Tramp priprema teren za dokvalifikaciju milion radnika

Američki predsjednik Donald Tramp potpisao je u srijedu izvršnu uredbu o dokvalifikaciji milion radnika u sklopu inicijative koja bi, uz carine, trebalo da oživi američku industrijsku proizvodnju.
Početkom aprila Tramp je najavio talas carina zemljama širom svijeta, istakavši u tekstu odluke da bi “američka industrija trebala ponovo postati prioritet”.
Pad industrijske proizvodnje u SAD-u smanjio je i proizvodne kapacitete, a potreba za njihovim očuvanjem posebno je izražena u sektorima proizvodnje automobila i transportne opreme, brodogradnje i farmaceutike, piše u tekstu odluke objavljenom 4. aprila.
Cilj – dokvalifikacija milion radnika godišnje
Na početku vijeka udio SAD-a u svjetskoj industrijskoj proizvodnji iznosio je 28,4 posto, a u 2023. samo 17,4 posto, dodaje se.
U srijedu američki predsjednik potpisao je i izvršnu uredbu koja bi trebalo radnicima da obezbijedi potrebne nove vještine i znanja.
Ministarstva rada, obrazovanja i trgovine trebalo bi, prema uredbi, da se usmjeri na potrebe za radnicima u sektorima u nastajanju, uključujući one koje omogućava vještačka inteligencija (AI).
Cilj je dokvalifikacija milion radnika godišnje, navodi se u uredbi.
Neki od njegovih ekonomskih savjetnika krive za taj trend kompanije koje su preselile fabrike u zemlje s niskim platama, upozoravajući da se time smanjuje broj poslova s dobrim plaćama za Amerikance bez fakultetske diplome.
Podrška zanimanjima sa srednjom stručnom spremom
Carine bi mogle usmjeriti više američkih kupaca na kupovinu domaće robe. Ali, očekivana renesansa američke industrijske proizvodnje suočava se s više prepreka, uključujući i nestašicu kvalifikovanih radnika. SAD već decenijama obučava puno manje radnika, a fond radne snage dodatno su iscrpile penzijske i mjere suzbijanja doseljavanja, napominje Reuters.
Trampova izvršna uredba trebalo bi da prebaci težište državne podrške s radnih mjesta koja iziskuju fakultetsko obrazovanje na kvalifikovana zanimanja koja traže srednju stručnu spremu, poput električara, mašinaca i medicinskih sestara. Takvi poslovi često traže značajnu obuku, kvalifikacije i šegrtovanje, ali u brojnim slučajevima ne i fakultetsku diplomu.
„Nakon višegodišnjeg usmjeravanja Amerikanaca u ekonomski neproduktivan postsekundarni fakultetski em, predsjednik Tramp će fokus prebaciti na pripremu mladih za rad”, piše u obrazloženju.
„Želimo nešto kao centar za obučavanje, zar ne, za poslove s odličnim platama”, rekao je Tramp prilikom potpisivanja uredbe u Ovalnoj kancelariji.
Nije jasno koliko će sredstava država izdvojiti za dokvalifikaciju, ali cilj je preusmjeriti „novac iz nedjelotvornih programa”, rekao je upućeni izvor.