Trgovinski sud SAD odlučio da Trampove carine ostaju na snazi, za sada

AKTUELNO Forbes 23. apr 2025. 20:04
featured image

23. apr 2025. 20:04

Američki međunarodni trgovinski sud odbio je kasno u utorak da odmah blokira sveobuhvatne carine predsjednika Donalda Trampa, barem za sada. To predstavlja prvu odluku u vezi sa Trampovim kontroverznim carinama. Tu je i više drugih tužbi u kojima se tvrdi da je Tramp prekoračio ovlašćenja njihovim uvođenjem.

Panel sudija iz američkog Suda za međunarodnu trgovinu odlučio je da ne izda privremenu zabranu za Trampove carine. Time su stali protiv koalicije poslovnih udruženja koja je tvrdila da carine treba odmah obustaviti dok traje sudski postupak.

Foto: Reuters/Carlos Barria

Egzistencijalna prijetnja za privredu

Tramp je uveo osnovne carine od 10% na većinu uvoza iz inostranstva, dok su na mnoge kineske proizvode uvedene više carine – najmanje 145%. Poslovna udruženja tvrde da predsjednik nema zakonsko ovlašćenje da ih uvede.

Poslovna udruženja, koje zastupa Liberty Justice Center, zatražila su od suda da hitno blokira izvršne uredbe na osnovu kojih su uvedene carine. Tvrdeći da Trampove carine „predstavljaju egzistencijalnu prijetnju za poslovanje tužilaca i za hiljade malih preduzeća širom zemlje“.

Trampova administracija se usprotivila tom zahtjevu. Navode da su carine neophodne za „nacionalnu bezbjednost i ekonomsku zaštitu“ zemlje. Argumente poslovnih grupa da se carine obustave ocijenila je kao „neutemeljene, spekulativne tvrdnje o budućoj ekonomskoj šteti koja bi se mogla dogoditi… u neodređeno vrijeme u budućnosti“.

Nije bilo jasnih argumenata o šteti

Panel od tri sudije odlučio je da ne izda zabranu, jer poslovne grupe „nisu jasno pokazale vjerovatnoću“ da će pretrpjeti „nenadoknadivu i neposrednu štetu“ ako se carine odmah ne obustave.

Viši pravni savjetnik LJC-a Džefri Švab (Jeffrey Schwab), rekao je kasno u utorak da se ta organizacija „s poštovanjem ne slaže“ sa odlukom suda i tvrdnjom da poslovne grupe „neće pretrpjeti neposrednu štetu“. Naveo je da tužioci „ostaju uvjereni u snagu svog slučaja i vjeruju da će sudovi na kraju obustaviti carine.

Iako Sud za međunarodnu trgovinu nije odmah zaustavio Trampove carine, i dalje razmatra mogućnost da donese dugotrajniju odluku koja bi carine suspendovala dok se sudski proces ne završi. Ta odluka se ne očekuje prije sredine maja, jer je ročište zakazano za 13. maj.

Švab je naglasio da zadržavanje carina i dalje šteti klijentima Liberty Justice centra koji su podnijeli tužbe, uprkos stavu suda da nije neophodno odmah ih blokirati jer navodno ne izazivaju „nenadoknadivu štetu“. „Zbog ovih carina, naši klijenti će morati da odlože uvoz i pauziraju operacije, prodaju i širenje poslovanja. To šteti njihovim odnosima sa dobavljačima i kupcima, njihovoj reputaciji i ugledu. A dovodi i do nepovratnih gubitaka poslovnih prilika i tržišnog udjela u korist stranih konkurenata. To ugrožava sam opstanak naših klijenata“, rekao je Švab.

Ishodi ostalih tužbi protiv Trampovih carina

Pored tužbe pred Sudom za međunarodnu trgovinu, administracija guvernera Kalifornije, Gevina Njusoma (Gavin Newsom), takođe je osporila Trampove carine pred saveznim sudom. Tvrdi da štete ekonomiji te savezne države. Pravni tim New Civil Liberties Alliance podnio je tužbu u ime jedne firme sa Floride koja se bavi kancelarijskim materijalom. Osporavaju ranije Trampove carine za Kinu koje su prethodile sveobuhvatnijim carinama povodom „Dana oslobođenja“ u aprilu. Obje tužbe su i dalje u toku. Trampova administracija pokušava da ih prebaci iz saveznog suda u Kaliforniji i Floridi u Sud za međunarodnu trgovinu.

Oni koji su tužili Trampa, uključujući preduzeća i državu Kaliforniju, osporavaju upotrebu Zakona o međunarodnim ekonomskim ovlašćenjima tokom vanrednog stanja (IEEPA) kao osnove za uvođenje carina. Taj zakon, donijet 1970-ih, omogućava predsjednicima da uvedu određene ekonomske sankcije tokom nacionalnih vanrednih situacija. Zakon ih definiše kao „neobičnu i izuzetnu prijetnju“ zemlji. Međutim, IEEPA ništa ne govori o carinama, što, prema tvrdnjama tužilaca, znači da Tramp nije imao ovlašćenje da ih uvede koristeći taj zakon.

Grupe koje osporavaju carine takođe se protive Trampovoj tvrdnji da postoji nacionalna vanredna situacija koja bi opravdala uvođenje tako sveobuhvatnih carina. Liberty Justice Center u svojoj tužbi navodi da je svaka vanredna situacija „plod Trampove mašte“, jer „trgovinski deficit, koji traje decenijama bez nanošenja ekonomske štete, nije vanredna situacija“ niti „neobična ili izuzetna prijetnja“.

Alison Durkee, Forbes

Trade Court Keeps Trump’s Tariffs In Place—At Least For Now