Tanje plastične kese zabranjene od 20. oktobra, trgovci će za deblje plaćati naknadu
Vlada je danas usvojila Uredbu o naknadi koju plaća prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine više od 50 mikrona, dok će one tanje uglavnom biti zabranjene od 20. oktobra, u skladu sa novim Zakonom o upravljanju otpadom.
Propisano je da visina naknade za kese deblje od 50 mikrona iznosi tri centa (0,03 eura) po komadu, a obračunava se na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa koju je prodavac stavio u promet.
„Uredba treba da doprinese smanjenju upotrebe plastičnih kesa i unaprijedi postojeće stanje upravljanja otpadom, čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i moći će se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja o štetnosti upotrebe plastičnih kesa za životnu sredinu“, saopšteno je iz Vlade.
Skupština Crne Gore usvojila je u aprilu Zakon o upravljanju otpadom koji predviđa zabranu upotrebe laganih plastičnih kesa, debljine od 15 do 50 mikrona (tzv. tregerice), dok se upotreba laganih plastičnih kesa debljine do 15 mikrona dozvoljava na mjestu pakovanja robe ili proizvoda.
Iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera su ranije rekli da se u Crnoj Gori godišnje upotrijebi preko 63 miliona plastičnih kesa.
Novim Zakonom o upravljanju otpadom biće zabranjena i upotreba jednokratne plastike. To su štapići za uši (osim štapića koji se upotrebljavaju u medicinske svrhe), pribori za jelo, štapići za jelo, tanjiri, slamke, štapići za miješanje pića, štapići za pridržavanje balona, posude kao što su kutije sa poklopcem ili bez njega namijenjene neposrednoj konzumaciji ili kasnije, posude za napitke od ekspandiranog polistirena (stiropor) uključujući njihove čepove i poklopce, kao i čaše za napitke od ekspandiranog polistirena.