Ovi kardinali su glavni kandidati da naslijede papu Franja

Kardinali Rimokatoličke crkve uskoro će zatvoriti vrata Sikstinske kapele kako bi izabrali nasljednika pape Franja kroz proces glasanja u konklavi, pri čemu se očekuje da će među glavnim kandidatima biti sljedeći kardinali:
Žan-Mark Avelin (Jean-Marc Aveline), Francuska
Nadbiskup Marseja postao je kardinal 2022. godine i dijeli slična uvjerenja sa Franjom, iako je upozoravao na blagosiljanje istopolnih parova. Avelin (66) je poznat među francuskim medijima po tome što fizički podsjeća na papu Jovana XXIII (John XXIII), a Franjo je 2021. u šali rekao da će se njegov nasljednik zvati papa Jovan XXIV (John XXIV) 2025. godine.
Peter Erdo (Mađarska)
Erdo (71), nadbiskup Budimpešte i primas Mađarske, prema navodima agencije Associated Press, nalazi se među glavnim kandidatima za papu, nakon što je 2005. i 2011. imenovan za predsjednika Savjeta evropskih biskupskih konferencija – funkcija koja bi mu mogla pomoći da dobije više glasova evropskih kardinala. Erdo je izjavio da „apsolutno ne postoje osnove“ za smatrati istopolne brakove „na bilo koji način sličnim Božjem planu za brak i porodicu“, te je 2015. izrazio neslaganje sa Franjovim pozivom da crkve prihvate migrante.
Pjetro Parolin (Pietro Parolin), Italija
Parolin (70), kojeg je Franjo 2014. imenovao za državnog sekretara Vatikana, vjerovatno će biti viđen kao ozbiljan kandidat za papu zbog poštovanja koje uživa među svjetskim diplomatama, posebno zbog svojih pregovora s Kinom i državama Bliskog istoka, smatraju analitičari. Parolin je bio ključni akter u postizanju sporazuma između Vatikana i kineske vlade 2018, iako je Vatikan zbog toga kritikovan da se „prodao“ komunističkoj vlasti u Pekingu.
Mark Uele (Marc Ouellet, Kanada)
Uele (80) je prema navodima Associated Pressa bio među glavnim kandidatima za papu 2005. i 2013. godine, a očekuje se da će to biti i 2025. Tokom više od decenije upravljao je kancelarijom za biskupe. Uele je konzervativnog opredjeljenja, protivi se istopolnim brakovima i rukopoloženju žena za đakone, te je 2021. izjavio da muškarci i žene ne treba da budu „potpuno izjednačeni s aspekta službe“.
Luis Tagle, Filipini
Alberto Meloni, istoričar iz Rima, rekao je za The Washington Post da je Tagle (67) svojevremeno smatran Franjovom „zvijezdom u usponu“ dok je bio pro-prefekt Dikasterijuma za evangelizaciju. Tagle je ranije kritikovao „oštru“ i „okrutnu“ retoriku koju su klerici koristili za LGBTQ+ osobe, razvedene i samohrane majke.
Mateo Cupi (Matteo Zuppi), Italija
Cupi (69) je 2015. postao nadbiskup Bolonje i poznat je po sličnostima s papom Franjom, uključujući fokus na migrante i siromašne, prema pisanju agencije Reuters. Branio je Franjovu odluku o blagosiljanju istopolnih parova. Smatra se progresivnijim kandidatom, poznat po svojoj ulozi „uličnog sveštenika“, ali se protivi rukopoloženju žena za đakone i sveštenike.
Fridolin Ambongo (Kongo)
Ambongo (65), nadbiskup Kinšase u Demokratskoj Republici Kongo, imenovan je za kardinala 2019. i otada se smatra mogućim nasljednikom Franja, piše The New York Times. Član je Savjeta kardinala, tijela koje savjetuje papu. Vodio je protivljenje Franjovoj odluci iz 2023. kojom se dozvoljava blagosiljanje istopolnih parova, rekavši da su takve „zajednice osoba istog pola“ „intrinzično zle“.
Robert Sara (Robert Sarah), Gvineja
Sara (79), bivši šef vatikanske liturgijske kancelarije iz Gvineje, godinama se smatra mogućim nasljednikom. Među konzervativnijim je kandidatima: blagosiljanje istopolnih parova je nazvao „jeresi“ i takve parove „neregularnim“. Abortus je opisao kao „najveću tragediju našeg vremena“, a upozoravao je i na „prijetnju islama“.
Mario Grek (Mario Grech) Malta
Grek (68), generalni sekretar Sinoda biskupa, ranije je imao konzervativne stavove. Ipak, 2014. pozvao je Crkvu da pokaže više prihvatanja prema LGBTQ+ osobama, rekavši da katolička retorika šteti toj zajednici, a kasnije je podržao ideju žena kao đakona.
Drugi kandidati
Iako je malo vjerovatno da će američki kardinal biti izabran za papu, Robert Prevost (69), rodom iz Čikaga, mogao bi biti jedan od kandidata. Franjo ga je 2023. imenovao za prefekta vatikanske kancelarije za biskupe i kasnije proglasio kardinalom. Džozef Tobin (Joseph Tobin), nadbiskup Njuarka (Newark), 72 godine, takođe je vjerovatno među razmatranima, navodi Reuters.

Ko još može naslijediti papu Franja?
Prema analizama vatikanskih stručnjaka, skoro dvije desetine kardinala smatra se papabilima – onima koji bi mogli biti izabrani za papu. Među njima su: Anders Arborelijus (Arborelius), biskup Stokholma; Čarls Maung Bo (Charles Maung Bo), nadbiskup Jangona u Mjanmaru; Fransoa-Ksavije Bistijo (François-Xavier Bustillo), biskup Ajača u Francuskoj; Pjerbatista Picabala (Pierbattista Pizzaballa), 60-godišnji Italijan i visoki zvaničnik Vatikana za Bliski istok; kao i Huan Hose Omelja (Juan Jose Omella), nadbiskup Barselone.
Kako se bira sljedeći papa?
Kardinali mlađi od 80 godina zaključaće se u Sikstinsku kapelu između 15 i 20 dana nakon Franjove smrti kako bi počeli proces izbora. To sugeriše da bi izbori mogli početi 6. maja. „Papska konklava“ zahtijeva dvotrećinsku većinu glasova da bi novi papa bio izabran. Ako glasanje ne uspije, iz dimnjaka kapele izlazi crni dim. Bijeli dim označava da je novi papa izabran. Proces obično traje nekoliko dana – Franjo je izabran nakon otprilike 24 sata.
Osnovne informacije
Franjo, rođen kao kardinal Horhe Mario Bergoljo (Jorge Mario Bergoglio) iz Argentine, preminuo je u ponedjeljak u 88. godini, saopštio je Vatikan. Izabran je za papu 2013. nakon što je Benedikt XVI (koji je umro 2022. u 95. godini) postao prvi papa koji je podnio ostavku u gotovo 600 godina. Franjo je svoje ime uzeo po svetom Franji Asiškom (Saint Francis of Assisi), srednjovjekovnom svecu poznatom po tome što se odrekao bogatstva i živio u siromaštvu. Time Magazine ga je 2013. nazvao „Papom naroda“ zbog njegovog jednostavnog života – izbjegavao je luksuz i živio u skromnom apartmanu. Tokom svoje 12-godišnje službe, pozivao je Crkvu da prihvati LGBTQ katolike, kritikovao zakone koji kriminalizuju homoseksualnost, iako je istovremeno odbacio „rodnu teoriju“ i protivio se operacijama promjene pola. Vatikan je 2023. objavio da sveštenici mogu blagosiljati istopolne parove, ali je Franjo naknadno pojasnio: „Ne blagosiljam ‘istopolni brak’, već dvoje ljudi koji se vole i molim ih da se mole i za mene.“ Takođe je pozivao na zaštitu migranata, kritikovao opsjednutost Crkve abortusom i govorio za veći angažman žena u crkvenom životu, iako je tvrdio da one ne treba da budu sveštenice.
Ty Roush, Forbes
These Cardinals Are The Top Candidates To Succeed Pope Francis