Kako voziti sigurno tokom opasnog zimskog vremena
Vožnja po snijegu i hladnom vremenu je „umjetnost“ koju svaki entuzijasta i ljubitelj vožnje može da “usavršava” tokom cijelog života.
Ali to je i dalje opasno. Statistika Nacionalne administracije za bezbjednost na putevima u SAD pokazuje da se 264.000 nesreća godišnje dogodi po snijegu i susnježici, a da se 70% zimskih povreda i smrti povezanih sa snijegom i ledom dešava u automobilima.
Nesreće nisu vaša jedina briga zimi – hladno vrijeme je teško za vaš automobil koliko i za vas. Osnovni savjeti u nastavku će pomoći vama i vašem vozilu da bezbjedno stignete na odredište.
Ostati kod kuće
Ako morate da stignete na posao ili ostavite ili uzmete dijete iz vrtića neka bude tako. Ali, zapitajte se: „Da li je ovo putovanje zaista neophodno?“ Ako je moguće, sačekajte da oluja prođe i krenite nakon što čistači budu imali priliku da raščiste puteve.
Očistite automobil prije nego što putujete – čak i ako još pada snijeg.
Koristite metlu, četku ili šta god imate pri ruci da očistite ne samo svoje vjetrobransko staklo, već i krov, haubu, prtljažnik, sve prozore i svuda gdje se bijele pahulje nakupljaju. Mogu odletjeti dok vozite i postaćete opasnost za druge vozače.
Usporite, odmah već na parkingu
Moderni automobili imaju ABS kočnice, vazdušne jastuke, ali takvi mehanizmi mogu uljuljkati vozače u osjećaju „automobil se neće slupati, a ako dođe do toga, neću se povrijediti“. Ali, automobili obično nisu odgovorni za nesreću već je to ljudski faktor.
Bez obzira na vremenske prilike, povećavate svoje šanse da preživite sudar, ili da ga uopšte izbjegnete, usporavanjem.
A kada na tlu ima snijega, usporavanje je radnja broj 1 koju vozač može preduzeti da bi ostao bezbjedan. Nemojte pretpostavljati da ste bezbjedni ni na parkingu.
Smanjite ili isključite muziku, ne telefonirajte i obratite pažnju
Dobri vozači znaju da navigacija putevima nije samo vizuelni zadatak – morate da obratite pažnju na sve drugo još više tokom lošeg vremena. Zapamtite, teški ste skoro tonu i po i više kada ste u automobilu.
Uvjerite se da je vaš automobil ispravan – prije oluje
Provjerite i zamijenite akumulator u vašem vozilu ako je potrebno; kada termometar padne, pada i snaga u vašem akumulatoru, a zimi je potrebno više energije za pokretanje automobila.
Uvjerite se da ima dovoljno rashladne tečnosti u sistemu i da je ono što koristite namijenjeno nižim temperaturama. Ako vaš sistem nije kontrolisan nekoliko godina, zamijenite rashladnu tečnost, koja se vremenom može pokvariti i izgubiti efikasnost.
Koristite uređaj za mjerenje pritiska u gumama da proverite pritisak prije dužeg putovanja – nemojte samo da gledate gumu da biste procijenili da li je pravilno naduvana. Takođe, mijenjajte metlice brisača svakih šest mjeseci do godinu dana ili kad god prestanu da ostvaruju čvrst kontakt sa vjetrobranskim staklom.
Opremite svoj automobil
Osim ako nemate četvorotočkaš u dobroj formi, spakujte lopatu za snijeg, rukavice, ćebe, kablove, radnu baterijsku lampu i strugač za led u zadnjem dijelu automobila, i zaboravite na njih do proljeća. Bolje ih je imati i da vam ne budu potrebni.
Ako se zaglavite u snijegu ili zastanete, ostanite sa svojim automobilom
Kada koristite telefon da pozovete pomoć, uključite i svjetla kako bi pomoć mogla da vas pronađe i da drugi vozači ne nalete i zakucaju se u vas.
Ako prolazi neko vrijeme, nemojte pokretati motor dok su zatvoreni prozori da bi vam bilo toplo – možete se otrovati ugljen-monoksidom. Ako morate da pokrenete motor, uradite to povremeno i pobrinite se da očistite izduvnu cijev od snijega tako da isparenja ne uđu u automobil.
Razmislite o pohađanju kursa o vožnji po snijegu i ledu
Nema mnogo škola koje nude lekcije o tome kako voziti po snijegu ili ledu, ali sam prije četiri godine pohađao kurs koji je držala škola Bridžston Vinter Drajving (Bridgestone Winter Driving School) u Stimbout Springsu, Kolorado, gdje smo u jednom trenutku vozili po ledu 60 kilometara. Pod odgovarajućim vođstvom i uputstvima, niko ništa nije pogriješio niti imao nezgodu.
Zahvaljujući ovakvim obukama možete spasiti automobil ili život.
Vozite pažljivo!
Josh Max, saradnik Forbesa
How To Drive During Dangerous Winter Weather