Hoće li Gugl morati da proda internet pretraživač?
Američko Ministarstvo pravosuđa uskoro će od suda zatražiti da Guglu (Google) naredi prodaju internet pretraživača Krom (Chrome), prenosi Bloomberg. Ovo je posljednja novost u antimonopolskoj tužbi protiv Gugla, nakon što je ovog ljeta sud donio presudu da je tech gigant protivzakonito održavao monopol na internet pretraživanje.
Ministarstvo će saveznom sudiji Amitu Mehti – koji je i donio presudu o monopolu na pretraživanje u avgustu – predložiti da prisili Gugl na prodaju Kroma, koji je jedan od najvrijednijih djelova Gugla i integralni dio multimilijarderskog biznisa oglašavanja.
Zvaničnici takođe od Mehte planiraju da zatraže da naredi Guglu licenciranje rezultata i podataka iz kroma i internet stranicama pruži više opcija ako žele spriječiti da Gugl njihov sadržaj koristi za svoje AI proizvode, prenosi Bloomberg pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa situacijom.
Ako Gugle na taj način uvede određene promjene i kreira kompetitivnije tržište, vlada naknadno može odlučiti je li prodaja Kroma još potrebna, piše Bloomberg, naglašavajući da su zvaničnici za borbu protiv monopola odustali od opcije koja bi prisilila prodaju Androida – operativnog sistema koji pokreće milijarde mobilnih telefona, tableta, televizora, itd.
Ni iz Gugla ni iz Ministarstva nisu odgovorili na upite za komentar.
Ogroman udio u ukupnom tržištu
Gugl Krom drži čak 66,7 posto tržišta internet pretraživača, što je daleko više od Safarija (18 posto), Edža (Edge) (5 posto) i Fajerfoksa (Firefox) (3 posto), pokazuju podaci statcountera.
Gugl je od svojeg primarnog biznisa oglašavanja u posljednjem tromjesečju ostvario prihode od 65,9 milijardi dolara, što je većina ukupnih prihoda od 88,3 milijarde dolara.
Mehta je u avgustu presudio da je Gugl – podružnica Alfabeta (Alphabet) – koristio sporazume o ekskluzivnoj distribuciji i naplaćivao “nadkonkurentske cijene za oglase u rezultatima pretrage”, što je dovelo do “antikompetitivnog ponašanja.” Ministarstvo pravosuđa i nekoliko američkih saveznih država Gugl su optužili da je postigao ekskluzivne dogovore s tech kompanijama kojima je Gugl morao biti zadati pretraživač na mobilnim telefonima i računarima. Time je kompanija navodno stvorila nekompetitivno i isključivo tržište.
Mehta sada odlučuje koje korake Gugl može preduzeti kako bi ispravio ta navodna kršenja, a kompanija na presudu iz avgusta planira da uloži žalbu. Promjene koje će se tražiti od Gugla biće objavljene u aprilu, dok se finalna presuda očekuje sljedećeg avgusta.
Antonio Pequeño IV, Forbes
Justice Department Will Request Judge Order Google To Sell Chrome In Antitrust Case, Report Says
(Prevela: Nataša Belančić)