TikTok aplikacija biće zabranjena u SAD-u od januara
Apelacioni sud okruga Kolumbija donio je presudu kojom potvrđuje ustavnost zakona koji zahtijeva od Epla i Gugla (Apple) i Gugla (Google) uklanjanje aplikacije TikTok iz svojih prodavnica do 19. januara 2025. godine. Zakon, poznat kao Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija koje kontrolišu strani poslodavci (PAFACAA), predviđa ogromne kazne za nepoštovanje ovog roka, koje bi mogle dosegnuti stotine milijardi dolara.
Presuda dodatno pojačava pritisak na Bajtdens (ByteDance), kinesku matičnu kompaniju TikToka, koja mora prodati platformu američkom vlasniku kako bi izbjegla potpunu zabranu u SAD-u. TikTok-ov portparol Majk Hjuz (Mike Hughes) rekao je da će kompanija nastaviti pravnu borbu, apelujući na odluku Višeg suda zbog pitanja slobode govora i prava na pristup informacijama.
Reakcije Epla i Gugla
U Eplu i Guglu, najviši rukovodioci razmatraju korake koje bi mogli preduzeti kako bi se pridržavali ove odluke. Tik Kuk (Tim Cook), izvršni direktor Epla, zajedno s rukovodstvom, zaključio je da nemaju izbora osim da poštuju zakon. Slični stavovi izraženi su i u Guglu, gdje postoji dodatna zabrinutost oko mogućnosti tzv. “bočnog učitavanja”, što omogućava korisnicima da preuzmu aplikaciju iz alternativnih izvora.
Obje kompanije zasad su odbile službeno komentarisati presudu, ali izvori iz Gugla sugerišu da bi mogle zajednički podnijeti zahtjev Vrhovnom sudu za privremenu odgodu primjene zakona.
Prijetnje nacionalnoj sigurnosti i dvostranačka podrška zakonu
PAFACAA je donesen zbog zabrinutosti američkih obavještajnih agencija da bi TikTok mogao omogućiti kineskoj vladi pristup privatnim podacima Amerikanaca ili uticati na sadržaj dostupan američkoj javnosti. Sud je u svojoj odluci naveo dokaze o zloupotrebi podataka korisnika i praćenju novinara, što je otkriveno u izvještajima Forbesa.
Zakon uživa široku dvostranačku podršku, a njegovi zagovornici, uključujući ključne članove Kongresa, tvrde kako je prodaja TikToka jedino rješenje za eliminaciju potencijalnih sigurnosnih prijetnji.
Šta dalje za TikTok?
Kompanija Bajtdens razmatra opcije za žalbu na odluku, uključujući mogućnost obraćanja Vrhovnom sudu. Međutim, pravni stručnjaci ističu da su šanse za uspjeh minimalne s obzirom na presedane u ovakvim slučajevima. U međuvremenu, novoizabrani predsjednik Donald Tramp (donald Trump) izrazio je želju za postizanjem rješenja koje bi omogućilo nastavak korišćenja aplikacije u SAD-u, ali analitičari upozoravaju da su njegovi kapaciteti za djelovanje ograničeni zakonodavnom strukturom.
Potencijalne posljedice zabrane
Ako se zabrana sprovede, ovo bi bila prva situacija u kojoj SAD nameće zabranu društvene mreže na nacionalnom nivou. ACLU i drugi zagovornici slobode govora izražavaju zabrinutost da bi ovakav zakon mogao stvoriti opasan presedan i otvoriti vrata za zabrane drugih aplikacija.
TikTok trenutno koristi više od 170 miliona Amerikanaca, a odluka bi mogla značajno uzdrmati međunarodno tržište društvenih medija. Kako rok od 19. januara 2025. godine sve više pritiska učesnike u ovom slučaju, svi pogledi usmjereni su na moguću političku i pravnu bitku koja slijedi.
Emily Baker-White i John Paczkowski, novinari Forbesa