Njemačka Vlada optužila Maska da se miješa u izbornu kampanju te države

AKTUELNO Forbes Crna Gora 30. dec 2024. 19:48
featured image

30. dec 2024. 19:48

Njemačka Vlada optužila je tehnološkog milijardera Ilona Maska (Elon Musk) za miješanje u izbornu kampanju zemlje nakon što je više puta i kontroverzno podržao ekstremno desničarsku stranku Alternativa za Njemačku (AfD), nekoliko sedmica prije nego što će Njemci izaći na birališta.

„Zaista je tačno da Ilon Mask pokušava da utiče na savezne izbore svojim izjavama“, rekla je portparolka njemačke Vlade Kristiane Hofman (Christiane Hoffmann), prenio je Euronews.

Dodala je da, iako Mask ima pravo da izrazi svoje mišljenje, treba napomenuti da on preporučuje glasanje za stranku koju Kancelarija za zaštitu ustava nadzire zbog sumnje da je ekstremno desničarska, i koja je već djelimično prepoznata kao ekstremno desničarska.

Mask je prvi put izazvao buru u Njemačkoj prošle sedmice javno podržavajući AfD na svojoj platformi X. Uprkos talasu kritika, Mask je u subotu dodatno potvrdio svoje stavove u autorskom tekstu za njemačke novine Welt am Sonntag.

„Prikazivanje AfD-a kao ekstremno desničarske stranke je očigledno pogrešno, s obzirom na to da je liderka stranke Alis Vajdel (Alice Weidel), u istopolnoj vezi sa partnerkom iz Šri Lanke! Da li vam to liči na Hitlera? Molim vas!“ napisao je Mask.

Kada je najavljeno objavljivanje ovog teksta, urednica odjeljenja za mišljenja, Eva Marie Kogel, podnijela je ostavku u znak protesta.

Lars Klingbajl (Lars Klingbeil), jedan od lidera njemačke Socijaldemokratske partije (SPD), uporedio je tehnološkog milijardera sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, nazvavši njegovo miješanje u njemačku politiku nedjeljama prije vanrednih izbora jasnim primjerom „miješanja“.

U intervjuu za Funke Mediengruppe u ponedjeljak, Klingbajl je upoređujući Maska sa Putinom rekao da „obojica žele da utiču na naše izbore i namjerno podržavaju AfD, neprijatelje demokratije. Žele da oslabe Njemačku i gurnu je u haos.“

„Moramo biti mnogo proaktivniji i efikasnije ograničiti moć velikih internet platformi poput Maskove mreže za kratke poruke, X. Ovdje, tehnološki milijarder pokušava da iskoristi svoj uticaj kako bi uticao na tok svjetske politike“, rekao je Klingbajl.

Foto: Shutterstock

Njegova koleginica iz SPD-a, Saskia Esken, takođe je osudila Maska, nazvavši njegove komentare miješanjem u izbore, slično onima iz Moskve.

„Svi koji pokušavaju da utiču na naše izbore spolja, koji podržavaju antidemokratsku, mizantropsku stranku poput AfD-a, bilo da je uticaj organizovan od strane Rusije ili od strane koncentrisane finansijske i medijske moći Ilona Maska i njegovih milijarderskih prijatelja iz upravnog odbora Springera, moraju očekivati naš snažan otpor“, rekla je ona za Reuters u nedjelju.

Fridrih Merc (Friedrich Merz), lider najveće opozicione partije, Hrišćansko-demokratske unije (CDU), opisao je Maskove izjave kao „upadljive i drske“ i nazvao ih bez presedana primjerom miješanja u izbore između „prijateljskih“ zemalja.

Merc je naveo da je Mask zanemario nekoliko politika AfD-a dok je pisao svoj tekst, uključujući njihovu namjeru da Njemačka napusti Evropsku uniju, što bi, prema Mercu i mnogima drugima, bilo izuzetno štetno za njemačku ekonomiju.

Mask je više puta rekao da je AfD posljednja nada za Njemačku, tvrdeći da su ostale političke partije iznevjerile zemlju, dovodeći je do „ekonomske stagnacije“ i „erozije nacionalnog identiteta“.

Međutim, iako je Vajdel zaista u istopolnoj građanskoj zajednici, AfD je jedna od najglasnijih partija protiv prava LGBTQ+ zajednice u njemačkom parlamentu. Godine 2019, uoči regionalnih izbora u avom uporištu u Tiringiji, stranka je podnijela predlog za ukidanje istopolnih brakova.

Na istoj stranici gde je objavljen Maskov tekst, glavni urednik Welt am Sonntag-a u ostavci, Jan Filip Burgard (Jan Philipp Burgard), priznao je da će tekst izazvati kontroverze, napisavši u odgovoru: „Maskova dijagnoza je tačna, ali njegov terapeutski pristup, da samo AfD može spasiti Njemačku, je fatalno pogrešan.“

AfD je trenutno na drugom mjestu po anketama, iza CDU, uoči saveznih izbora u Njemačkoj. Međutim, sve ostale velike stranke isključile su mogućnost formiranja koalicije sa tom partijom.

Od 2021. godine, domaća obavještajna služba klasifikovala je AfD kao sumnjivu ekstremističku organizaciju, što stranka osporava na sudu. Određeni djelovi AfD-a, uključujući cijelu omladinsku sekciju, smatraju se posebno ekstremnim, a nekoliko istaknutih članova je osuđeno zbog korišćenja zabranjenih nacističkih slogana tokom kampanja.

Ove nedjelje, članovi Zelene stranke obnovili su pozive za zabranu AfD-a nakon što je istraživački portal Correctiv otkrio detalje o sastanku sredinom decembra između lidera AfD-a i članova zabranjenih ekstremističkih pokreta na temu „remigracije“.

„Remigracija“ je strategija masovnog deportovanja migranata iz Njemačke i „neasimilovanih“ legalnih njemačkih građana. Ovu strategiju promovišu članovi AfD-a zajedno sa drugim tvrdolinijaškim antiimigracionim idejama.

Mask je više puta izražavao podršku pristupu AfD-a prema imigraciji, kao i amerićki potpredsjednik DžejDi Vens (JD Vance), koji je na platformi X dao prećutnu podršku AfD-u sarkastičnim komentarom: „Tako je opasno da ljudi kontrolišu svoje granice.“

Zvaničan stav nove administracije izabranog predsjednika Donalda Trampa (Donald Trump) o AfD-u još nije poznat.

Na internetu, Mask je bio izložen podsmijehu nakon što je objavio svoj tekst na platformi X, greškom nazvavši izdanje „Weld“ umesto „Welt“, privukavši komentare da nema dovoljno znanja o njemačkoj unutrašnjoj politici da bi opravdao svoje komentare o njoj.

Ovo nije prvi put da je Mask podržao radikalno desničarsku evropsku stranku. Ranije ovog mjeseca, sastao se sa liderom ekstremno desničarske Reform UK stranke, Najdželom Faražom (Nigel Farage), što je izazvalo spekulacije da planira značajnu finansijsku donaciju toj stranci.