Šta je moćna američka investiciona banka petljala sa sankcionisanim ruskim oligarhom

AKTUELNO Forbes 17. nov 2024. 07:00
featured image

17. nov 2024. 07:00

Američko ministarstvo pravosuđa, FBI i poreska uprava otvorili su istragu o povezanost Sitigrupa (Citigroup), poznate multinacionalne investicione banke s američkom adresom, sa Sulejmanom Kerimovim, sankcionisanim ruskim milijarderom koji se, tvrde američki zvaničnici, finansijski okoristio korupcijom u ruskoj vladi, izvještavaju američki mediji.

Istražuju se usluge koje Sitigrup investiciona banka sa sjedištem u Njujorku, pruža Heritidž trastu (Heritage Trust), koji drži Kerimovu imovinu, izjavili su za Bloomberg izvori upoznati sa situacijom.

Ministarstvo finansija blokiralo je milijarderov pristup imovini vrijednoj milijardu dolara još u junu 2022. godine, pozivajući se na istragu u njegovo “korišćenje mreže rodbine i savjetnika”, kao i drugih tijela, za investiranje u američke kompanije.

Tri agencije takođe će istražiti i okvir Sitigrupa za finansijsku usklađenost, uključujući i načine na koje banka sprečava pranje novca i druge procese za prevenciju finansijskog krimiala, prenosi Barron’s pozivajući se na izvora upoznatog sa situacijom.

Iz Sitigrupa nisu odgovorili na upit za komentar.

Ko je Sulejman Kerimov?

Photo: Screenshot/Youtube

Bogatstvo Sulejmana Kerimova procjenjuje se na 10,7 milijardi dolara, što ga čini 230. najbogatijim čovjekom svijeta. Investirao je u rusku državnu energetsku kompaniju Gazprom, kao i u Morgan Stanley, Goldman Sachs i Deutsche Bank. Kasnije je kupio i 37-postotni udio u kommpaniji Polyus, najvećim proizvođačem zlata u Rusiji.

SAD već godinama Kerimova drži na oku. Ministarstvo finansija uvelo mu je sankcije još 2018. godine zbog finansijskih koristi koje je imao preko svojih veza s ruskom vladom i liderom Rusije Vladimirom Putinom. Kerimov je pritvoren u Francuskoj 2017. godine zbog navodnog pranja stotina miliona eura u zemlji. Godine 2022. ministarstvo pravosuđa SAD-a zaplijenilo je njegovu 300 milijuna dolara vrijednu jahtu, tvrdeći da je plovilo iskoristio za kršenje zakona vezanih za pranje novca i urotu u SAD-u, ali i drugim zemljama.

I Sitigrup se suočavao s istragama u interne procese: u juli je banku Kancelarija deviznog revizora kaznila sa 75 miliona dolara jer nije poboljšala nadzor usluga za upravljanje rizikom.

Ty Roush, Forbes
U.S. Probing Citigroup’s Alleged Ties To Sanctioned Russian Billionaire
(Prevela: Nataša Belančić)