Ruski milijarder Abramovič ostaje pod EU sankcijama: sud je odbio njegov zahtjev za poništenje
Ruski milijarder Roman Abramovič u srijedu nije uspio da poništi sankcije koje mu je uvela Evropska unija nakon invazije Vladimira Putina na Ukrajinu. Ovo je još jedan udarac za jednog od najbogatijih Rusa, nakon što ga je britanska vlada prisilila da proda fudbalski klub Čelzi (Chelsea) na čijem čelu je bio gotovo 20 godina.
Opšti sud Evropske unije u Luksemburgu odbacio je Abramovičev zahtjev za poništenje sankcija EU koje su mu uvedene nakon ruske invazije na Ukrajinu, piše u sudskim spisima. Drugi najviši sud EU odbacio je milijarderove tvrdnje da je nepravedno postao meta evropskih zvaničnika, dodavši kako Abramovič “nije uspio demonstrirati” da je njegova prisutnost na popisu sankcionisanih pojedinaca nezakonita.
Sud je rekao kako je EU bila u pravu kada je uvrstio Abramoviča na popis, objašnjavajući da se radi o utjecajnom biznismenu koji ima većinski udio u ruskom čeličnom gigantu Evrezu.
Presudom se potvrđuju sankcije nametnute Abramoviču na osnovu kojih mu je, između ostalog, zamrznuta imovina, a zabranjeno mu je putovati unutar ili kroz Evropsku uniji.
Sud je takođe odbacio Abramovičeve tvrdnje da su sankcije preoštre i da mu se njima krše prava, kao i njegov zahtjev za kompenzaciju štete nastale za njegovu reputaciju, budući da sankcije nisu poništene.
U izjavi objavljenoj u ime Abramoviča, izvještava Reuters, piše kako je milijarder razočaran presudom i odbija ideju da je imao koristi od ruske vlade, a dodaje se i kako “on nema sposobnost uticati na donošenje odluka nijedne vlade, uključujući rusku, i da ni na koji način nije imao koristi od rata u Ukrajini.”
Abramovič ima pravo da se žali na odluku, ali zasad nije jasno hoće li to i učiniti. U izjavi piše da sud nije uzeo u obzir neke od argumenata Savjeta EU za njegovo uvrštavanje na popis sankcija. “Odluka suda da podrži sankcije protiv Abramoviča zaasnovana je isključivo na tome što je sud Abramoviča definisao kao ‘ruskog biznismena’ što je pod današnjim, vrlo labavim evropskim regulacijama dovoljno da pojedinac ostane pod sankcijama, čak i ako se radi o pasivnom dioničaru u poslovnom sektoru koji nije ni na koji način povezan s ratom,” piše u izjavi koju prenosi Reuters.
Abramovič se našao na popisu mnogih poznatih članova ruske elite protiv kojih su EU i zemlje Zapada uvele sankcije nakon invazije Moskve na Ukrajinu. Te sankcije često su uključivale zamrzavanje imovine i zabranu putovanja, a radi se tek o jednoj od mnogih mjera Zapada u naporima da stvore pritisak na ključne figure u Moskvi i osiromaše blagajnu Kremlja.
U vrijeme uvođenja sankcija, iz Evropske unije je rečeno kako je Abramovič jedan od vodećih ruskih biznismena i “značajan izvor prihoda za vladu Ruske Federacije.” Dodali su kako je Abramovič imao koristi od svojih veza s “donosiocima odluka u Rusiji odgovornih za aneksiju Krima i destabilizaciju Ukrajine,” naglašavajući njegove “dugogodišnje bliske veze s Vladimirom Putinom” zbog kojih mu je omogućeno “da zadrži svoje značajno bogatstvo.” Abramovič je snažno negirao da je imao koristi od Putinove invazije, a bio je meta i britanske vlade koja ga je na kraju prisilila da proda fudbalskii klub Čelzi čiji je vlasnik bio gotovo 20 godina.
Forbes procjenjuje da bogatstvo Abramoviča i njegove prodice iznosi 9 milijardi dolara. Njegovo bogatstvo uglavnom dolazi od njegovih udjela u kompaniji za proizvodnju čelika Evraz i kompaniji za proizvodnju nikla, Norilsk Nickel, a čini ga jednim od najbogatijih ljudi u Rusiji.
Robert Hart, Forbes
Link: Russian Billionaire Roman Abramovič Fails To Upend EU’s War Sanctions
(Prevela: Nataša Belančić)