Kako će izgledati sahrana bivšeg američkog predsjednika Džimija Kartera

AKTUELNO Forbes 1. jan 2025. 13:00
featured image

1. jan 2025. 13:00

Državni pogreb bivšeg američkog predsjednika Džimija Kartera (Jimmy Carter), na kojemu će govor održati i aktuelni predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), održaće se 9. januara u Vašingtonu.

Predsjednički centar Karter u Atlanti u saveznoj državi Džordžiji (odakle je predsjednik Karter), održaće 4. januara memorijal za bivšeg predsjednika, koji je preminuo u nedjelju u Planisu u Džordžiji.

Karterov sanduk ostaće u centru sve do 7. januara, kažu iz zajedničke radne grupe koja organizuje događaje.

Zatim će sanduk preminulog predsjednika, uz pratnju članova njegove porodice 7. januara otputovati u Vašington gdje je planirana pogrebna povorka od memorijala američke mornarice do Kapitola. U Kapitolu će Karterovo tijelo ležati na odru dva dana. Državni pogreb bivšeg predsjednika održaće se u katedrali u Vašingtonu u utorak, 9. jaanuara. Taj dan predsjednik Bajden proglasio je Danom žalosti.

Bajden će održati i govor na Karterovom pogrebu; naime, prošle godine je izjavio da je Karter to od njega i zatražio.

Bajden je naredio je da zastave budu spuštene povodom Karterove smrti, Foto: Reuters/Kevin Lamarque

Unuk bivšeg predsjednika i predsjednik Centra Karter, Džejson Karter (Jason Carter), takođe će govoriti, a Njujork Tajms (New York Times) piše da će sinovi bivšeg predsjednika Džeralda Forda (Gerald Ford) i bivšeg potpredsjednika Voltera Mondalea (Walter Mondale) takođe pročitati govore.

Karter će biti sahranjen 9. januara u Plainsu pored svoje supruge Rozalin Karter (Rosalynn Carter), koja je preminula prošle godine u 97. godini života.

Državnički sprovodi u SAD-u obično traju po sedam dana, a sadrže komemoracije u glavnom gradu SAD-a, kao i u saveznim državama odakle predsjednici dolaze. Smrti bivših predsjednika objavljuju aktuelni predsjednici koji potom nalažu Ministarstvu odbrane da organizuje državnički sprovod. Ceremonije mogu uključivati učešće vojnih orkestara, počasne straže i Nacionalne garde, kao i rezervista američkih oružanih snaga.

Hoće li na pogreb stići Tramp i drugi bivši predsjednici

Nejasno je koji bivši predsjednici će prisustvovati Karterovom pogrebu sljedeće sedmice, iako je uobičajeno da bivši predsjednici i drugi visoki državni zvaničnici dođu na državničke sahrane. 

Tramp, koji je nakon Karterove smrti nekoliko puta na svojoj platformi Truth Social objavio svoje misli u spomen bivšeg predsjednika, nije rekao hoće li ili neće doći. Svi živi bivši predsjednici došli su na posljednji predsjednički pogreb, onaj bivšeg predsjednika Džordža H. W. Buša (George H. W. Bush), 2018. godine. Tramp i bivši predsjednici Džordž W. Buš (George W. Bush) i Barak Obama (Barack Obama) nisu prisustvovali pogrebu Rozalin Karter, ali jesu bivše prve dame Melanija Tramp, Lora Buš (Laura Bush) i Mišel Obama (Michelle Obama).

Bajden je naredio da zastave na državnim i vojnim zgradama narednih 30 dana budu na pola koplja. To znači da će one biti spuštene i tokom Trampove inauguracije 20. januara.

Predsjednik Džimi Karter bio je najstariji bivši predsjednik u istoriji SAD-a. Preminuo je samo dva mjeseca nakon svog 100. rođendana.

Mnogi dužnosnici odali su počast bivšem predsjedniku. Bajden ga je nazvao “čovjekom snažnog karaktera, hrabrosti i saosjećanja, čiji ga je cjeloživotni rad u službi nacije učinio jednim od najuticajnijih državnika u našoj istoriji”.

Tramp je u objavi na platformi Truth Social napisao da se “s njim nije posebno slagao filozofski niti politički”, ali priznao je da je Karter “iskreno volio i poštovao našu zemlju” te izrazio saučešće njegovoj porodici.

Conor Murray, Forbes
What We Know About Jimmy Carter’s State Funeral Next Week
(Prevela: Nataša Belančić)