Ogromno otkriće litijuma u Arkanzasu: Šta se zna o rezervama
Istraživači su otkrili značajne količine litijuma, osnovne komponente litijum-jonskih baterija za električna vozila, u Arkanzasu. One bi, ako budu eksploatisane, mogle daleko premašiti predviđenu svjetsku potražnju za litijumom do 2030.
U Smackover formaciji, u slanim podzemnim vodama u južnom Arkanzasu, prema nalazima istraživača iz Američkog geološkog instituta (USGS) i Ministarstva energetike i životne sredine Arkanzasa, moglo bi se nalaziti između 5,1 i 19 miliona tona litijuma.
Dovoljno za SAD, ali i više
Rudnik litijuma, procijenjen pomoću modela mašinskog učenja i geoloških podataka koji su predvidjeli mape koncentracije litijuma, predstavlja između 35% i 136% trenutne procijenjene količine litijuma u Sjedinjenim Američkim Državama.
Litijum bi mogao biti izvučen iz otpadnih voda, slanih podzemnih voda bogatih mineralima.
Smackover formaciju već koriste energetske i rudarske kompanije za proizvodnju nafte, gasa i drugih prirodnih resursa.
„Procjenjujemo da u toj regiji ima dovoljno rastvorenog litijuma da zamijeni uvoz litijuma u SAD-u i još više“, rekla je Ketrin Knierim (Katherine Knierim), hidrološkinja i glavna istraživačica u ovoj studiji.
Tražnja će samo rasti
Predviđa se da će potražnja za litijumom dostići 1,5 miliona tona do 2025. i više od tri miliona tona do 2030. godine, sa eksponencijalnim rastom zbog povećane potražnje za električnim vozilima.
Prema izvještaju USGS-a iz 2024. godine, električna vozila činila su 87% potrošnje litijuma. Prošle godine registrovano je skoro 14 miliona novih električnih vozila širom svijeta, a prodaja je porasla 35% u odnosu na 2022. godinu, prema podacima Međunarodne agencije za energetiku.
Proizvodnja baterijskih ćelija u Sjevernoj Americi premašiće 1.200 gigavat-sati do 2030. godine, što je dovoljno za snabdijevanje najmanje 12 do 15 miliona novih električnih vozila godišnje.
Prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma, Australija, Čile i Kina tri su najveća proizvođača litijuma. Australija proizvodi više od 50% svjetskog litijuma, dok je većina prerade litijuma u Kini.
Poreske olakšice
Postoji „potencijal za povećanje proizvodnje u SAD-u kako bi se zamijenio uvoz“, rekao je direktor USGS-a, Dejvid Aplegejt (David Applegate), u saopštenju. Trenutno, SAD se i dalje oslanja na uvoz iz Čilea i Argentine, prema podacima S&P Globala.
Iako SAD posjeduje velike rezerve litijuma, proizvodi manje od 2% svjetske ponude. Predlozi za rudarske operacije suočavaju se sa protivljenjem klimatskih aktivista. Bajdenova administracija podstiče različite investicije u preradu litijuma unutar zemlje. Zakonom o smanjenju inflacije iz 2022. godine, energetske kompanije su motivisane da vade i prerađuju materijale. Posebno one korišćene u baterijama za električna vozila u SAD-u kako bi se kvalifikovale za poreske olakšice.
Studija nije procijenila količinu litijuma koja bi mogla biti izvađena iz slanih podzemnih voda korišćenjem novijih metoda. Navedeno je da bi se litijum mogao izvući i iz otpadnih voda koje nastaju tokom operacija vađenja nafte i gasa. Projekti vađenja su već u toku u Smackover formaciji.
Lindsey Cho, Forbes
What To Know About The Massive Lithium Discovery In Arkansas—And What It Means For EVs