Koliko Bosna i Hercegovina ima rezervi litijuma

Dosadašnja istraživanja pokazuju da Bosna i Hercegovina raspolaže zalihama od oko 1,5 miliona tona litijum-karbonata na području opština Lopare i Ugljevik. Preliminarna istraživanja ukazuju na dodatne potencijalne lokacije u centralnim i istočnim djelovima zemlje, poput područja oko Čajniča, Jezera, Šipova, te u Hercegovini. Ukupno je identifikovano oko 20 lokacija za dalja istraživanja, uključujući regije oko Drine, Bijeljine, Zvornika i Brčkog.
Kompanija “Arcore AG” objavila je da je, putem svoje podružnice u BiH, “Arcore ulaganja d.o.o.” iz Laktaša, uspješno završila istraživanje u regiji Lopare.
Procjena kompanije je da na ovom prostoru postoje nalazišta od 1,5 miliona tona litijum karbonat ekvivalenta, 14 miliona tona bora, 35 miliona tona kalijuma i 94 miliona tona magnezijum sulfata. Iz ove kompanije stižu uvjerenja da su kompletan istraživački proces sproveli u skladu s najvišim međunarodnim standardima, usko sarađujući kako sa lokalnim i državnim vlastima, tako i sa stranim stručnjacima iz domena rudarstva i održivog poslovanja. Time su, ispunili uslove, kažu, za podnošenje zahtjeva za koncesiju, i da bi proizvodnja mogla početi krajem 2026. godine.
Velika trojka
S rastom potražnje za električnim vozilima, raste i potražnja za litijumom. Litijum ima ključnu ulogu u proizvodnji svih vrsta litijim-jonskih baterija koje napajaju električne automobile. Najveći svjetski proizvođači su Australija, Čile i Kina, a svaka od ovih zemalja ima jedinstvene metode proizvodnje i važnost na globalnom tržištu.
Australija prednjači s 52 posto ukupne svjetske proizvodnje. Njihov litijum dolazi uglavnom iz rudnika tvrdih stijena koje sadrže spodumen, ključni mineral za proizvodnju ovog metala. Veći dio australijskog litijuma izvozi se u Kinu na dalju preradu.
Čile je drugi najveći proizvođač litijuma, koji crpi iz slanih jezera u pustinji Atakama. Salar de Atacama jedno je od najbogatijih nalazišta litijuma u svijetu, što Čile čini ključnim globalnim igračem s velikim rezervama ovog metala.
Ništa manje značajna nije ni Kina, koja zauzima treće mjesto među svjetskim proizvođačima. Iako je treća po količini, Kina dominira u preradi litijuma, s kapacitetima koji čine 60 posto globalne prerade. Osim što koristi vlastite rezerve, kineske kompanije intenzivno ulažu u rudnike u Australiji, Čileu i drugim zemljama kako bi osigurale zalihe za svoju industriju baterija.

Osim njih značajne količine litijuma proizvode i Argentina kao i Sjedinjene Američke Države, koje ulažu u projekte poput Thacker Passa u Nevadi.
Nalazišta na Balkanu
Na Balkanu, Srbija se istakla značajnim zalihama litijuma, ali planove o eksploataciji prati snažan otpor građana i ekoloških aktivista.
Projekat kompanije Rio Tinto suočen je s kritikama zbog potencijalnih štetnih uticaja na zdravlje ljudi i životnu sredinu. Aktivisti upozoravaju da bi iskopavanja mogla dovesti do kontaminacije tla i vode, zbog čega je budućnost ovog projekta neizvjesna. Ostaje da se vidi da li će britansko-australijska kompanija Rio Tinto u području rijeke Jadar otvoriti rudnik litijuma, vrijedan 2,4 milijarde dolara i kako će i da li će Srbija eksploatisati litijum na svom području i pronaći balans između ekološke održivosti i ekonomske računice.
Amela Keserović Polić, Forbes BiH