Kineski odgovor na uvođenje carina na električne automobile – carina na evropski brendi
Kina je uvela carinu na žestoko piće brendi, uvezeno iz Evropske unije (EU). Ova mjera dolazi nakon što su prošle sedmice države EU potvrdile dodatne carine na kineske električne automobile.
Članice EU konačno su prošle sedmice odlučile da na pet godina uvedu 45-odstotne carine na uvoz kineskih električnih vozila. Ova odluka dolazi nakon privremenog uvođenja dodatnih carina na električna vozila u julu, jer je Kina optužena da neopravdano subvencioniše svoje proizvođače automobila, čime narušava konkurenciju na tržištu električnih vozila.
Kao što je ranije navedeno, Slovenija je bila jedna od pet zemalja koje su se protivile dodatnim carinama, dok je 12 članica bilo uzdržano, a deset država je glasalo za. Pošto su zemlje koje su podržale ovu mjeru predstavljale 45,99% stanovništva EU, mjera je usvojena.
Carina na brendi
Prema izvještaju Bloomberga, nakon odluke o konačnom uvođenju carina na kineska električna vozila, koje bi mogle trajati narednih pet godina, Kina će uvesti carine na evropski brendi. Tako će uvoznici od 11. oktobra nadalje morati da plaćaju carinu u rasponu od 30,6% do 39% cijene ovog pića, u zavisnosti od proizvođača.
Brendi, koji se proizvodi destilacijom vina, bio je 2022. godine najzastupljenije uvozno žestoko piće u Kini.
Prema navodima kineskog Ministarstva trgovine, posebno su pogođeni evropski proizvođači brendija, koje predvode francuske kompanije za proizvodnju alkoholnih pića Remi Koantro (Remy Cointreau SA) i Perno Rikard (Pernod Ricard SA). Većina uvoza brendija u Kinu dolazi iz Francuske, jedne od evropskih zemalja koje su glasale za uvođenje carina na kineske automobile i snažno podržale ovu mjeru od samog početka.
Kina počela istragu početkom godine
Kina je najavila antidampinšku istragu evropskog brendija još u januaru ove godine. U avgustu, mjesec nakon uvođenja privremenih dodatnih carina na električna vozila, saopštila je da je u preliminarnoj istrazi pronašla dokaze o dampingu evropskih proizvođača žestokih pića, ali tada nije uvela carine.
EU je prošlog mjeseca kritikovala kinesku istragu žestokih pića i druge robe kao neosnovanu. Evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis izjavio je da se istraga zasniva na sumnjivim tvrdnjama i da nema dovoljno dokaza. Zatražio je od Kine da prekine sa istragama i rekao da će Evropa učiniti sve što je u njenoj moći da zaštiti interese svoje industrije.