Novi evropski dogovor o konkurentnosti – „revolucija pojednostavljenja“

featured image

9. nov 2024. 18:51

Na jučerašnjem neformalnom sastanku u Budimpešti čelnici EU sklopili su novi evropski sporazum o konkurentnosti čiji je cilj pojednostaviti politike, oblikovati industrijsku politiku i osigurati finansiranje. Kao što je najavio mađarski premijer Viktor Orban, svi se čelnici slažu da Evropa ponovno mora učiniti mnogo toga, izvještava STA.

“Trebalo je puno rada da se dođe do dokumenta oko kojeg smo se svi složili i koji ekonomsku konkurentnost stavlja u centar evropskih aktivnosti u narednim godinama”, rekao je Orban tokom zaključenja novog sporazuma o evropskoj konkurentnosti, koji je bio glavni cilj mađarskog predsjedavanja Savjetom EU.

Revolucija pojednostavljenja

Kako je objasnio, čelnici su odlučili da sprovedu “revoluciju pojednostavljenja”. U izjavi o Sporazumu o konkurentnosti pozvali su Evropsku komisiju da u prvoj polovini naredbe godine iznese konkretne prijedloge za smanjenje obaveza izvještavanja firmi za najmanje 25 posto. Predlozi bi trebalo da uključuju i procjenu uticaja zakonodavstva na konkurentnost.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) najavila je pripremu takozvanog grupnog zakonodavnog predloga, koji će omogućiti smanjenje birokratije u različitim područjima u jednom koraku.

“Naš je zadatak smanjiti administrativno opterećenje ne dovodeći u pitanje sadržaj zakona, koji je ispravan i želimo ga sačuvati”, rekla je, dodajući da je to dogovoreno i na neformalnom sastanku u Briselu.

Brisel takođe namjerava doprinijeti pojednostavljenju poslovanja inovativnih novoosnovanih firmi predlaganjem stvaranja 28. zakonodavnog okvira koji bi im omogućio pristup cijelom evropskom tržištu putem jednostavnih i jedinstvenih pravila. Kako je rekla fon der Lajen, u EU postoji oko 182.000 takvih firmi, ali se suočavaju s mnogim problemima zbog 27 različitih zakonodavnih okvira.

Foto: Reuters

Prema Orbanu, dogovorili su se i o uspostavljanju evropske industrijske politike. Pozvali su Brisel da razvije sveobuhvatnu industrijsku strategiju kako bi industrije postale konkurentne i otvorile kvalitetna radna mjesta, izvještava STA.

Fon der Lajen je najavila da će nova Evropska komisija, koja bi trebala da stupi na dužnost 1. decembra, predstaviti Sporazum o čistoj industriji u prvih 100 dana. To će biti jedinstveni plan za konkurentnost, dekarbonizaciju i digitalizaciju, objasnila je.

Unija tržišta kapitala

U izjavi su čelnici pozvali i na “odlučne korake prema uniji štednje i ulaganja” do 2026. i napredak u dovršetku unije tržišta kapitala. Time bi se omogućila mobilizacija privatnih sredstava.

Unija tržišta kapitala takođe je jedan od instrumenata ili alata koje će države članice razmotriti za finansiranje projekata u području ekonomske konkurentnosti. To je moguće i zahvaljujući višegodišnjem finansijskom okviru EU-a (VFO) i većem učestvovanju Evropske investicione banke (EIB). Istovremeno su se čelnici obavezali da će nastaviti ulagati napore u uspostavljanje novih vlastitih sredstava za finansiranje evropskog budžeta.

“Svi smo za to da Evropa ponovo ima mnogo posla. To je jedini mogući odgovor na odluku Amerikanaca da Ameriku ponovno učine velikom”, rekao je mađarski premijer.

Učinimo Ameriku ponovo velikom slogan je Donalda Trampa (Donalad Trump), pobjednika američkih predsjedničkih izbora u utorak.