Kadić Bojanić: Crnogorske vlade nemaju dobar sistem protoka informacija

Nedostupnost informacija, netransparentnost vlasti, nedostatak političke volje za istinskim medijskim pluralizmom, dezinformacije, glavni su problemi sa kojima se suo;avaju crnogorski novinari, ocijenjeno je trećeg dana ESG Adria Samita koji se održava u marini Porto Montenegro u Tivtu.
Izvršna direktorica TV Vijesti i Daily Press-a Marijana Kadić Bojanić istakla je da crnogorske vlade nemaju dobar sistem protoka informacija i ne samo da ne žele da ih daju, nego nekad ni sami ne znaju gdje su ih zaturili.
„Drugi problem je što je istraživačko novinarstvo dosta sputavano iz raznoraznih razloga. Jedan od razloga je netransparentnost, a drugi što ne postoji politička volja za istinskim medijskim pluralizmom. Ako ne postoji volja za istinskim medijskim pluralizmom, onda oni koji su moćni u društvu koriste sve mehanizme kako bi ugušili slobodne i komercijalne medije koji se trude da budu profesionalni, da bi zapravo preživjeli i dobro živjeli oni koji su megafoni moćnih u društvu i pod kontrolom određenih moćnih grupacija,” navela je Kadić Bojanić na panelu o budućnosti medija, prenosi Bankar.me.
Dodaje da kada se sve novinarske teme obrađuju moraju da budu prijemčive običnom čovjeku.
“To nažalost često nije slučaj, pa se izvještava o nekim floskulama uz izraze koje polovina građanstva ne razumije. Ono što je jako važno jeste da pokušamo da provučemo svaku situaciju kroz ljudski primjer da bi se bolje razumjelo gdje je sistem zakazao i šta bi trebalo bolje raditi,” rekla je Kadić Bojanić.
Marko Vešović, novinar i urednik portala RTCG ukazao je da u svijetu koji je sve više digitalan i u kojem postoji nebrojen izvor informacija jedan od ključnih izazova jeste kako te sve informacije verifikovati i od toga napraviti istinsku i provjerenu vijest.
„To jeste jedan kompleksan izazov, ali mislim da se njemu u najvećem dijelu od strane odgovornih i profesionalnih medija dobro odgovara. Ne vidim da novinari potpadaju pod izazov objavljivanja neprovjerenih informacija koje su samo vidjeli da društvenim mrežama. Morate imati ozbiljne izvore i biti spremni da ispoštujete ono što su osnovna pravila profesije. Mislim da se u takvim okolnostima, uz jedan odgovoran pristup, mogućnost greške i potpadanja pod uticaj tih lažnih narativa smanjuje na najmanji mogući nivo. Mislim da u Crnoj Gori mediji tome dobro odgovaraju,” naveo je Vešović.
Direktorka WMG fondacije, Irena Petrović napomenula je da je pitanje kako nešto učiniti interesantnim i relevantnim mladima izuzetno važno.
„Mladi ne vjeruju institucijama i tradicionalnim vidovima informisanja. Moramo tražiti alternativne platforme i raditi sistematski na podizanju povjerenja u medije o kojima mi pričamo“, rekla je Petrović.
Istakla je da je veliki izazov što živimo u svijetu dezinformacija.
ESG Adria Samit organizuju Sustineri Partners i Porto Montenegro, u partnerstvu sa Vladom Crne Gore i pod pokroviteljstvom predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.