Heritidž: Crnogorska ekonomija umjereno slobodna, glavni izazovi korupcija i politička nestabilnost

Crna Gora se, prema indeksu ekonomskih sloboda Heritidž fondacije (Heritage Fondation), ove godine nalazi na 67. mjestu u svijetu, što je napredak od 16 mjesta u odnosu na prošlu godinu.
Prema Indeksu za 2025. godinu, crnogorska ekonomija se smatra „umjereno slobodnom“.
U izvještaju Heritidž fondacije navodi se da indeks ekonomskih sloboda Crne Gore iznosi 63,8.
„Njena ocjena je porasla za 4,1 poen u odnosu na prošlu godinu, a Crna Gora je rangirana na 33. mjesto od 44 zemlje u evropskom regionu. Indeks ekonomske slobode zemlje je viši od svjetskog proseka, ali niži od regionalnog prosjeka“, piše u izvještaju.

Ukazuje se da su izgledi Crne Gore za dugoročni ekonomski rast ograničeni neefikasnošću u borbi protiv korupcije i nedostatkom institucionalne posvećenosti snažnoj zaštiti imovinskih prava.
„Pravni okvir i dalje je podložan političkom miješanju. Glavni izazovi uključuju političku nestabilnost, korupciju i nedostatak održivijih investicija“, piše u izvještaju.
Dodaje se da je tempo reformi usporen, a rigidni propisi o radu obeshrabruju dinamičnije otvaranje radnih mjesta.
Navodi se i da inflatorni pritisci i dalje postoje, a ukupni nivo cijena je porastao.
U Indeksu za ovu godinu ocijenjen je napredak zemalja u osam indikatora, i to u oblastima: fiskalna stabilnost, javna potrošnja, efikasnost pravosuđa, slobode na tržištu rada, lakoća poslovanja, slobodna trgovina, poresko opterećenje i monetarne slobode.
U oblasti fiskalna stabilnost Crna Gora je je ocijenjena sa 87,9 odnosno 48,6 boda više u odnosu na 2024. godinu.
U Ministarstvu finansija ocijenili su da je ovakav napredak ostvaren zahvaljući smanjenju budžetskog deficita i javnog duga, kao i dobrim upravljanjem javnim finansijama.
„Sa druge strane, ovo je potvrda makroekonomske stabilnosti zemlje“, kazali su iz Ministarstva.
Crna Gora je, kako su naveli u saopštenju, ostvarila bolje rezultate i u sljedećim indikatorima: javna potrošnja sa 32,4 na 45,2, efikasnost pravosuđa sa 41,8 na 50,1, sloboda na tržištu rada sa 62,6 na 64,4, lakoća poslovanja sa 70,1 na 70,9, slobodna trgovina sa 78,8 na 79,6, poresko opterećenja sa 88,3 na 88,7 i monetarne slobode sa 70,7 na 70,9.
„Crna Gora je zadržala poziciju kada su u pitanju oblast finansijske slobode i integritet Vlade“, rekli su iz Ministarstva.