Kineska Vlada razmatra Ilona Maska kao kupca TikToka
Tehnološkog milijardera Ilona Maska (Elon Musk), koji je preuzeo Twitter 2022. godine, kineska vlada, prema izvještaju Blumberga (Bloomberg), razmatra kao potencijalnog kupca TikToka, budući da popularnoj aplikaciji za društvene mreže prijeti zabrana u SAD-u 19. januara ako ne bude prodata američkoj kompaniji.
Šta se dešavalo u SAD do sada:
13. januar 2025.
Blumberg, pozivajući se na neimenovane osobe upoznate sa situacijom, izvijestio je da kineski državni zvaničnici razmatraju mogućnost prodaje TikTokovih operacija u SAD Masku ako Vrhovni sud ne zaustavi zabranu koja stupa na snagu 19. januara — iako su napomenuli da su razmatranja preliminarna i da zvaničnici preferiraju da TikTok ostane u vlasništvu kompanije BajtDens (ByteDance) sa sjedištem u Kini (BajDens je izjavio za Forbes da „ne može komentarisati čistu fikciju“ povodom izvještaja Blumberga).
10. januar 2025.
Vrhovni sud je saslušao usmene argumente o zakonu koji zahtijeva da TikTok bude prodat američkoj kompaniji ili se suoči sa zabranom, pri čemu su sudije djelovale „naklonjene“ da podrže zakon nakon što su izrazile zadovoljstvo njegovim fokusom na kontroverzno kinesko vlasništvo nad matičnom kompanijom aplikacije, prema izvještaju Njujork tajmsa (The New York Times).
9. januar 2025.
Frenk MekKort (Frank McCourt) (osnivač Projecta Liberty) je izjavio da bi predlog njegove organizacije, čija vrijednost nije otkrivena, omogućio da platforma nastavi sa radom u SAD, ali na način koji daje prioritet privatnosti Amerikanaca i ne oslanja se na trenutni TikTok algoritam, koji je izazvao zabrinutost za nacionalnu bezbjednost (nije jasno da li BajtDens razmatra ovu ponudu). Plan Project Liberty uključuje migraciju TikTok korisnika iz SAD-a na digitalnu infrastrukturu izgrađenu u Americi i zahtijevao bi značajno interesovanje fondova privatnog kapitala i privatnih investitora, kao i finansiranje duga „od jedne od najvećih banaka u Sjedinjenim Državama,“ navodi grupa u saopštenju.
6. januar 2025.
Zvijezda serije „Shark Tank“ i investitor Kevin O’Liri (Kevin O’Leary), dio inicijative The People’s Bid za TikTok, rekao je Marti Makalum (Martha MacCallum) iz Foks njuza (Fox News) da planira da kupi aplikaciju i da će mu za to biti potrebna pomoć izabranog predsjednika Donalda Trampa (Donald Trump).
3. januar 2025.
Ministarstvo pravde zatražilo je od Vrhovnog suda da podrži zakon koji zahtijeva zabranu ili prodaju TikToka uprkos Trampovoj podršci aplikaciji, tvrdeći da TikTok nije pokazao dovoljno razloga da opravda odlaganje stupanja zakona na snagu i da Tramp nije iznio održiv argument za odlaganje.
27. decembar 2024.
Tramp je u podnesku sudu izrazio protivljenje potencijalnoj zabrani TikToka, tvrdeći da bi, ako Vrhovni sud interveniše, mogao osigurati „političko rješenje“ nakon svoje inauguracije 20. januara koje bi omogućilo aplikaciji da ostane u SAD.
18. decembar 2024.
Vrhovni sud je najavio da će razmatrati TikTokov izazov protiv saveznog zakona koji bi mogao potencijalno zabraniti aplikaciju, zakazujući usmene rasprave za 10. januar — samo nekoliko dana prije nego što zakon treba da stupi na snagu.
16. decembar 2024.
TikTok je zatražio od Vrhovnog suda nalog koji bi blokirao zabranu dok konzervativna većina suda ne odluči o zakonitosti TikToka ili odbaci slučaj, tvrdeći da bi pauza omogućila „manevarski prostor za sud da sprovede uredan pregled… prije nego što se ovaj vitalni kanal za komunikaciju Amerikanaca sa svojim sugrađanima i svijetom zatvori.”
16. decembar 2024.
Izvršni direktor TikToka, Šou Čju (Shou Chew), sastao se sa Trampom na njegovom imanju Mar-a-Lago, prema CNN-u, i tvrdio da bi zabrana Vrhovnog suda, koja na kraju nije odobrena, omogućila Trampovoj administraciji naklonjenoj TikToku vrijeme da komentariše to pitanje.
6. decembar 2024.
Američki Apelacioni sud za okrug Kolumbiju odbio je TikTokovu peticiju za preispitivanje zakona protiv TikToka nakon što je tročlano sudsko vijeće reklo da zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost prevazilaze TikTokova prava prema Prvom amandmanu, kasnije odbijajući TikTokov zahtjev da obustavi presudu kojom se zakon podržava.
14. maj 2024.
Osam korisnika TikToka tužilo je saveznu vladu, optužujući je za kršenje Prvog amandmana i nazivajući zabranu „neustavno preširokom.“
7. maj 2024.
TikTok je podnio tužbu protiv savezne vlade, osporavajući ustavnost zabrane i tvrdeći da su aplikaciji i njenim američkim korisnicima prekršena prava prema Prvom amandmanu.
24. april 2024.
Predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) potpisao je zakon koji zahtijeva prodaju TikToka ili njegovu zabranu, izazivajući reakciju platforme, koja je u saopštenju tvrdila da je „uložila milijarde dolara da bi podaci korisnika iz SAD bili sigurni i kako bi platforma ostala slobodna od spoljnog uticaja i manipulacije.”
23. april 2024.
Senat je glasao sa 80 prema 19 za usvajanje zakona, za koji je senatorka Marija Kantvel (Maria Cantwell), rekla da je donijet kako bi se „spriječilo da strani protivnici sprovode špijunažu, nadzor, zlonamjerne operacije, ugrožavaju ranjive Amerikance, naše vojnike i žene, kao i američko osoblje.”
20. april 2024.
Predstavnički dom je velikom većinom, sa 360 glasova za i 58 protiv, usvojio zakon protiv TikToka, pri čemu je lider manjine Hakim Džefris (Hakeem Jeffries), izjavio da je zakon „osmišljen da riješi legitimne zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost i privatnost.“
Antonio Pequeño IV, Mary Whitfill Roeloffs, Forbes
China Reportedly Considers Elon Musk As Potential TikTok Buyer —Here’s Everything We Know