Kina razmatra izuzeće dijela američkog uvoza iz svojih carina od 125 odsto

Kina razmatra mogućnost izuzeća dijela američkog uvoza od svojih carina od 125 odsto i traži od kompanija da identifikuju robu koja bi mogla ispuniti uslove, što predstavlja dosad najočigledniji znak da je Peking zabrinut zbog ekonomskih posljedica trgovinskog rata sa Vašingtonom.
Radna grupa Ministarstva trgovine prikuplja spiskove proizvoda koji bi mogli biti izuzeti od carina i poziva kompanije da podnesu svoje zahtjeve, prema izvoru koji je govorio pod uslovom anonimnosti.
Finansijski časopis Kaiđing (Cajing) izvijestio je u petak, pozivajući se na izvore, da se Peking priprema da uključi osam proizvoda povezanih sa poluprovodnicima, iako ne i memorijske čipove.
„Kineska vlada, na primjer, pita naše kompanije koje proizvode uvoze u Kinu iz SAD-a, a ne mogu ih nabaviti nigdje drugo, pa bi time ugrozile svoj lanac snabdijevanja“, izjavio je u petak predsjednik Američke privredne komore u Kini, Majkl Hart (Michael Hart)..
Neki članovi Komore navode da su prošle sedmice uvozili robu bez primjene novih carina, dodao je Hart.
Spisak od 131 kategorije proizvoda koji ispunjavaju uslove za izuzeće u petak je široko kružio društvenim mrežama, kao i među kompanijama i trgovinskim udruženjima. Reuters nije mogao potvrditi autentičnost spiska, čije stavke variraju od vakcina i hemikalija do mlaznih motora.
Iako konačna odluka Pekinga još nije poznata, kompanija Huatai Securities analizirala je spisak koji kruži među trgovinskim grupama i zaključila da odgovara uvozu u vrijednosti od 45 milijardi dolara tokom prošle godine.
Na višestruke telefonske pozive kineskoj Carinskoj upravi nije bilo odgovora. Ni Carinska uprava ni Ministarstvo trgovine nisu odgovorili na pitanja poslata faksom.
Dok Vašington tvrdi da je trenutna situacija ekonomski neodrživa i već je ponudio izuzeća od carina za određenu elektronsku robu, Kina je više puta isticala da je spremna da se bori do kraja, osim ako SAD ne ukinu svoje carine.
Kineska ekonomija ulazi u trgovinski rat suočena sa prijetnjom deflacije – domaća potražnja je slaba, a potrošnja i raspoloženje potrošača se nikada nisu oporavili od nivoa zabilježenih tokom pandemije.
Vlada podstiče izvoznike pogođene carinama da se okrenu domaćem tržištu, ali kompanije tvrde da su profiti niži, potražnja slabija, a kupci manje pouzdani.
Mnogi uvozni proizvodi, od petrohemijskog etana do farmaceutskih artikala, imaju malo jednostavnih alternativa, a njihova proizvodnja izvan SAD-a mogla bi da traje godinama.
Velike farmaceutske kompanije, uključujući AstraZeneku (AstraZeneca) i Dži-Es-Kej (GSK – GlaxoSmithKline), imaju barem jedno proizvodno postrojenje u SAD-u za ljekove koji se prodaju u Kini, prema podacima kineske vlade.
Veliki prerađivači etana već su zatražili od Pekinga izuzeće od carina jer je SAD njihov jedini snabdjevač.