Komisija nije našla dokaze da su mobilni operateri dogovorili poskupljenje usluga

AKTUELNO Forbes Srbija 10. jul 2024. 13:22
featured image

10. jul 2024. 13:22

Mart je većini građana u Srbiji donio poskupljenje mobilne telefonije. Već u aprilu u istoj situaciji se našao i ostatak korisnika, oni koji usluge plaćaju trećem operateru u Srbiji. Tako je u dva mjeseca, nekima uz najavu ispisanu sitnim slovima, a nekima uz jasno upozorenje, korišćenje mobilnog telefona poskupjelo. Iako je zvanično svako od nas imao priliku da napusti svog operatera, zapravo izbora nije bilo. Poskupjeli su – svi.

Javnost je zato od Komisije za zaštitu konkurencije jasno tražila da reaguje i utvrdi da li je to nesumnjivi dokaz kartelskog dogovaranja. Skoro četiri mjeseca kasnije stiže odgovor – nema dokaza da su Telekom, Jetel i A1 prekršili pravila konkurencije. Nema dovoljno sumnji da bi se pokrenuo postupak po službenoj dužnosti.

Komsija je, preko svog portala, obavijestila o „ishodima inicijativa u vezi sa tržištem mobilne telefonije“. Kako objašnjavaju, krajem februara i tokom marta, na osnovu javno dostupnih informacija, su saznali za namjeru da sva tri mobilna operatora povećaju cijene usluga mobilne telefonije.

„U vezi sa ovom problematikom, Komisija je primila i više inicijativa za ispitivanje postojanja eventualne povrede konkurencije“, kažu u Komisiji. „Postupajući po ovim inicijativama, Komisija je prikupljala i analizirala regulatorni okvir, javno dostupne podatke i zatražila izjašnjenja od sva tri operatora mobilne telefonije u Republici Srbiji“.

Svi su obavijestili nadležne

Najprije, Zakon o zaštiti potrošača i Zakon o elektronskim komunikacijama, propisuju obavezu prethodnog obavještavanja, između ostalih, i korisnika usluga mobilne telefonije o promjenama cijena. Operateri su, procjenjuje Komisija, to uradili.

„Tako je na osnovu javno dostupnih podataka konstatovano da su sva tri mobilna operatora, unaprijed najavila povećanje cijena svojih usluga, uključujući i metode javnog obavještavanja, i to 30 dana prije promjene cijena“, piše u objašnjenju Komisije. „Prema izjašnjenjima operatora dostavljenim na zahtjev Komisije, prije objave o povećanju cijena pojedini operatori su obavili konsultacije sa Nacionalnom organizacijom potrošača Srbije ili su o namjeravanom povećanju cijena unaprijed, dopisom, obavijestili Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge“.

Komisija napominje da nije ocjenjivala da li je obavještavanje korisnika usluga mobilne telefonije bilo u skladu sa navedenim propisima, niti da li je ovakav način obavještavanja adekvatan, već su obavještenja posmatrana samo iz ugla povećavanja transparentnosti na tržištu.

Foto: Shutterstock

„U teoriji zaštite konkurencije je poznata činjenica da su tržišta koja karakterišu klasične oligopolske tržišne strukture, kakvo je tržište mobilne telefonije u Srbiji, posebno podobna za usaglašavanje ponašanja između konkurenata“, napominje Komisija. „U tom smislu, Komisija je naročito analizirala podatke o vremenu najave povećanja cijena i o iznosu povećanja, posebno imajući u vidu navode iz medija koji se odnose na podudarnosti u pogledu ova dva faktora, kao i ponašanje mobilnih operatora kod prethodnih povećanja cijena iste usluge“.

Kada je riječ o najavi promene cijene, Komsija je utvrdila da su sva tri operatora postupila kako im zakon nalaže. Nove cjenovnike su, kako kažu, najavili 30 dana unaprijed. I Komisija tu nije utvrdila ništa sumnjivo.

„Na osnovu podataka dostavljenih od strane sva tri operatora mobilne telefonije po zahtjevu Komisije (redoslijed najave povećanja cijena, dokumentacija koja je tom prilikom objavljivana i sl), nije se moglo osnovano pretpostaviti postojanje prethodnog dogovora u pogledu povećanja cijena“, kažu u ovoj instituciji.

Poskupljenje nije istovjetno

Isti su nalazi i kada je u pitanju procenat poskupljenja. Ona nisu jednaka.

„Kada je reč o iznosu povećanja, takođe je utvrđeno da se ne može osnovano pretpostaviti postojanje prethodnog dogovora o ovom elementu cijene“, rezultat je analize. „Naime, poređenjem podataka dostavljenih na zahtjev Komisije koji se odnose na povećanje cijena kod sva tri operatora, i to kako po pojedinačnim paketima koji su međusobno uporedivi, tako i uprosečene vrijednosti povećanja, utvrđeno je da povećanja cijena nisu jednaka ni u nominalnom ni u procentualnom iznosu kod sva tri posmatrana operatora mobilne telefonije“.

Komisija je, kako kaže, analizirala i prethodna ponašanja u cilju utvrđivanja eventualnog postojanja određenog obrasca po kom su postupali mobilni operatori prilikom ranijih povećanja cijena iste usluge, ali na osnovu raspoloživih podataka – obrazac nije otkrila.

Utvrdili su da su operatori svoja poskupljenja javno saopštavali i objavljivali 30 dana prije primjene novih cijena i tako uskladili ponašanje sa Zakonom o potrošačima i Zakonom o elektronskim komunikacijama.,

„Pri čemu takav način obavještavanja nije uočen prilikom prethodnih povećanja cijena usluge mobilne telefonije“, ističe se u ovom obavještenju i dodaju da nisu otkrili ponašanje koje bi upućivala na postojanje dogovora postignutog u prethodnom periodu.

Nije dovoljno za postupak

„Ocijenjeno je da na osnovu prikupljenih činjenica ne može da se zaključi postojanje direktnog ili indirektnog tajnog dogovaranja“, navodi Komisija. „Dakle, na visoko koncentrisanim tržištima, jedna promena cena koja nije deo eventualnog prethodno postignutog dogovora, a koja pri tome nije istovremena, niti u istom (nominalnom/procentualnom) iznosu i koja je prethodno saopštena organizacijama potrošača, regulatornom telu, te javno objavljena shodno odgovarajućoj regulativi, nije dovoljna da Komisija pouzdano pretpostavi ponašanje koje bi ukazivalo na postojanje povrede konkurencije, u mjeri koja omogućava ispunjenje pravnog standarda za pokretanje postupka po službenoj dužnosti – postojanje osnovane pretpostavke iz člana 35. Zakona da je učinjena povreda konkurencije“.

Ukratko, to što svi od skoro istog trenutka plaćamo skuplje minute i gigabajte interneta, ne ukazuje dovoljno jasno i nedvosmisleno da su se naši operateri dogovarali.

Aleksandra Bulatović, Forbes Srbija