih.

Agrokor je je zapošljavao više od 50.000 ljudi i uključivao 77 kompanija u Hrvatskoj i još sedamdesetak u regionu, ali se ispostavilo da ne može da vraća dugove koji su prije uvođenja prinudne uprave dostigli 7,5 milijardi eura.

Kompanija je uspjela u stečaju da nastavi poslovanje i isplati 2.400 malih dobavljača, dok su ostali povjerioci naplatili oko 60 odsto potraživanja. Najveći povjerioci Agrokora bile su ruske Sberbank i VTB banka. One su u novoformiranoj kompaniji Fortenova, u koju je prenijeta sva imovina Agrokora, dobili 47 odsto vlasništva. Ostali povjerioci bili su prije svega hrvatske banke i američki investicioni fondovi.