Izricanje presude Trampu zakazano za 10. januar – sudija ga neće poslati u zatvor

Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) neće uspjeti da obori presudu o krivici za 34 tačke optužnice za krivična djela u Njujorku zbog svoje predsjedničke pobjede, odlučio je sudija Huan Merčan (Juan Merchan) u petak, održavajući jedan od rijetkih preostalih krivičnih slučajeva protiv Trampa živim. Sudija je zakazao Trampovo izricanje presude za samo 10 dana prije njegove inauguracije – ali je jasno stavio do znanja da ne namjerava da ga osudi na zatvorsku kaznu.
Merčan je odbio Trampov zahtjev da poništi presudu protiv njega, zakazavši izricanje presude za 10. januar u 9:30 ujutru, nakon što je ranije odložio postupak poslije Trampove izborne pobjede.
Tramp je tražio da se presuda poništi zbog njegovog izbora za predsjednika, tvrdeći da bi nastavak pravnog postupka „ugrozio funkcionisanje savezne vlade“ i prekršio klauzulu suprematije Ustava koja daje prednost saveznom nad državnim zakonom.
Tužilaštvo je tvrdilo da slučaj ne treba obustaviti, iako su priznali da bi Trampovo predsjedništvo moglo zahtijevati prilagođavanja. Predložili su da se Trampovo izricanje presude odloži do isteka njegovog mandata ili da se slučaj završi bez poništavanja presude ili izricanja kazne – kao što sudovi čine kada optuženi umre prije nego što mu se izrekne kazna.
Merčan je odlučio da se postupak nastavi, presudivši da Trampov izbor za predsjednika ne opravdava poništavanje presude porote i da izricanje kazne neće ometati njegovo predsjedništvo.

Sudija je rekao da ga nisu ubijedili predlozi tužilaca da se izricanje kazne Trampu odloži do 2029. godine ili u potpunosti ukine, navodeći da je odlaganje izricanja kazne „manje poželjno“ od njenog održavanja prije Dana inauguracije iz „očiglednih“ razloga.
Merčan je jasno stavio do znanja da ne planira da osudi Trampa na zatvorsku kaznu, što su i tužioci priznali da ne bi bilo „praktično“ s obzirom na njegovo predstojeće predsjedništvo. Takođe je rekao da Tramp može virtuelno prisustvovati izricanju presude ukoliko želi, kako bi se smanjilo opterećenje njegovih aktivnosti tranzicije vlasti.
Portparol Trampa, Stiven Čung (Steven Cheung), osudio je odluku rekavši: „Ovaj nezakoniti slučaj nikada nije trebalo da bude pokrenut i Ustav zahtijeva njegovo trenutno odbacivanje.“ Čung je dodao: „Predsjednik Tramp mora biti u mogućnosti da nastavi proces tranzicije vlasti i da izvršava vitalne dužnosti predsjedništva, neometan ostacima ovog ili bilo kog drugog progona vještica,“ aludirajući na Trampov opis krivičnih slučajeva protiv njega.
Merčan je u petak naveo da je zakazivanje Trampovog izricanja presude tako blizu njegove inauguracije zapravo posljedica Trampovih zahtjeva za višestrukim odlaganjem od originalnog datuma u julu.
Tramp je „ne samo pristao, već zapravo zatražio odlaganje koje nas je dovelo do trenutne situacije,“ napisao je Merčan, napominjući da je Tramp tražio da se izricanje presude „odloži nakon predsjedničkih izbora.“ „Svaka tvrdnja optuženog da su se okolnosti promijenile zbog njegove pobjede na izborima, iako zgodna, je neiskrena,“ nastavio je Merčan. „Bilo je pošteno od ovog suda da vjeruje da [Trampov] zahtjev za odlaganjem izricanja presude do poslije izbora podrazumijeva njegov pristanak da će se suočiti sa presudom u periodu između izbora i polaganja zakletve.“
Koju kaznu Tramp može dobiti
Iako je zatvorska kazna sada isključena, Tramp bi mogao biti kažnjen do 170.000 dolara, jer je maksimalna novčana kazna 5.000 dolara po svakoj od 34 tačke optužnice za koje je proglašen krivim. Nije jasno koje bi druge kazne Merčan mogao izreći, s obzirom na to da bi neka ograničenja – poput Trampovih putovanja – mogla biti logistički teška s obzirom na njegovo predsjedništvo.
Tramp bi mogao pokušati da uloži žalbu na Merčanovu odluku prije zakazanog izricanja presude 10. januara, iako nije jasno hoće li uspjeti. Nakon što Merčan formalno izrekne presudu Trampu, sudija je naveo da će Tramp tada moći da uloži žalbu na presudu porote u nadi da će viši sud poništiti presudu i osloboditi ga krivice. Nije jasno koliko bi taj proces mogao trajati, niti hoće li se žalba nastaviti dok Tramp bude u Bijeloj kući.

Iako Merčan možda neće sam nametnuti ograničenja Trampovog putovanja, njegov status osuđenog kriminalca mogao bi zakomplikovati međunarodna putovanja dok je predsjednik. Zemlje poput Kine, Ujedinjenog Kraljevstva, Australije i Kanade imaju ograničenja za ulazak osuđenih kriminalaca, a Tramp će možda morati da podnese posebne zahtjeve za dozvole da bi putovao kao predsjednik.
Merčanova odluka uslijedila je nakon što je već odbio poseban zahtjev Trampa da poništi presudu, koji je bio zasnovan na odluci Vrhovnog suda koja mu daje određeni imunitet od krivičnog gonjenja. Sudija je odbacio Trampove tvrdnje da su neki dokazi korišćeni na suđenju zaštićeni tom odlukom, uključujući svjedočenje njegovih bivših pomoćnika i tvitove koje je objavljivao dok je bio u Bijeloj kući. Čak i da su ti dokazi bili pokriveni imunitetom, sud bi i dalje odlučio da njihova upotreba kao dokaza za falsifikovanje poslovnih dokumenata ne predstavlja rizik za ovlašćenja i funkcije izvršne vlasti, napisao je Merčan u odluci iz decembra.
Koji pravni problemi još čekaju Trampa
Pored presude u slučaju na Menhetnu, Tramp se i dalje suočava sa pravnim problemima, iako su ostali krivični slučajevi protiv njega propali nakon njegove predsjedničke pobjede. Obje savezne krivične optužnice protiv njega su odbačene zbog politike Ministarstva pravde da ne procesuira aktuelne predsjednike. Krivične optužbe protiv njega u Džordžiji još nisu odbačene, ali je slučaj zapao u haos kada je Apelacioni sud diskvalifikovao tužiteljku okruga Fulton, Fani Vilis (Fani Willis), iz vođenja slučaja. Vilis se žalila na tu odluku i ako ne bude vraćena na posao, slučaj bi mogao da bude prebačen drugom tužiocu u Džordžiji – ali bi takođe mogao da bude u potpunosti odbačen.
Trampovo predsjedništvo ne utiče na građanske slučajeve protiv njega, uključujući parnicu zbog prevare i tužbu za klevetu autorke E. Džin Kerol (E. Jean Carroll), koje su još u procesu žalbi.
Tramp neće moći da sebe pomiluje kada preuzme dužnost. Predsjednička ovlašćenja za pomilovanje odnose se samo na savezne optužbe, dok je ovaj slučaj protiv njega pokrenut u državnom sudu u Njujorku. Štaviše, Ministarstvo pravde izdalo je smjernice tokom skandala Votergejt 1974. godine koje ukazuju da predsjednici ne mogu sami sebe pomilovati, iako to nikada nije testirano u praksi.
Tramp je u maju postao prvi bivši ili aktuelni predsjednik osuđen za krivična djela, kada ga je porota proglasila krivim po 34 tačke optužnice za falsifikovanje poslovnih dokumenata nakon višenedjeljnog suđenja. Optužen je zbog isplate „hush money“ njegovog bivšeg advokata Majkla Koena (Michael Cohen) porno zvijezdi Stormi Daniels (Stormy Daniels) uoči izbora 2016. godine, za šta je Tramp negirao krivicu i odgovornost.
Alison Durkee, Forbes
Trump To Be Sentenced Jan. 10 As Judge Upholds Hush Money Conviction