Kina podiže carine na američku robu na 125%, Si poziva EU da podrži Peking

Kina je u petak podigla carine na sav uvoz iz Sjedinjenih Američkih Država na 125%, kao odgovor na najnoviju eskalaciju od strane administracije Donalda Trampa, dok je predsjednik Kine Si Đinping (Xi Jinping) prvi put javno komentarisao sve dublji trgovinski sukob i pozvao Evropsku uniju da stane uz Peking u suprotstavljanju Vašingtonu.
Državna carinska komisija Savjeta ministara Kine saopštila je da povećava carine na sav američki uvoz sa 84% na 125%, kao recipročnu mjeru nakon što je Tramp u srijedu odlučio da i kineski proizvodi budu opterećeni istom carinskom stopom.
Iako su najavili ovu novu rundu uzajamnog povećanja carina, kineski zvaničnici su naznačili da ne planiraju dalje odgovore na potencijalne nove eskalacije iz SAD-a, poručivši:
“Ako SAD nastavi da igra igru brojeva sa carinama, Kina će to ignorisati.”
Ova objava uslijedila je neposredno nakon što je kineski predsjednik Si Đinping (Xi Jinping) prvi put javno komentarisao eskalaciju trgovinskog rata, tokom susreta sa španskim premijerom Pedrom Sančezom (Pedro Sánchez) u Pekingu.
Si je ponovio stav svoje zemlje da “u carinskom ratu nema pobjednika”, te upozorio da suprotstavljanje svijetu vodi samo ka izolaciji, prenijela je državna agencija Sinhua (Xinhua).
Predsjednik Kine je takođe pozvao Evropsku uniju da se priključi Pekingu u zajedničkom protivljenju “jednostranim metodama maltretiranja”.
Šta znamo o američkim carinama prema Kini?
U četvrtak je Tramp potpisao izvršnu naredbu kojom je potvrdio odluku o uvođenju recipročne carine od 125% na sav kineski uvoz, kao odgovor na prethodnu kinesku mjeru kojom su izjednačili njegov raniji skok sa 25% na 84%.
Potez je uslijedio nakon što je Tramp u srijedu takođe najavio 90-dnevnu pauzu u primjeni šire politike “recipročnih carina” prema drugim državama, koja je prethodno bila najavljena.
Bijela kuća je naknadno potvrdila da ukupna carinska opterećenja na kinesku robu iznose 145%, jer se uz novo uvedenih 125% dodaje i ranijih 20%, koje su već bile na snazi. Administracija tvrdi da je prethodna stopa od 20% uvedena zbog navodne kineske uloge u krizi s fentanilom.
Šta Peking kaže o daljim eskalacijama?
U izjavi za medije, portparol kineskog Ministarstva trgovine izjavio je da je ponavljana eskalacija “nenormalno visokih carina na Kinu” postala “igra brojeva bez ikakvog ekonomskog smisla”.
Ministarstvo je istaklo da bi svako dalje povećanje “razotkrilo američku upotrebu carina kao sredstva prinude i maltretiranja i pretvorilo se u farsu.”
Iako Peking neće reagovati na nove eskalacije, upozoreno je da će svaka “radnja SAD koja ozbiljno narušava prava i interese Kine” biti “odlučno uzvraćena”, te da će Kina “boriti se do kraja”.
Kakav je kineski stav o pregovorima i deeskalaciji?
Na dnevnoj konferenciji za novinare kineskog Ministarstva vanjskih poslova, portparol Lin Đijan (Lin Jian) izjavio je da Kina ne želi carinski rat, ali se ne plaši sukoba.
“Ako SAD zaista žele da riješe problem dijalogom i pregovorima, treba da prestanu sa ekstremnim pritiscima i neodgovornim ponašanjem,” rekao je Lin.
Dodao je da nema kompromisa pred “američkim maltretiranjem i hegemonijom.”
Na sjednici vlade u srijedu, Tramp je izjavio novinarima:
“Mislim da je predsjednik Si veoma pametan čovjek i da ćemo na kraju postići dobar sporazum za obje zemlje. Kina želi dogovor. Samo ne znaju baš kako da to sprovedu. Znate, oni su ponosan narod.”
Siladitya Ray, Forbes